Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Kryoterapie ve spojení s Fyzioterapií

Kryoterapie neboli léčba extrémním chladem je metoda, která spočívá v aplikaci suchého mrazu (od −110 °C do −130 °C) na povrch těla, a to po dobu 2–4 minut. Tělo na chlad reaguje zvýšeným vyplavováním endorfinů a hormonů stresové reakce. Chlad také snižuje nervosvalovou dráždivost. Krev se přerozděluje z periferie těla do centra, kde proudí a filtruje se pod vyšším tlakem, což podporuje vyplavování toxických látek. Na pobyt v kryokomoře ihned navazuje fáze intenzivní aerobní fyzické zátěže, která je založena na opačném jevu. V její čtvrté nebo páté minutě dochází k několikanásobnému prokrvení periferních částí a dostavuje se bouřlivá látková výměna, při které se vylučují toxiny, kyselina mléčná a volné radikály způsobující poškození a stárnutí buněk.

Účinky kryoterapie

  • Prokrvení periferních částí těla, které zásadně zlepšuje metabolismus tkání a urychluje vyplavování škodlivých produktů metabolismu.
  • Výrazné utlumení vnímání bolesti prospívá zejména při léčbě postižení pohybového aparátu, revmatických onemocnění nebo zánětlivých onemocnění kloubů.
  • Snížení bolestivosti umožňuje vyšší intenzitu a efektivitu rehabilitace.
  • Urychlení léčby měkkých tkání a kloubů po úrazech (luxace, pohmoždění, vyvrtnutí…).
  • Eliminace otoků a podpora svalové relaxace a regenerace.
  • Pozitivní vliv na psychiku – výrazně klesá hladina úzkosti a dráždivosti.
  • Posílení odolnosti imunitního systému zvýšením počtu T lymfocytů, které jsou podstatou specifické (získané) buněčné imunity.
  • Vytvoření hormonální odezvy – působení extrémního chladu způsobuje nárůst hladin mnoha hormonů, např. noradrenalinu a dopaminu (zlepšení motorických funkcí, pozornosti a dobré nálady), kortizolu (zvýšení celkové pohotovosti organismu v zátěžových situacích a zmírnění účinků zánětů v těle), testosteronu u mužů (podpora sexuálního života), a v neposlední řadě vyplavení hormonu endorfinu – tzv. hormonu štěstí – a serotoninu (hormon navozující psychickou pohodu, upravující spánkový rytmus).

Komu lze doporučit kryoterapii?

Pobyt v kryokomoře může absolvovat takřka každý člověk, který netrpí žádným závažným akutním nebo chronickým onemocněním a je s procedurou důkladně obeznámen. Platí jednoduché pravidlo: když si nejste svým zdravotním stavem stoprocentně jisti, měli byste se poradit s lékařem – stejně jako před namáhavým sportovním výkonem nebo před první návštěvou sauny.

Proč účinek fyzioterapie podpořit kryoterapií?

Ať už s fyzioterapeutem pracujete na řešení akutního úrazu kolene nebo pravidelně kompenzujete sedavé zaměstnání (s kterým si z práce často odnášíte migrény či bolest zad), jakkoliv je péče fyzioterapeuta komplexní, Vaši společnou snahu můžete vylepšit právě touto celkovou procedurou. Poprvé pro Vás bude třeba jen adrenalinovým zážitkem, ale dál se může stát pravidelnou součástí regenerace pro aktivního sportovce nebo občasným dopingem energie, kterou zužitkuje doslova každá buňka Vašeho těla.

Proč kryo-regeneraci spojit s fyzioterapií?

Kryoterapie má zásadní regenerační efekt. Pokud však bojujete s konkrétním problémem, jako je přetížená Achillova šlacha, pobolívající tříslo, tuhnoucí rameno nebo třeba věčně se vracející bolest beder, určitě hledejte konkrétní řešení, které Vám může nabídnout buď otevřená mysl a šikovné ruce fyzioterapeuta nebo dobře cílená aplikace Rázové vlny, která ošetří problém, na který je sama kryoterapie krátká.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Zvýšení hybnosti (mobilizace) bederní páteře s fyzioterapeutem

Články, které by vás mohly zajímat

Pojem „Pražská škola“

Termín Pražská škola označuje přístup ve fyzioterapii, kterým se odlišila fyzioterapie v Československu oproti světu.

Hipoterapie

Metoda, která při léčbě ortopedických, kardiologických a psychiatrických diagnóz využívá kontakt s koněm.

Jak podpořit dětskou imunitu

Dětská imunita je oslabována zejména na podzim. Přečtěte si tipy na potraviny, které ji mohou pomoci zvýšit.

Základní informace o fyzioterapii

Zajímá Vás obor fyzioterapie? Nevíte, co si pod ním představit? V našem článku se dozvíte základní informace o fyzioterapii.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Rekonvalescence po operaci ruptury menisku

Dobrý den,v koleni mi byla nalezena horizontální ruptura menisku. Chtěl bych se proto zeptat, za jak dlouho je po operaci člověk schopen volného pohybu (teď nemyslím sport) a jestli se chodívá na rehabilitace nebo je to spíše lehč…

Přetrénování

Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…

Závrať

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat. Na MRI mi zjistili poškozené krční obratle 2 až 7. Strašně mě bolí rameno a brní mi od prostředníčku k malíčku tři prsty. Neskutečně se mi motá hlava a bolí mě mezi lopatkami a samozřejmě krční pát…