Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Spánek a nespavost

Dobrý spánek je jeden ze základních atributů dobrého zdraví. Narušení spánku způsobuje narušení denních funkcí. Nedostatečný spánek snižuje kvalitu života. Spánek je přirozená relaxace, při které tělo znovu obnovuje svoje síly. Bez spánku nadměrně opotřebováváme svoje tělo. Někteří lidé však spí v takovém napětí, že u nich nedochází k hloubkové relaxaci. Ve spánku je relaxace neřízená a nevědomá. Relaxační stav spánku lze navodit řízenou vědomou hlubokou jógovou relaxací a meditací.

Nespavost

Nespavost patří k civilizačním poruchám. Nespavost se definuje jako porucha nočního spánku - neschopnost spánek navodit nebo ho udržet, tj. časté nebo časné probouzení při zachování podmínek ke kvalitnímu spánku.

Příčina nespavosti

U 90% lidí s chronickou nespavostí je její příčinou nevhodné rozložení psychické a fyzické zátěže v průběhu dne. Poruchy jsou přičítány neaktivnímu životnímu stylu, denním rutinám, nedostatku fyzického cvičení a špatným spánkovým praktikám. U zbylých 10% se může jednat o tělesné onemocnění nebo duševní poruchu. Ve výjimečných případech se může jednat o poruchu na úrovni CNS.

Prognóza nespavosti

U nespavostí způsobených akutním stresem je prognóza dobrá. Chronické nespavosti vyžadují zevrubné vyšetření.

Léčba

V současné době jsou benzodiazepiny preferovanou farmakologickou léčbou pro nespavost. Jejich užívání je však spojenou s nežádoucími účinky. Alternativou k hypnotikům může být nefarmakologická intervence. Alternativním postupem může být jóga, meditace, hluboké dýchání, progresivní svalová relaxace.

Jóga

Ukazuje se, že jóga redukuje subjektivní a objektivní symptomy nespavosti a tím zlepšuje i kvalitu života. Jóga přistupuje holisticky k tělu a mysli a může nabídnout bezpečnou alternavitu ke snížení poruch nespavosti. Jógové techniky zahrnují fyzické cvičení, dechové cvičení, relaxační techniky a meditační praktiky. Jóga snižuje kloubní tuhost, podporuje svalové uvolnění u účinkuje na neurologické mechanismy regulující spánek včetně kyseliny gamaamino-máselné a melatoninu. Lidé, co praktikují jógu, mají významně nižší procento výskytu poruch spánku, lépe subjektivně vnímají kvalitu spánku, rychleji usínají, spí delší dobu a užívají méně léků na spaní.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Canisterapie

Canisterapie

Canisterapie je druh terapie, při které se využívá kontaktu se psem pro zlepšení psychického i fyzického stavu člověka.

Jóga snu a spánku

Jóga snu a spánku

Při nespavosti může pomoci správná poloha i jógové praktiky. Přečtěte si více o tom, jak tato cvičení provádět.

Spánek na břiše. Škodí?

Spánek na břiše. Škodí?

Trápí Vás bolesti páteře? V tomto článku se dozvíte, jaká spánková poloha i výška polštáře je pro Vás nejvýhodnější.

Psychosomatika

Psychosomatika

Jakým způsobem je ovlivňováno tělo ve spojitosti s myslí, nervovým vypětím a emocemi každodenního života.

Napište nám
Doporučujeme