Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Sedavá zaměstnání a nemoci s tím spojené

Pracujete v kanceláři a trávíte každý den mnoho hodin sezením u počítače? Dnešní doba s sebou nese mnoho nemocí, které jsou spojené převážně s moderními technologiemi. Následující diagnózy a nemoci trápí především pracovníky v kancelářích, kteří tráví většinu času v jedné strnulé pozici a vytvářejí si tak nesprávné, zdraví škodlivé návyky.

Bolesti způsobené dlouhodobou prací u počítače

Syndrom karpálního tunelu, popř. jiný úžinový syndrom (myšitýda)

Při syndromu karpálního tunelu dochází v oblasti zápěstí k útlaku nervu svalů dlaně. K útlaku může vést také přetížení šlach předloktí při dlouhodobé práci na klávesnici bez vhodného protažení a uvolnění. Snažte se omezit dlouhodobou trvalou zátěž oblasti zápěstí, omezte trvalý tlak na oblast průběhu nervu. Jedná se hlavně o dlouhodobou práci s myší, kdy se ruka opírá o podložku právě v místě průběhu nervu. Více o tomto onemocnění  >>

Epikondylitida neboli tenisový/golfový (mobilový) loket

Jedná se o bolest úponů svalů na výběžcích (epikondylech) pažní kosti v loketním kloubu. Hlavní funkcí těchto svalů je natahování (tenisový loket) či ohýbání (golfový loket) zápěstí. Bolest může být dotyková i pohybová. Často vyzařuje též do ramene, předloktí a prstů. Bolest se u pacientů zvyšuje při zvedání zátěže. Toto onemocnění může mít více příčin, ale nejčastěji ho způsobuje chronické přetěžování svalových úponů svalů předloktí, ať už při fyzické práci či práci na počítači. Více >>

Doporučení: Při práci na počítači se snažte udržovat zápěstí v rovině, a nikoli ohnuté nahoru nebo dolů. Každou hodinu si protáhněte paže, zápěstí, ramena a krční svaly jednoduchými cviky. Pravidelně si masírujte a protahujte prsty, ohýbejte zápěstí nahoru a dolů a zavírejte a otevírejte ruce, abyste zabránili otokům.

Syndrom horní hrudní apertury

Syndrom horní hrudní apertury (angl. thoracic outlet syndrome – TOS) je název pro postižení struktur, jež vytváří v podklíčkové oblasti prostor, kterým prochází do horní končetiny nervově-cévní svazek. Mezi tyto struktury patří 1. žebro, klíční kost, krční svaly a malý prsní sval. Pokud je při práci tělo v nevhodné poloze pro krční a hrudní páteř, dochází k přetěžování této oblasti, zkracování svalů či blokádě kloubů. Mezi příznaky postižení horní hrudní apertury patří bolest, slabost, brnění nebo pocit odkrvení celé nebo části horní končetiny.

Cervikokraniální syndrom

Cervikokraniální syndrom se projevuje bolestmi krční páteře nebo hlavy, popř. bolestí uší, dásní či tlakovou bolestí za očima.

Cervikokraniální syndrom může vést ke vzniku tinnitu (pískání v uších) nebo rozostřenému vidění s omezením zorného pole. Je většinou následkem vadného držení celého těla, zejména krční páteře. Zdrojem bolesti mohou být klouby obratlů krční páteře, meziobratlové ploténky nebo svalové dysbalance. Při práci na počítači často dochází k předsunutému držení hlavy a tím k přetěžování krční páteře. Více o této diagnóze >>

Bolest mezi lopatkami

Bolest mezi lopatkami je nejčastěji způsobena blokádou hrudní páteře, žeber či přetížením mezilopatkových svalů. Při práci u počítače často dochází ke zhroucenému držení páteře, kdy je hrudní i bederní páteř držena v předklonu s oporou předloktí na stole. Statická zátěž je pro záda nevhodná, když je navíc v nesprávné poloze, dojde k přetížení rychleji.

