Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Iva Bílková: jak léčit zimní úrazy a kdy je sádra na škodu?

Zlomeniny, vyvrtnuté kotníky, poškozené vazy v koleni, natažené nebo natržené svaly. To je výčet obvyklých zranění, která přináší zimní období. Jak dlouhá a úspěšná bude rekonvalescence, závisí na správném postupu bezprostředně po úrazu – způsobu fixace postiženého místa a rychlém nástupu rehabilitace.

Častá zimní zranění bývají natažené až přetržené svaly, v horším případě zlomeniny. Jak může fyzioterapeut okamžitě pomoci? 

Díky přístrojům dokážeme urychlit hojení kostí i měkkých tkání a ihned začít s podpůrnou léčbou či jemnými prvky z rehabilitace. Ošetřujeme naraženiny kostí po pádu na kostrč nebo zápěstí, provádíme včasnou léčbu podvrknutí kotníku, kolene, ale také svalové ztuhlosti, které vedou k horší koordinaci pohybu. Pečujeme i o zlomeniny, buď v raném stádiu, kdy klient nemá kost fixovanou sádrou (např. má-li zevní fixátor a je možné obvaz odkrýt), nebo když má stabilní zlomeninu fixovanou jen zpevňující ortézou. V případě, že měl klient sádru, zahajujeme rehabilitaci ihned po jejím sejmutí.  

Je sádra v případě zlomeniny vždy tou nejlepší volbou léčby? 

Fixace by měla tělu poskytnout tolik pasivní podpory, kolik potřebuje, ale ne více, než je nutné. Jde-li o zlomeninu, kdy dojde k oddělení kosti na dvě části, je sádra nezbytná, aby nedošlo k posunu obou částí vůči sobě nebo od sebe. Ovšem při naštípnutí, nalomení nebo zlomení jedné kosti, přičemž sousední kost je zdravá (např. zlomení lýtkové kosti, ale holení je v celku) či jiné „lehčí“ formě, též označované jako zlomenina (např. vlásečnicová zlomenina), obvykle vkládané do sádry, je mnohem lepší fixovat končetinu jen ortézou,  

Proč? Je zde nějaké nebezpečí, pokud je končetina zafixovaná sádrou a dlouho se nehýbe?  

Setkala jsem se s případy, kdy lékař využil sádru při léčbě tenisového lokte nebo zánětu Achillovy šlachy, aby docílil stoprocentního klidu měkkých tkání. Jako fyzioterapeut s tím ne zcela souhlasím, protože pak dojde k atrofii svalů a ztuhnutí kloubních pouzder, zkrácení šlach a kloubních vazů a pacient musí po sejmutí sádry mnohem dále rehabilitovat. Úplné vyléčení, včetně rozhýbání svalů a jiných měkkých tkání pro centraci kloubu a optimální koordinace měkkých tkání, se tím mnohonásobně prodlužuje. 

Jak by takové zranění léčil fyzioterapeut? 

Při zranění měkkých tkání má oproti sádře fixace ortézou, případně bandáží, dvě výhody: umožňuje okamžitou manuální rehabilitaci i urychlené hojení pomocí terapie rázovou vlnou, které zkrátí léčbu na minimum. Mluvíme o zkrácení o týdny až měsíce. 

Jak se dostat zpět do aktivního života co nejdříve? 

Pro urychlení hojení kosti bych doporučovala kombinaci fokusované rázové vlny na místo, kde došlo k poškození. Fokusovaná rázová vlna stimuluje regeneraci organismu, tedy bude stimulovat v tomto případě množení kostních buněk a nalomení kosti rychleji sroste. Je výborné léčbu kombinovat s lymfodrenáží, díky níž zároveň velmi rychle ustupuje bolestivost a otok končetiny a zvyšuje se prokrvení tkáně, tedy „nemocná tkáň“ dostane živiny a odvedou se odpadní látky. Tento postup je ideální pro zlomeniny žeber, neboť každý nádech neskutečně bolí, lidé nemohou pro bolest dýchat nebo spát vleže. Toto vše velmi rychle ustupuje už po první terapii.  

Jaké další rehabilitační techniky lze použít bezprostředně po úrazu a sádra jim de facto brání? 

Je samozřejmé, že pokud má pacient snímatelnou ortézu na končetině nebo volná žebra, jejich zlomenina se nikdy nefixuje, velmi snadno můžeme nalepit na kůži kinesiotape, který bude neustále podporovat funkci lymfatického systému a tím se rychleji bude vstřebávat otok a opět, rychleji ustupuje bolestivost. Můžeme používat i manuální jemné techniky pro prokrvení tkáně, snížení otoku a bolestivosti. Ovšem za předpokladu, že se s kostmi nehýbe. Jde jen o pasivní procesy bez pohybu, aby nedošlo k posunu dvou vzájemně se dotýkajících úlomků. 

