Bolest třísla
Pacienti k nám často přicházejí s bolestmi v třísle nebo genitální oblasti i přes absenci odpovídajícího gynekologického, urologického nebo chirurgického nálezu. Ani v rámci pohybového systému obvykle nenacházíme žádné strukturální poškození či poruchu. To ilustrují i následující případové studie, kdy byl pacient úspěšně vyléčen za pomoci radiální rázové vlny.
Případ č. 1
Bolesti v pravém třísle, podbřišku a genitální oblasti
Pacientka ve věku 68 let přišla k nám na FYZIOkliniku a stěžovala si na bolesti v pravém třísle, podbřišku a genitální oblasti. Funkční klinické vyšetření odhalilo špatné postavení pánve. Pravý kyčelní kloub měla pacientka plně pohyblivý, ale vnitřní rotace a addukce (přitažení) extendované (natažené) dolní končetiny spouštěla typickou bolest v třísle. Dále jsme nalezli spoušťové body (triggerpointy) ve svalech nacházejících se v oblasti kyčle (m. piriformis – sval hruškovitý, m. obturatorius internus a m. obturatorius externus).
Pro odstranění těchto bolestivých spoušťových bodů jsme využili rázovou vlnu. Na dysbalancích vedoucích ke špatnému postavení v oblasti pánve jsme pracovali pomocí fyzioterapeutických technik.
Užití rázové vlny k ovlivnění svalu hruškovitého nacházejícího se v oblasti kyčle je nyní velmi rozšířené, avšak doporučujeme kompletně stejným způsobem vyšetřit také zevní rotátory kyčelního kloubu. Dále by měly být takto ošetřeny i obturatorní svaly.
Pacient při ošetření leží na zádech, nohy má uvolněné, ošetřovanou nohu pokrčenou v koleni a opřenou o plosku nohy. Terapeut stojí k pacientovi čelem a palpuje úpony adduktorů kyčle na stydkou kost. Stejným způsobem pak ošetřuje úpony adduktorů pomocí rázové vlny.
Takto jsme provedli čtyři po sobě následující sezení. Při pátém sezení již byla pacientka bez bolesti a pozitivní efekt terapie přetrval i nadále a nyní je již rok bez obtíží.
Případ č. 2
Bolest v třísle v důsledku přetížení a výhřez sliznice konečníku
Přišla k nám dvaapadesátiletá žena – fotbalistka s chirurgicky řešenou pravostrannou tříselnou kýlou v anamnéze. Popsala nám pooperační ústup bolesti v pravém třísle, ale naopak zhoršení v tom levém. Na levé straně v tuto chvíli byla diagnostikována tzv. Gilmorova slabina, což je název pro přetížení třísel u sportovců a rektokéla (výhřez sliznice konečníku). Funkční vyšetření dále prokázalo přítomnost triggerpointů (spoušťových bodů) ve svalech nacházejících se v oblasti kyčle (m. piriformis – sval hruškovitý, m. gluteus medius, m. obturatorius internus a externus).
Pomocí rázové vlny jsme ošetřili příslušné spoušťové body a dále manuálně pracovali s napětím v oblasti malé pánve.
Stav pacientky se významně zlepšil a je opět schopna sportovat. Na zbývajících symptomech, které jsou pravděpodobně přičitatelné rektokéle, pacientka dále pracuje s fyzioterapeutem.
Závěrem lze říci, že v případě pacientů s bolestí v třísle bez zřejmého původu, je vždy zapotřebí vyšetření hlubokých zevních rotátorů kyčelního kloubu. V případě nálezu triggerpointů pomáháterapie rázovou vlnou v kombinaci s aplikací funkčního kinesiotapu.
Zde je několik krátkých ukázek jednoduchých cvičebních metod pro uvolnění pánevní oblasti a protažení třísel a svalů v oblasti kyčlí, jež můžete provádět i sami doma.
Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Klek na jedné noze - protažení přední a vnitřní části stehenního svalu
Mojžíšová - „letadlo“ - varianta pro spodní část bederní páteře a LS přechod
Mojžíšová - klubíčko
Mojžíšová - podsazení pánve
Články, které by vás mohly zajímat
Metoda Ludmily Mojžíšové
Fyzioterapeutická metoda zahrnující techniky mobilizace žeber, páteře a kostrče.
Zdravý životní styl jako cesta k úspěšnému početí
Přečtěte si o tom, co můžete vyzkoušet pro podpoření plodnosti doma předtím, než se rozhodnete vyhledat pomoc odborníků.
Mobilizace kostrče
V tomto článku se dozvíte, jak fyzioterapie může pomoci při problémech s kostrčí, jak probíhá vyšetření i mobilizace.
Syndrom kostrče a psychosomatika
Jak psychické faktory ovlivňují obtíže jako je kostrčový syndrom a jak jej odstranit?
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Bolesti kostrče, beder a středu zad
Dobrý den,mám akutní bolesti kostrče, beder až do středu zad. Nedovoluje mi to normálně fungovat. Ráda bych se zeptala, zda u Vás provádíte manuální rovnání kostrče skrz konečník? Kdysi mi to bylo uděláno a velmi to pomohlo.Děkuji…
Syndrom kostrče a pánevního dna
Dobrý den,již od zimy mám problém s tím, že mě bolí v podbřišku. Je pravda, že jsem párkrát spadla na snowboardu na zadek a dost to dlouho bolelo. Absolvovala jsem vyšetření na gynekologii, urologii i gastroskopii, vše negativní,…
Řešení bolesti kostrče
Dobrý den, chtěla jsem se jak vypadá fyzioterapie bolesti kostrče? Děkuji