Doporučení: při práci na počítači držte hlavu vzpřímeně, ramena tlačte dolů k zemi a dozadu. Mezilopatkovou oblastí se opírejte o opěrku kancelářské židle a co nejméně se opírejte o předloktí položená na stole. Jednou za hodinu protahujte svaly krku a prsní svaly.

Bolest bederní páteře

Bolesti bederní páteře bývají způsobené dysfunkcí svalů hlubokého stabilizačního systému nebo strukturálním postižením páteře. Při práci na počítači často dochází ke statickému držení bederního úseku páteře, navíc v nevhodné pozici předklonu. Pro co nejmenší zatížení meziobratlových plotének a kloubů by měla být záda v bederním úseku opřena o opěrku židle v poloze fyziologické lordózy (tzn. mírné prohnutí dopředu). Více >>

Bolest v kříži

Bolest křížové oblasti a hýždí může být způsobena sedem s nevhodnou, nesymetrickou pozicí nohou (např. noha přes nohu, jedna noha na židli…), při které vzniká blokáda sakroiliakálního skloubení (SI kloub). Takováto poloha může být chvilkově úlevová, ale rozhodně byste v ní neměli strávit 8 hodin. Další příčinou může být kontakt sedacích hrbolů s příliš tvrdou židlí, který přiškrtí sedací nerv probíhající oblastí hýždí. Bolest potom začne vystřelovat i do zadní strany stehen. Více >>

Doporučení: Vaše poloha musí co nejméně zatěžovat klouby. Záda udržujte vzpřímená, plosky nohou položte na podlahu. Posaďte se na kancelářské židli co nejvíce dozadu, opřete si záda i ramena a hlavu dorovnejte do prodloužení krku a trupu. Přisuňte se i se židlí co nejvíce ke stolu, ať se vyvarujete předklonu páteře. Pokud vám opěradlo židle neposkytuje dostatečnou podporu, podložte si bederní oblast polštářkem nebo svinutým ručníkem.

Bolesti či otoky nohou

Bolesti nohou mohou být spojené s blokádami v křížové oblasti nebo může být příčina cévního původu. Při sezení s nohama nad zemí může docházet k útlaku cév zadní strany stehna.

Doporučení: Dbejte na to, že sedíte s chodidly opřenými o zem, s pravým úhlem v kolenou a že vás do spodní strany stehen netlačí okraj židle. Několikrát za den rychle střídavě propínejte a přitahujte špičky nohou, pomůžete tím správnému cévnímu proudění a zabráníte městnání krve v dolních končetinách.

Více o ergonomickém pracovním prostředí a cvicích v kanceláři:

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie

popisek obrázku, společny. 

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Správný sed na židli Adaptic + nastavení židle

Pro zobrazení klikněte na

Protažení supinátorů předloktí

Pro zobrazení klikněte na

Správný sed na gymnastickém míči - Brüggerův koncept

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na židli Adaptic - jednostranné pádlování

Články, které by vás mohly zajímat

Jak správně sedět

Jak správně sedět

Jaké zásady dodržovat, aby Vám delší sezení nezpůsobovalo problémy? Dozvíte se v našem článku.

Jak připravit pracoviště žáka?

Jak připravit pracoviště žáka?

Jakými doporučeními byste se měli řídit při vytváření pracovního místa pro své dítě?

Ergonomické poradenství přípravy pracovního prostředí

Ergonomické poradenství přípravy pracovního prostředí

V následujícím článku se dozvíte, jak optimálně upravit své pracovní prostředí, abyste příliš nezatěžovali nejen páteř.

Jaký sport sedí více mužům a jaký ženám?

Jaký sport sedí více mužům a jaký ženám?

Přemýšlíte jaký druh pohybu je pro vás nejvhodnější? Tento článek by vám mohl pomoci.

Napište nám
Doporučujeme