Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Zdravý životní styl jako cesta k úspěšnému početí

Rozhodli jste se založit rodinu, ale těhotenství nepřichází? Nezoufejte – pokud se snažíte teprve pár měsíců, jde o zcela běžnou situaci. Vzhledem k tomu, že žena může otěhotnět pouze během ovulace, která nastává jednou za měsíc, cesta k početí někdy přirozeně chvíli trvá. Pokud však pravidelný pohlavní styk po více než roce nevede k početí, může jít už o neplodnost. S touto diagnózou se setká každý pátý pár, přičemž statistiky neustále rostou. Co můžete vyzkoušet pro podpoření plodnosti doma, než se rozhodnete vyhledat pomoc odborníků?

Zdravý jídelníček a kvalitní spánek

Jídelníček tvoří základ našeho zdraví – ne nadarmo se říká, že jsme to, co jíme. Konkrétní složení jídelníčku je individuální, jaká jsou obecná pravidla zdravé stravy? Dbejte na to, abyste měli vyvážený příjem všech důležitých složek – bílkovin, tuků, sacharidů a dalších látek, vitamínů a minerálů. Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám, kupovaným cukrovinkám apod. Každý den byste měli jíst ovoce a zeleninu – v syrovém stavu, nebo jen např. podušené. Kromě rafinovaného cukru omezte také sůl a koření. Vynechejte alkohol a nikotin, které negativně ovlivňují plodnost, především kvalitu spermatu a hormonální rovnováhu u žen. Při snaze otěhotnět je důležitá také tělesná váha – škodit může jak nadváha, tak podváha. Nepřejídejte se a nejezte ve večerních hodinách.

Dalším důležitým aspektem zdravého životního stylu je pravidelný a kvalitní spánek – to platí pro kohokoliv. Spánek ovlivňuje naše fyzické i psychické zdraví – jeho dlouhodobý nedostatek zvyšuje riziko řady onemocnění včetně kardiovaskulárních chorob. Obecně se doporučuje spát min. 7 hodin denně a ideálně usínat a vstávat ve stejnou dobu. Spánek má vliv na hormonální rovnováhu, podílí se na produkci pohlavních hormonů – a to mj. i v závislosti na ročním období. V zimě melatonin  snižuje libido, spolu s přibýváním světla na jaře naopak dochází k vyšší produkci jak melatoninu, tak pohlavních hormonů. Při dlouhodobější spánkové deprivaci pak dochází k ovlivnění procesu dozrávání spermií, u žen má negativní vliv na ovulaci. Více se dočtete v článku o zdravém spánku

Vitamíny a minerály pro podporu plodnosti

  • Vitamín D je nezbytný nejen pro správné fungování imunitního systému, ale také pro udržení hormonální rovnováhy. Ta je nezbytná právě při snaze otěhotnět – hormony totiž ovlivňují menstruační cyklus a ovulaci. Odborné studie navíc prokázaly, že ženy s vyšší hladinou vitamínu D mají vyšší šanci otěhotnět. Podobně je tomu i u mužů – vitamin D pozitivně ovlivňuje kvalitu spermatu a vyšší pohyblivost spermií. Detailnější informace najdete v našem článku o vitamínu D. V potravinách jej najdete především ve vaječných žloutcích, játrech či rybách.
  • Kyselina listová neboli vitamín B9 má zásadní vliv jak na plodnost ženy, tak na následný vývoj plodu, a to především v průběhu prvního trimestru. Snižuje riziko vrozených vývojových vad (především páteře a rozštěp rtu a patra). Zajišťuje potřebnou hladinu tzv. folátu, který se podílí na správném dělení buněk, krvetvorbě a růstu zárodečných tkání miminka. V přirozené formě se vyskytuje například v listové zelenině, brokolici, zelí, ale vzhledem k složitější vstřebatelnosti se ženám doporučuje užívat suplementy a to už při plánování těhotenství. Doporučené denní dávkování je  400 mg, během prvního trimestru pak 600 až 800 mg denně.
  • Zinek a selen: Selen je minerál, který je důležitý pro tvorbu spermií, ale také pro činnost štítné žlázy (a tedy tvorbu hormonů). Zinek pak podporuje plodnost mužů i žen. Zdrojem zinku jsou dýňová semínka, selenu para ořechy.
  • Omega-3-mastné kyseliny mají spoustu pozitivních účinků na zdraví: přispívají k činnosti imunitního systému, podporují činnost srdce i trávicí soustavy. Kromě toho ale také podporují plodnost – existují studie, které prokázaly jejich pozitivní vliv na počet a kvalitu spermií. Neméně důležité jsou i během těhotenství, kdy jsou nezbytné pro vývoj plodu, a to především nervové soustavy, krevních buněk a srdce. V jídelníčku by vám proto neměly chybět mořské ryby, avokádo, ořechy a semínka.

