Účinky a princip terapie rázové vlny
Za poslední roky byl mechanismus účinků Rázových vln v klinické praxi velmi podrobně studován a sledován. Na úvod je důležité uvést, že Rázová vlna prostupuje do těla bez jakéhokoliv poškození kůže a v těle nepoškozuje vnitřní orgány ani měkké tkáně (svaly, šlachy, kosti, kloubní pouzdra, vazy atd.). Její aplikace funguje na principu přenosu akustického nebo mechanického vlnění ve tkáni. Dokáže tak dočasně převést energii z místa svého vzniku až do vzdálených oblastí.
Při průchodu tkání Fokusované rázové vlny způsobují vysoké změny hodnoty tlaku. Tlakové, tahové a smykové síly vedou k podráždění a stimulaci buněčné aktivity
a tzv. buněčné paměti v důsledku mechanické deformace cytoskeletu - buněčné kostry. To vyvolává různé biochemické procesy, které podporují mechanismus hojení uvnitř těla. Tento jev je zvláště patrný v procesu ošetření měkké tkáně. Zaměření Fokusovaných rázových vln umožňuje požadovaný účinek omezit přenos energie pouze na cílové oblasti, takže vedlejší účinky mimo ovlivňované zóny se mohou snížit nebo dokonce úplně vymizet. Zaostřování (cílení neboli též fokusování) Rázové vlny tedy umožňuje cílenou léčbu měkkých tkání v přesně vymezeném prostoru.
Rázová vlna se skládá ze dvou fází:
- krátká pozitivní fáze, při které narůstá tlak
- mnohem delší fáze, při které tlak klesá
Klíčovou roli zde hrají molekuly plynu nacházející se v tkáni, které podléhají kavitaci (vzniku dutin v kapalině při lokálním poklesu tlaku) a vytváří tak druhotnou Rázovou vlnu.
Obecně můžeme rozdělit účinky Fokusované rázové vlny (ESWT) na FYZIKÁLNÍ neboli MECHANICKÉ:
- porušení kalciových (zvápenatělých - v důsledku ukládání vápenatých solí do tkání) depozit - respektive vápníkových obalů
a BIOLOGICKÉ:
- metabolický účinek (zvýšení základní aktivity buněk ošetřované tkáně),
- cyto-proliferativní účinek (podpora normotvorby, množení buněk, např. při obnově tkání se využívá při natržení svalu, zlomení kosti, pooperačních ran, dekubitů, popálenin atd.),
- analgetický účinek (protibolestivý účinek),
- neovaskularizace (tvorba nových cév, tzv. vlásečnic, které v léčené tkáni dovedou kyslík, živiny, lymfocyty atd. a odvedou odpadní látky),
- zvýšení hojení vazivové tkáně.
Fyzikální neboli Mechanické účinky
Již experimenty z 80. let prokázaly, že mechanismus drcení kamenů v močových cestách je velmi podobný mechanismu narušování kalciových (zvápenatělých) depozit (útvarů)- vápníkových obalů. Při poškozování celistvosti povrchu kamenů nebo zvápenatěných útvarů se uplatňují obě fáze Rázové vlny. Studie z roku 2003, postavená na aplikaci Rázové vlny u pacientů s chronickou kalcifikující tendinitidou, prokázala vstřebání vápníkových obalů v případě 71 % zúčastněných. K nadcházejícímu vstřebávání zvápenatělých struktur pravděpodobně přispívají biologické účinky, při kterých se tvoří nové cévy.
Biologické účinky
Z četných studií týkajících se účinnosti Fokusované rázové vlny v léčbě pohybového aparátu vyplývá, že tam, kde byla aplikována na šlachu, kost a jejich přechod byla zaznamenána rostoucí tvorba nových cév vedoucí k lepšímu prokrvení a tkáňové regeneraci v místě úponu šlachy na kost.
Mnohé studie zkoumající prospěšnost Fokusované rázové vlny v léčbě pohybového aparátu prokázaly, že v místě její aplikace na šlachu, kost a v místě úponu šlachy na kost se výrazně zvyšuje nárůst novotvorby cév (neovaskularizace), tzv. vlásečnic, která může vést ke zlepšení prokrvení a ke zvýšení tkáňové regenerace v místě úponu šlachy na kost. Prokázána byla také zvýšená tvorba kolagenu a elastinu zajišťujících pevnost a pružnost tkání a kyseliny hyaluronové a fibronektinu, jež podporují její regeneraci.
A jak k těmto biologickým účinkům Fokusované rázové vlny dochází? Jakým způsobem Fokusovaná rázová vlna zahajuje proces hojení organismu? Z biologického hlediska je v terapii Fokusovanou rázovou vlnou klíčový pojem tzv. mechanotransdukce, neboli stimulace biologických procesů. Jedná se o přeměnu mechanických stimulů do biochemických buněčných procesů. Ve tkáni dojde ke stimulaci stavu podobného zánětlivým procesům. Tyto procesy silně povzbuzují obranné mechanismy organismu. Vzniklé oxidy dusíku stimulují rozšíření cév (vazodilataci) a tím vedou k prokrvení tkání a tvorbě nových kapilár. Současně se tvoří substance "P", která účinkuje proti bolesti (analgetický efekt) a má růstový efekt. Zvýší se také výměna látková (metabolismus) čímž dochází k odplavení katabolitů z poškozené tkáně. Zároveň dochází k přílivu živin a oxidu kyslíku a tkáň lépe regeneruje. Utlumí se tvorba zánětlivých enzymů ve tkáni a dochází k rozpouštění vápenných usazenin.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha