Sudeckův syndrom
Sudeckův syndrom je soubor relativně specifických příznaků, který může navazovat na jakýkoliv bolestivý problém (zhmoždění, zlomeninu, operaci…), s nejčastějším výskytem na ruce a noze. Objevuje se nevysvětlitelná bolest, která svou intenzitou naprosto neodpovídá zdroji. Dále se vyskytuje řada příznaků, především otok, změna potivosti a barvy kůže, skvrnitá a posléze rozptýlená osteoporóza s poruchou funkce končetiny, a to zpravidla okrajově od podnětu vyvolávajícího bolest.
Příčina
U jedné třetiny pacientů je příčina neznámá. Většinou však najdeme nějakou vyvolávající příčinu či spouštěcí faktor, například úraz nebo běžnou operaci ruky. Mezi další potenciální vyvolávající faktory patří nervový útlak, infekce, nádorové onemocnění, mozková nebo srdeční příhoda. Hlavní příčinou je nejpravděpodobněji chorobné vystupňování aktivity tzv. sympatického nervového systému. Jedná se o součást nervového systému, jež se podílí na řízení činnosti vnitřních orgánů a cév. U koho a proč se Sudeckův syndrom objevuje, není příliš jasné. Tento jev je tak považován za projev systémové dysregulace, tedy poruchy řízení určitého systému. Což je charakterizováno neschopností samosprávných nezávislých mechanizmů řídit a postupně omezovat protiregulační opatření, jejichž středem je oblast mikrocirkulace. Jde o oběh tělních tekutin, kam patří krev, tkáňová tekutina a lymfa na úrovni jednotlivých tkání. Ve vlásečnicové soustavě obsahující krev tak vznikne stáze (zastavení, stání) s otokem a nedostatkem kyslíku pro tělesný metabolismus. To pak způsobuje vazivovou, svalovou i kostní poruchu výživy či látkové výměny s těžkou poruchou kloubní funkce, která se může stát i nevratnou. Na kostech se následně objevuje úbytek kostní tkáně různého stupně, od prostého prořídnutí trámčiny, vláknitých útvarů tvořících v tkáních podpůrnou síť, až po Sudeckovu skvrnitou osteoporózu.
Příznaky
Sudeckův syndrom má 3 stadia, která se liší stupněm vyjádření jednotlivých příznaků:
- Stadium I je akutní, trvá zhruba do 3 měsíců. Zde jsou hlavními příznaky bolest, otok, zvýšená teplota a výrazné pocení a lesklost postižené končetiny. Můžeme zde pozorovat i zrychlený růst nehtů a chlupů. Bolest je popisována jako pálivá a její vysoká intenzita neodpovídá její potenciální příčině. Vytvořený otok zapříčiňuje bolesti kloubů při pohybu a jejich ztuhlost.
- Stadium II je dystrofické, to znamená, že způsobuje poruchu výživy či látkové výměny buňky nebo tkáně. Trvá zhruba do 12 měsíců a hlavními příznaky jsou přetrvávající otok s vyhlazením kožních záhybů, teplota kůže je spíš chladnější a nehty na prstech se stávají křehčími. Bolest je chronická, zhoršuje se ztuhlost ruky a postižená oblast je velmi citlivá na obyčejný dotyk.
- Stadium III je atrofické, což představuje zmenšení či ztenčení normálně vyvinuté tkáně či buňky. Objevuje se zhruba po jednom roce od začátku potíží. Kůže na postižené končetině je bledá, suchá, napjatá a lesklá. Ruka je ztuhlá, klouby minimálně pohyblivé, ruka ztrácí svoji funkci.
Jak Sudeckův syndrom poznáme?