Chcete se dozvědět více o vlivu vitamínů na váš celkový zdravotní stav? Přečtěte si článek Vitamíny a jejich význam pro lidské zdraví

Stres jako nepřítel imunity

Stres je faktorem, který ohrožuje naše celkové zdraví a imunitní systém a spolu s tím má vliv také na plodnost. U žen dlouhodobý stres blokuje produkci progesteronu, důležitého pro pravidelný menstruační cyklus. U mužů dochází ke snížení hladiny testosteronu, a tím i snížené kvalitě spermatu (nižší počet spermií, snížená pohyblivost). Vyhnout se stresu není často možné, jak ho ale odbourávat a nepodléhat mu? Pomůže vám opět zdravý životní styl spojený s dostatkem pohybu, spánku, a také pobytem venku, ideálně v přírodě. Naučte se relaxační techniku, která vám bude sloužit jako pomocník i během hektických dnů – dechové cvičení, krátkou meditaci, pište si deník vděčnosti. 

S odbouráváním stresu pomáhá i fyzický kontakt, mazlení a sex – během těchto aktivit se snižuje hladina stresového hormonu kortizolu a naopak zvyšuje oxytocin, přezdívaný jako hormon lásky, a uvolňují se endorfiny. To vše přispívá k pocitu štěstí a uvolnění. 

Pravidelný pohyb – který prospívá a čemu se vyhnout?

Neodmyslitelnou součástí zdravého životního stylu je pravidelný pohyb. Pro ženy, které se snaží o početí, je vhodné například aerobní cvičení (běh, aerobic, cyklistika, plavání), ovšem v mírné intenzitě, aby svaly byly stále dostatečně okysličené. Vhodná je také jóga, pilates nebo různá zdravotní cvičení zaměřená na stabilizaci a mobilizaci. Naopak se nedoporučuje příliš intenzivní cvičení a silový trénink – ve svalech se vytváří testosteron, který narušuje plodnost žen. 

Metoda Ludmily Mojžíšové

Přímo pro podporu otěhotnění byla vytvořena speciální metoda Ludmily Mojžíšové, která už desítky let pomáhá ženám s problémy, které se týkají plodnosti. Jde o rehabilitační cvičební systém, který podporuje plodnost zlepšením funkce pánevního dna a celkového pohybového aparátu. Pomáhá při tzv. funkční neplodnosti, kdy nedochází k narušení reprodukčních orgánů, ale jejich činnost ovlivňují svalové dysbalance, špatné držení těla nebo nedostatečné prokrvení. Pravidelné a správné provádění cviků, ideálně pod dohledem fyzioterapeuta, zlepšuje prokrvení pohlavních orgánů, nervové zásobení i hormonální rovnováhu. Kromě podpory početí je metoda přínosná během těhotenství, usnadňuje porod a rekonvalescenci, a zároveň pomáhá při bolestech zad, inkontinenci či potížích spojených s klimakteriem. Konkrétní cviky najdete v sekci cviků chci otěhotnět

Kdy jít k odborníkovi?

Tato otázka je velmi individuální. Obecně se doporučuje vyhledat pomoc lékaře po jednom roce neúspěšného snažení o otěhotnění, pokud je žena mladší 35 let a nemá jiné zdravotní obtíže. U žen starších 35 let by měla být návštěva odborníka na místě už po šesti měsících. V případě, že vás trápí zdravotní komplikace, jako je například nepravidelná menstruace, nebo máte závažnou rodinnou anamnézu (např. časnou menopauzu u matky), není na co čekat a lékaře vyhledejte co nejdříve. Dalšími příznaky, že je něco v nepořádku, může být nepravidelný menstruační cyklus nebo jeho úplná absence. Mezi další varovné signály patří silná bolest při menstruaci (příznak endometriózy) či opakující se záněty nebo infekce. Pokud navíc máte za sebou prodělanou operaci v oblasti pánve, těžký porod nebo se ve vaší rodině vyskytují genetické poruchy, doporučuje se konzultace s odborníkem i bez ohledu na délku snažení. 

Pamatujte, že každý krok směrem ke zlepšení zdraví, ať už jde o úpravu jídelníčku, zajištění dostatečného odpočinku nebo podporu plodnosti pomocí vitamínů a doplňků stravy, může zvýšit vaši šanci na početí. Buďte trpěliví a věřte, že i malé kroky mohou vést k velkým výsledkům. Plodnost je ovlivněna řadou faktorů a její podpora často vyžaduje komplexní přístup. Rovněž moderní reprodukční medicína dnes nabízí mnoho možností, jak pomoci párům na cestě k vytouženému dítěti, od jednoduchých hormonálních léčeb až po asistovanou reprodukci. Čím dříve problém začnete řešit, tím vyšší je šance na úspěch. Nebojte se proto obrátit na odborníky, pokud jiná doporučení pro podporu plodnosti nefungují.

Víte, že odborně se neplodnosti říká funkční sterilita? Fyzioterapie vám s tímto problémem pomůže a to především ovlivněním měkkých tkání a jejich uvolněním.

Autor: Reklamní sdělení

Zdroj obrázků: Pixabay

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Pozice z Alexandrovy techniky - klek

Pro zobrazení klikněte na

Mojžíšová - „letadlo“ - varianta pro střední část bederní páteře

Pro zobrazení klikněte na

Fyzioterapeutická technika ulevující od bolesti v oblasti pánve a beder

Pro zobrazení klikněte na

Mojžíšová - uvolnění hýždí a pánevního dna

Články, které by vás mohly zajímat

Metoda Ludmily Mojžíšové

Metoda Ludmily Mojžíšové

Fyzioterapeutická metoda zahrnující techniky mobilizace žeber, páteře a kostrče.

Porod alternativní versus lékařský

Porod alternativní versus lékařský

Čekáte miminko a chcete zjistit více informací o porodu?

Mobilizace kostrče

Mobilizace kostrče

V tomto článku se dozvíte, jak fyzioterapie může pomoci při problémech s kostrčí, jak probíhá vyšetření i mobilizace.

Bolest třísla

Bolest třísla

Kazuistika dvou klientů, kteří se obrátili na FYZIOkliniku s bolestí třísel. Jak probíhá léčba třísel pomocí rázové vlny?

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Kostrč - mobilizace

Dobrý den,chtěla bych se zeptat na mobilizaci kostrče, pokud je u Vás možné. Jsem po druhém potratu ve 2. trimestru. Po porodu mě bolela záda v kříži a pak se to přesunulo na kostrč - když sedím a když vstávám - bolest. Mám od lék…

Bolesti kostrče, beder a středu zad

Dobrý den,mám akutní bolesti kostrče, beder až do středu zad. Nedovoluje mi to normálně fungovat. Ráda bych se zeptala, zda u Vás provádíte manuální rovnání kostrče skrz konečník? Kdysi mi to bylo uděláno a velmi to pomohlo.Děkuji…

Neschopnost otěhotnět

Dobrý den, narazila jsem na Youtube na vaše videa a velice mne zaujala. Jak videa, tak Vaše klinika. Chci se zeptat, zda je možné k Vám přijít na nějaký individuální kurz metody L. Mojžíšové. Trápí mne neschopnost otěhot…

Napište nám