Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Zánět okostice – tibiální syndrom

Okostice (periost) je vazivový obal kosti, který obsahuje cévy, vlásečnice a nervová zakončení, tudíž je velmi dobře prokrvený a citlivý na bolest. Okostice pokrývá kost v místech, kde nejsou svalové/šlachové úpony nebo kloubní chrupavky.

Projevy tibiálního syndromu

Mezi typické příznaky zánětu okostice tibie (holenní kosti) patří bolest kosti, která se objevuje hlavně při zátěži a při tlaku na postižené místo, dále otok a omezení hybnosti. Bolest se vyskytuje hlavně u mladých začínajících sportovců. Nacházíme ji nejvíce v horní třetině holenní kosti a na jejím vnitřním okraji.

Zánět okostice holenní kosti je třetím nejčastějším problémem hlavně atletů, kteří se věnují skákání a běhu a v minulosti se již potýkali s problémy s Achillovou šlachou či únavovou zlomeninou holenní či lýtkové kosti. Především u běžců se jedná o tzv. tibiální syndrom. Diagnózu může lékař potvrdit rentgenovým vyšetřením (RTG), na magnetické rozonanci (MRI) nebo pomocí počítačové tomografie (CT).

Zánět okostice holenní kosti má často chronický průběh, což je velkým handicapem zejména pro vrcholové sportovce, kteří musí na delší dobu přestat s tréninkem. Pokud naopak svou sportovní aktivitu zahájí znovu v nedostatečně vyléčeném stavu (v asymptomatické období, kdy nemají bolest), zánět se může znovu objevit.

Počátek zánětlivého procesu se projevuje mírnou, občas těžko identifikovatelnou bolestí, která se objevuje až během zátěže. Pokud těmto varovným signálům nevěnujete patřičnou pozornost, může dojít také k tzv. únavové zlomenině. Proto si dopřejte raději 2–3 týdny klidu, jinak Vám hrozí vypadnutí z tréninku na mnohem delší dobu. Pokud běháte, dejte si pozor na techniku běhu. Velký vliv na vznik zánětu má postavení nohou a pánve při běhu.

Možné příčiny tibiálního syndromu

Vyvolávací příčinou může být:

  • běh na tvrdém povrchu,
  • intenzivní trénink s nedostatečnou regenerací tkání,
  • náhlé zvýšení zátěže,
  • změna povrchu (hala, venek),
  • nová nebo nevhodně padnoucí obuv,
  • opakované skákání, doskoky,
  • u běžců nadměrná pronace chodidla (došlap na vnitřní stranu chodidla),
  • nedostatečná doba regenerace mezi tréninky,
  • špatná technika běhu.

Léčba

V akutním stadiu je vhodné používat:

  • ledování,
  • analgetické masti a gely,
  • kinesiotaping na uvolění periostu i toku lymfy,
  • stahovací podkolenky apod., které zamezují vzniku otoku kosti, zvyšují prokrvení a tím urychlují hojení tkáně.

Velmi efektivní je aplikace fokusované rázové vlny, která urychluje léčbu zánětlivého procesu a působí proti bolesti, přímo do místa okostice. Dále doporučujeme aplikaci radiální rázové vlny, pomocí které uvolníme přetížené svalové skupiny v oblasti bérce. Tyto dvě metody kombinujeme s hloubkovou vibrační masáží a finálním zatapováním k podpoření účinku terapie. Po dobu docházení na terapie je dobré končetinu nezatěžovat a nechat jí dostatek prostoru a času pro regeneraci.

Následně se začíná s postupným zatěžováním, ideálně pod vedením vyškoleného fyzioterapeuta za pomoci nejrůznějších balančních pomůcek. Terapeut Vám také doporučí cvičení a poradí, jak v budoucnu obtížím předejít.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím rázové vlny.

popisek obrázku, společny. 

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Osteoporóza

Osteoporóza

Osteoporóza je systémové metabolické postupující onemocnění kosterní soustavy. Více informací v tomto článku.

Působení fyzikálních sil na utváření kostí, svalů, vazů, chrupavek a šlach

Působení fyzikálních sil na utváření kostí, svalů, vazů, chrupavek a šlach

Jak působí fyzikální síly na vývoj a růst tkání? A jak se mění hustota našich kostí? Více v tomto článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Únavová zlomenina

Dobrý den.Manžel v pondělí v práci z ničeho nic utrpěl podle všech příznaků únavovou zlomeninu, přesně: šikmá fisura v oblasti střední a dolní třetiny tibie, fraktura diafýzy tibie. Chtěla bych se zeptat, zda je na to nějaká doplň…

Napište nám
Doporučujeme