Psychosomatika svalových křečí - důvod vzniku
Svalové křeče jsou náhlé, bolestivé, mimovolné stahy jednoho svalu, části svalu nebo několika svalů. Obvykle se jedná o dolní končetiny a chodidla, biceps stehna, natahovače prstů, svaly trupu, bránice a podčelistních svalů. Je to velmi časté onemocnění, které postihuje až 95 % lidí. Výskyt křečí je o něco vyšší u žen a zvyšuje se s věkem. I když jsou křeče nezhoubné, mohou být velmi bolestivé a mají negativní dopad na kvalitu života.
Klinické rysy
Křeče jsou doprovázeny bolestí a dočasnou neschopností používat postižený sval. Trvají od několika sekund do několika hodin. Mohou být izometrické (dochází ke kontrakci svalu, ale sval zůstává v jedné pozici), nebo mohou způsobit pohyb končetiny, například extrémní plantární flexi chodidla. Místní otok, napětí a bolest v postižené oblasti mohou přetrvávat až několik dní po akutní příhodě. Tři čtvrtiny případů křečí se objevují v noci a jsou doprovázeny sekundární nespavostí, což má za následek ospalost, slabost a sníženou fyzickou a duševní výkonnost během dne.
Hlavní příčiny svalové zátěže
Fyzická námaha
Fyzická námaha může způsobit nerovnováhu elektrolytů (sodík, draslík, vápník, hořčík, chlorid, hydrogenuhličitan a fosfát) v důsledku nadměrného pocení. Ztráta elektrolytů ve svalových vláknech může vést k pocitu únavy, svalovým křečím, neschopnosti udržet optimální výkon a celkovému zhoršení fyzického výkonu. Je důležité udržovat vyváženou stravu, dobrou hydrataci a vyvážené zásoby elektrolytů, zejména při intenzivní fyzické aktivitě, aby se minimalizovaly negativní účinky ztráty elektrolytů.
Nedostatek spánku
Mozkové chemické látky (neurotransmitery) přenášejí informace z mozku do nervů, které řídí svalovou kontrakci. Nedostatek spánku může ovlivnit fungování neurotransmiterových receptorů, což vede ke slabší kontrole svalových kontrakcí. Nedostatek spánku také často způsobuje svalové křeče v očních víčkách.
Kofein
Pití příliš velkého množství kávy, čaje nebo energetických nápojů obsahujících kofein může také vést ke svalovým záškubům a křečím. Kofein je stimulant a když se ho v těle nahromadí příliš mnoho, může stimulovat svalové křeče téměř v jakékoli části těla.
Nedostatek vápníku
Lidské tělo fyziologicky potřebuje vápník k udržení správné funkce svalů. Nedostatek vápníku (hypokalémie) je další častou příčinou svalových křečí.
Nedostatek hořčíku
Hořčík hraje také důležitou roli ve zdravých nervových a svalových funkcích - tento stopový prvek pomáhá přenášet vápník přes buněčné membrány. Jeho nedostatek může způsobit svalové křeče téměř kdekoli v těle, včetně srdce.
Tip: přečtěte si také více o tom, jak je to s hořčíkem v našem těle
Léky
Některé léky mohou způsobit mimovolné svalové stahy - tato reakce se může objevit jako vedlejší účinek nebo může být způsobena interakcí s jinými léky.
Psychosomatika
Méně zjevnou a podceňovanou příčinou křečí mohou být psychické faktory, jako je stres, úzkost nebo psychické napětí. Mechanismy vzniku svalových křečí u těchto stavů jsou následující:
Svalová ztuhlost
Stres způsobuje vazospasmus (zúžení cév) s následnou kontrakcí kosterních svalů. Kontrakce zkracují a stahují svaly, což způsobuje ztuhlost a bolest.
Dehydratace
U některých lidí je úzkost spojena se zvýšenou frekvencí močení a nadměrným pocením, což vede k dehydrataci a nerovnováze elektrolytů. V podmínkách stresu a úzkosti navíc klesá pocit žízně.
Stres a napětí
Dlouhodobý stres může způsobit svalové napětí a zkrácení svalů, což zvyšuje riziko křečí. Křeče mohou být reakcí na dlouhodobý psychický tlak. Stres je doprovázen svalovým napětím a napjaté svaly jsou náchylnější ke křečím jako kompenzační reakci na obnovení energetických zásob. Napjaté svaly se také rychle unaví, což je činí náchylnými ke křečím. Je třeba poznamenat, že úzkost a stres nemusí být přímou příčinou, ale v přítomnosti těchto poruch jsou svalové křeče pacientem pociťovány jako závažnější a narušující kvalitu života.
Tip: přečtěte si také článek Metody pro odbourání stresu
Úzkost
Lidé trpící úzkostí mohou mít větší pravděpodobnost svalových křečí. Úzkost může způsobit svalové napětí a nepříjemné pocity, což může vést k nechtěným svalovým kontrakcím.
Emoce
Silné emocionální reakce, jako je strach nebo vztek, mohou vést také ke svalovým reakcím, včetně křečí. Například, když se člověk náhle vyděsí, může mít reflexní svalovou reakci.
Kognitivní faktory
Negativní myšlenky a přesvědčení mohou také hrát roli. Pokud člověk věří, že má slabé svaly, nebo že mu hrozí svalové křeče, může to zvyšovat pravděpodobnost, že se křeče opravdu objeví.
Je důležité si uvědomit, že psychosomatický vliv na svalové křeče nemusí být vždy jednoznačný a přesný. Mnoho faktorů může ovlivňovat svalové křeče, včetně genetických predispozic, fyzické aktivity a stravovacích návyků. Nicméně psychické faktory mohou hrát roli a mohou být důležité při diagnostice a léčbě svalových problémů, zejména pokud jsou tyto problémy chronické nebo nevysvětlitelné jinými zdravotními faktory. V takových případech může být psychoterapie a relaxační techniky součástí léčby, aby se snížil psychický tlak a zmírnilo napětí, které může přispívat ke křečím.
Tip: přečtěte si také Jak může psychický stav ovlivňovat naše zdraví
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Relaxace čelistního svalu pro uvolnění napětí žvýkacích svalů - symetricky
Uvolnění obličejového svalstva
Relaxace čelistního svalu pro uvolnění napětí žvýkacích svalů - asymetricky/jednostranně
Články, které by vás mohly zajímat
Spánek na břiše. Škodí?
Trápí Vás bolesti páteře? V tomto článku se dozvíte, jaká spánková poloha i výška polštáře je pro Vás nejvýhodnější.
Infuzní terapie jako účinná podpora psychického zdraví
Mnoho lidí trpí duševními problémy, přečtěte si o tom, jak infuzní terapie pomáhá při zvládání těchto nepříjemných stavů.
Zdravý spánek
Co vše ovlivňuje spánek a jak moc je pro nás důležitý? To vše se dozvíte v našem článku.
Jóga snu a spánku
Při nespavosti může pomoci správná poloha i jógové praktiky. Přečtěte si více o tom, jak tato cvičení provádět.