Na Sudeckův syndrom pomýšlíme v okamžiku, kdy jsou přítomny alespoň 3 z následujících příznaků:
- bolest a citlivost končetiny nevysvětlitelná předchozí vyvolávající příčinou chorobného stavu
- známky změny prokrvení (jak zvýšení, tak snížení)
- otok se ztuhlostí kloubů
- změny trofiky (funkce nervových vláken regulujících výživu a přeměnu látek tkání) – kůže, ochlupení končetiny, nehtů (vyšší lámavost, rychlejší růst…)
Léčba
Rehabilitační léčba
Včasná diagnostika a hlavně včasná léčba je velmi důležitá. Sudeckův syndrom léčíme v první řadě kombinací léčiv a rehabilitací. Používají se léky potlačující bolest a úzkost, ovlivňující prokrvení končetiny a prekurzory vitamínu D (výchozí látky, částice, z nichž vzniká chemickou přeměnou výsledný produkt). Dále se používají obstřiky nervových uzlů dočasně blokující nervový přenos do postiženého místa. Tato oblast dočasně ztrácí čití (komplexní smysl, zprostředkovaný mnoha druhy receptorů) a tím pádem i bolest. Díky tomu dostává „oddechový čas“ a možnost cesty ven z bludného kruhu bolesti a prohlubování chorobného stavu.
Velmi důležitá je hlavně včasná a aktivní rehabilitace, která však smí být prováděna pouze do bolesti, aby nedošlo k vystupňování „začarovaného kruhu“ nezdravé cévní aktivity. Úspěšná léčba závisí také na schopnosti pacienta aktivně se do jejího procesu zapojit.
Chirurgická léčba
Chirurgická léčba se používá většinou v pozdějších stadiích a její výsledky nejsou uspokojivé. Často se setkáváme s tím, že není správně a zejména včas stanovena diagnóza onemocnění a stav je zařazován pod jiné klinické jednotky či příznaky. Stejně tak v terapii nebývá používán jednotný postup. Příčinou je zčásti rozsáhlý soubor symptomů, kterými se může onemocnění projevit. Při postižení celé skupiny struktur (měkké tkáně, kosti, klouby, postižení okrajového i centrálního nervového systému) je nutná spolupráce více vědních oborů. Pacient je často nesprávně léčen, protože je posuzován pouze z hlediska jedné lékařské specializace.
Základem léčebných postupů u Sudeckova syndromu je účinná kontrola bolesti, odstranění vegetativních změn, týkajících se téměř všech životních funkcí, a obnova porušené funkce. Prvotním léčebným cílem je upravit co nejrychleji poruchu oběhu tělních tekutin (krve, tkáňové tekutiny, lymfy) na úrovni jednotlivých tkání.
Pokud není Sudeckův syndrom adekvátně léčen, není výjimkou, že příznaky přetrvávají mnoho měsíců až let v jednom ze tří klinických stadií, do kterých se v praxi běžně rozděluje. Dělení Sudeckova syndromu do stadií podle časových kriterií je problematické; běžně udávané časové hranice je potřeba chápat jen jako schematickou orientační pomůcku. Uvádí se například, že II. stadium se vyvíjí za 3–6 měsíců od působení vyvolávající škodliviny. Z klinického hlediska je naopak zcela zásadní mít na paměti, že ještě II. stadium je při správné léčbě plně vratné, a to bez ohledu na to, jak dlouho celé onemocnění trvá. Poslední, atrofické (zakrnělé, zmenšené, chřadnoucí) stadium je již nevratné a na léčbu odolné. O tom, jak rychle proces proběhne, rozhoduje jeho aktivita a nikoliv jen délka trvání choroby.
Terapie Rázovou vlnou
Základním pravidlem v terapii Sudeckova syndromu je naprostá bezbolestnost všech využívaných postupů. Dále se jako podstatný faktor v úspěšnosti léčby jeví včasnost zahájení terapie. S rozvojem dystrofických či atrofických změn se šance na úplnou obnovu funkce značně snižuje. Dystrofické změny znamenají chorobný stav způsobený poruchou výživy tkání nebo látkové výměny provázený změnami vzhledu, což poměrně úspěšně léčíme pomocí Fokusované rázové vlny, která stimuluje regeneraci a revaskularizaci měkkých tkání. Zatímco atrofické změny představují zmenšení či ztenčení normálně vyvinutého orgánu, tkáně nebo buňky. Včasná funkční terapie může zabránit vzniku pozdějších fází s rostoucí funkční ztrátou či nedostatkem a vyloučit chorobný stav provázený změnami vzhledu s funkčními vadami, poruchami a poškozeními.
Fyzioterapeutický program by měl být aktivní a měl by zahrnovat i relaxační techniky. Za jeden ze základních předpokladů úspěšné terapie se považuje vyučování pacienta o povaze jeho obtíží, možnostech terapie a o jeho úloze v léčebném procesu. Musí být definovány terapeutické cíle, které budou pacientem akceptovány.
