Dupuytrenova kontraktura – možnosti terapie, aplikace rázové vlny
Toto onemocnění ruky poprvé popsal v r. 1831 baron Guillaume Dupuytren. Podstatou Dupuytrenovy kontraktury je tvorba uzlů a ztluštění dlaňové aponeurózy (tenké vazivové blány, která je plošně rozprostřenou šlachou). Anatomicky se jedná o úpon m. palmaris longus. Pokračování tohoto procesu vede k flexním zkrácením (ohnutí) prstů, které je těžké korigovat. V laické veřejnosti je rozšířená mylná myšlenka, že jde o „zkracování šlach“, avšak šlachy ohybačů prstů (flexorů) jsou v pořádku. Onemocnění je nejčastější u mužů nad 50 let. Příčina není dosud zcela jasná. Důvodem může být imunologická porucha, mechanické, tepelné či chemické poškození měkkých tkání v dlani, zánět, těžká fyzická práce, úraz ruky…
Příznaky
První příznaky se projevují na malíkové straně dlaně od čtvrtého a pátého prstu. Kůže dlaně jakoby se přilepila ke spodním vrstvám měkkých tkání. Tento srůst omezuje pohyblivost prstu směrem do napnutí (extenze). Toto se v průběhu týdnů až měsíců přesouvá na další prsty. Napětí palmární aponeurózy způsobuje ohýbání prstů směrem do dlaně. Ve vážných případech jsou prsty ohnuté téměř v pěst bez možnosti jejich narovnání. Podobný příznak má i Ledderhoseův syndrom při postižení chodidla.
Test
Dlaňový test – klient není schopen položit dlaně na stůl nebo přiložit dlaně proti sobě (jako při modlitbě).
Hodnocení progrese
- 1. stupeň – tvorba uzlů v dlani, deformity kůže
- 2. stupeň – začátek kontraktury metakarpofalangeálních kloubů (ohnutí v základních kloubech)
- 3. stupeň – kontraktura prstů v proximálních interfalangeálních kloubech (ohnutí v kloubech na koncích prstů)
- 4. stupeň – přidává se kompenzační hyperextenze distálního kloubu (zalomení prstu v základním kloubu vzad)

Chirurgické možnosti léčby
Protože není známá přesná příčina onemocnění, není možné léčit příčinu. V současnosti se nejčastěji provádí excize (protnutí) aponeurózy (tenké vazivové blány, která je plošně rozprostřenou šlachou na ruce). Operaci lékaři doporučují již při pozitivním dlaňovém testu.
- Zavřená aponeurektomie – protětí stahujícího se pruhu aponeurózy pomocí tzv. tenotomu z minimální incize (průnik pro nástroj), není nutná rekonvalescence
- Limitovaná aponeurektomie – odstranění části aponeurózy, jež činí potíže
- Parciální aponeurektomie – odstranění i okolní fascie (obal svalu)
- Radikální (totální) aponeurektomie – odstranění celé aponeurózy
Fyzioterapie
Fyzioterapeut může pomoci při postupném zhoršování ohebnosti prstů pomocí polohování či dlahování. Relaxaci aponeurózy, byť spíše subjektivní, umožňují parafinové zábaly a aplikované teplo z horkých rolí dle dr. Brüggera.
Protahování šlach a svalů flexorové (přední) skupiny prstů a zápěstí působí spíše k zastavení nebo zpomalení postupné degenerace ruky.
Z dostupných fyzikálních terapií je nejčastěji volen ultrazvuk a magnetoterapie. Z praktického pohledu ovšem nemají v terapii výrazný význam. Bohužel ani laser či biolampa nemívají velký efekt.
Rázová vlna
Oproti zmíněným neinvazivním (nezatěžujícím) metodám, máme ve FYZIOklinice v Praze velmi dobré výsledky s aplikací fokusované a radiální rázové vlny. Pozorujeme už po několikáté aplikaci zmenšení uzlů, povolení napětí srůstů a vyšší hybnost prstů. Klienti hodnotí terapii subjektivně jako dobrou a sami cítí úlevu od tahu.
Nemůžeme, bohužel, očekávat 100% uzdravení. Cílem léčby je spíše snížení tahu, povolení, uvolnění z ohnutí prstů. Pozitivní výsledek je i, že nedochází k prohloubení ohnutí a průběžnému zkracování aponeurozy, naopak dochází ke snížení či vymizení bolesti a celkovému změkčení tkání. Proto doporučujeme čas od času tuto terapii opakovat (např. rozestupy od terapeutických bloků á 3-6 měsíců pravidelně, přičemž jeden blok mívá 6-10 návštěv/aplikací).
Zároveň k získání úspěšnosti léčby nedoporučujeme klientům těžší fyzickou práci (práce na stavbě, sekání dříví, těžší práce na zahradě,..). Naopak, doporučujeme 2-3x denně protahovat flexorové skupiny ruky a prstů a provádět relaxační techniky měkkých tkání ruky.
Platí zde ovšem pravidlo čím dříve se s léčbou pomocí rázové vlny začne, tím lepší výsledky lze očekávat v léčbě či zastavení postupu problému.
Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny; studijní materiály pro mediky; informace získané při studiu na VŠ
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Excentrická kontrakce ohýbačů (flexorů) ruky a předloktí - oštěpařský loket
Články, které by vás mohly zajímat
Rhizartróza – artróza palce u ruky
Rhizartróza neboli artróza palce ruky. Jak ji poznat a jaké jsou možnosti léčby? To vše se dozvíte v našem článku.
Léčba nehojících se zlomenin pomocí fokusované rázové vlny (ESWT)
V tomto článku Vás seznámíme s výsledky výzkumů léčby špatně se hojících zlomenin pomocí Fokusované rázové vlny (ESWT).
Kompenzační fyzioterapie a rázová vlna při aktivním sportu
Máte v důsledku tréninku časté úrazy? Pak věřte, že můžeme pomoci, aby Vám záliba ve sportu dělala jen radost.
Studentský/písařský loket (bursitis olecrani)
Bolestivé postižení burzy v zadní části lokte. Více o příčinách i možnostech léčby v tomto článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Natržení dlouhé hlavy bicepsu
Dobrý den,je mi 21 let a jsem po operaci ramene, jednalo se o artroskopii na základě úrazu. Po operaci jsem přes rok a nyní mne dost bolí rameno (křupání, nepříjemné zvuky, vcelku bolestivé) a biceps. Doktor mi řekl, že je to natr…
Bursitida Achillovy šlachy
Dobrý den,v říjnu 2011 mě začala trápit levá Achillova šlacha. Nejprve bych chtěl zmínit, že aktivně hraji florball a běhám každý třetí den 5-7 km. Můj problém začal malou bolestí v oblasti Achillovy šlachy. Nejdříve jsem na týden…
Hojení bércových vředů
Dobrý den, vážení,mám na vás dotaz ohledně problému, který mě velice trápí. Mám bércový vřed, už po několikáté. Nejprve se mé bércové vředy opakovaly znovu tak přibližně jeden rok po zhojení. Léčba vždy trvala cca 6 měsíců. Někdy…