Stejný postup volíme, jedná-li se o poškození měkkých tkání, podle vážnosti úrazu je zkrátka efektnější fixovat pevnou snímatelnou ortézou.  

Existují nějaká cvičení, která mohu vykonávat, když mám třeba tenisový loket, zánět karpálního tunelu, zlomenou ruku či nohu? 

Ano, u zánětu šlach je jemné masírování a udržování rozsahu pohybu podle doporučení fyzioterapeuta velmi žádoucí. Pacient, který se řídí radami odborníka, se uzdraví mnohem rychleji. 

Po nasazení sádrového obvazu či zevního fixátoru se pacient může věnovat takzvaným izometrickým cvikům, které napomáhají tvorbě kostní tkáně a zabraňují svalové ztrátě způsobené nečinností, zároveň tlumí vznik otoku či pomáhají lymfatickému oběhu postižené tkáně, čímž opět urychlují hojení tkání.  

Pomáhají suché obklady? Teplé, nebo studené? 

Doporučujeme v rámci možností střídat obojí – aplikaci tepla a chladu na volné části končetiny. Velmi často jsou patrné v zasádrované paži výrazné otoky prstů a tento otok, když by se s ním nepracovalo, může komplikovat hojení, případně může vzniknout tzv. Sudeckův syndrom, což je velmi bolestivá komplikace u zlomenin kostí. 

Čeho bychom se měli při rekonvalescenci zlomeniny vyvarovat? 

Pokud už zlomeninu máte nebo máte čerstvě sejmutou sádru, tak nesmíte podstupovat horké procedury (např. jít do sauny, koupat se ve vodě teplejší než 38 st. Celsia – např. termální lázně). Vysoká teplota totiž brání v kalcifikaci kosti.  

A dá se úrazům nějak předcházet? Hodně pacientů míváte i mezi sportovci, nejenom profesionálními, ale i těmi rekreačními… 

Nejlepší prevencí úrazu při sportu je nepřeceňovat své síly, dbát na zahajovací strečink, aby se svaly před výkonem prohřály, a také se po zátěži pořádně protáhnout, aby měly svaly možnost zrelaxovat. 

Problém je, že řada lidí považuje bolest za součást sportu a myslí si, že dalším sportováním odezní. Opak je ale pravdou. Když budu ignorovat fakt, že mě bolí koleno, a dál budu běhat bez dostatečného protažení, budu se po zátěži cítit stále hůř, časem pocítím bolest i při běhu a později i v klidu. 

Pokud už k úrazu došlo, cvičení může být mírně nepříjemné, ale nikdy by nemělo být do ostré bolesti. 

Kdy a jak mohu po úrazu začít s plnohodnotným cvičením? 

Záleží na vážnosti úrazu. Naraženiny vyřadí člověka z aktivního života na pár dní, vyvrtnutý kotník na pár týdnů. Mezi nejhorší patří přetržení vazu v koleni, kdy trvá rekonvalescence půl roku a může člověka poznamenat na zbytek života. Díky moderním technologiím, které pro fyzioterapii používáme, ale dokážeme hojení všech těchto zranění urychlit a zkrátit dobu, kdy člověk nemůže běžně fungovat, na třetinu. 

Máme případy, kdy dva týdny po úrazu s přetrženými vazy byl klient zhojený a s poučením, jak nohu šetřit a chránit před dalším podvrtnutím, odjel na vysokohorskou dovolenou. U chroničtějších úrazů, kdy i po fixaci sádrou přetrvává otok a bolest, je terapie rázovou vlnou vhodná zhruba jednou týdně v kombinaci s manuální fyzioterapií. 

Poznám nějak sám, že bych zranění ještě neměl zatěžovat? 

Ano, pokud při obvyklé zátěži stále cítím bolest, je třeba ještě počkat a věnovat se rehabilitačním cvikům. Nikdy by člověk neměl sportovat, když ho něco bolí. 

S jakými zraněními se na klinice setkáváte nejčastěji? 

Úrazy bývají sezónní – při pádu na sněhu a ledu to bývá zlomenina zápěstí, zlomeniny pažní kosti nebo předloktí, naražené kostrče, úrazy dolních končetin (zlomeniny v oblasti kyčelního kloubu nebo stehenní kosti, podvrtnutí kolene, výrony kotníku), v létě je to podobné, akorát ne z lyží, ale po pádech z kola nebo při in-line bruslení, přibývá ale také odřenin, popálenin a hnisajících ran. U dětí také sledujeme nárůst zranění při hře na trampolínách. 

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Napište nám
Doporučujeme