Rehabilitační léčbu je možné doplnit o aplikaci rázové vlny. V porovnání s konvenčně předepisovanými terapiemi se jedná o silnou a zároveň neinvazivní léčebnou metodu. V praxi jsou dnes využívány zejména 2 odlišné typy rázových vln.
Z praktických zkušeností víme, že čím dříve se s terapií začne, tím rychleji se tkáně uzdraví. Pokud se tedy chcete zbavit bolesti co nejdříve, doporučujeme začít léčbu fokusovanou rázovou vlnou, která urychlí regeneraci, sníží bolestivost tkání, podporuje dorůstání nových cév a obnovuje přirozenou strukturu tkání. Radiální rázová vlna oproti tomu působí na povrchu kůže a pomáhá především tím, že uvolňuje měkké tkáně, které mají funkční souvislost s nejvíce přetíženým místem. V našem centru se nám v praxi nejvíce osvědčuje kombinace obou typů rázových vln.
Aplikaci rázové vlny ovšem není možné kombinovat s výše zmíněnými obstřiky. Pokud jste obstřik již absolvovali, je třeba aby od poslední injekce uplynuly alespoň 2 týdny.
Výborné je také léčbu kombinovat s přístrojovými či manuálními lymfodrenážemi, které zrychlí tok lymfy, čímž zmírní nebo zamezí tvorbě otoku. Tím se zrychlí uzdravení, neboť poškozená tkáň je dobře zásobená živinami a kyslíkem a odpadní látky se rychleji odvádí z mezibuněčného prostoru.
Terapii kombinujeme ještě s kinesiotapingem aplikovaným lymfatickou technikou, aby odtok lymfy byl stimulovaný i v období mezi jednotlivými aplikacemi fokusované rázové vlny.
Pokud je zranění natolik vážné, že vyžaduje fixaci kostí, doporučujeme našim klientům pořídit si snímatelnou pevnou ortézu, abychom mohli i nadále aplikovat fokusovanou rázovou vlnu a provádět lymfodrenáže. Fixace v pevné sádře či sádrové dlaze terapii bohužel neumožňuje.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Aktivace podélné a příčné klenby chodidla
Protažení svalů v chodidle na malíkové i palcové straně
Chůze po malíkové straně
Senzomotorická stimulace plosek - uvolňování chodidla pomocí ježka
Články, které by vás mohly zajímat
Rhizartróza – artróza palce u ruky
Rhizartróza neboli artróza palce ruky. Jak ji poznat a jaké jsou možnosti léčby? To vše se dozvíte v našem článku.
Ovlivnění vbočeného palce (hallux valgus) kinesiotapingem
Tento článek je zaměřený na přímou a účinnou možnost řešení vbočeného palce pomocí kinesiotapu.
Bechtěrevova nemoc (ankylozující spondylitida)
Slyšeli jste již o Bechtěrevově nemoci nebo Vám byla přímo diagnostikována? V tomto článku se dozvíte potřebné informace.
Tenisový a oštěpařský loket - léčba
Máte ostré bolesti v oblasti lokte? Na vině může být tenisový nebo oštěpařský loket. Přečtěte si, jak probíhá léčba.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Vbočený palec a bolest paty
Narazil jsem na internetu na Vaše stránky o FYZIOklinice a jsou nejlepší v Praze :-) Moje dotazy se týkají dvou problémů:Zřejmě po nošení úzkých bot se mi před dvěma měsíci na levé noze vytvořil vybočený palec. Můj dotaz se t…
Vbočený palec a jeho léčba
Dobrý den,začíná se mi vbočovat palec a stejně tak i mé dceři. Je mi 36 let, dceři teprve 16 měsíců. Chodit začala na roce a krátce poté jsme zpozorovali, že se ji vbočuje palec a nelepší se to. Ráda bych věděla, kam bychom měli j…
Vbočený palec
Dobrý den,potřeboval bych řešit vbočený palec na levé noze. Zabýváte se také tímto problémem? Případně jaké jsou postupy, vaše zkušenosti, atd.? Žena k Vám chodí s kolenem, tak mě to napadlo...