Cvičení dle Klappovy metody
Správné zapojení potřebných svalů pomocí Klappovy metody zabezpečují výchozí polohy a přesné průběhy pohybových úloh, které si ukážeme. V tělesné výchově zdravotně oslabených, ale i zdravých, je možné mnohá cvičení využit v celých skupinách cvičenců.
Přesným zaujetím polohy trupu, od nízké až po vzpřímenou, můžeme přemisťovat střed pohybového úsilí na různé úseky páteře, které se snažíme ovlivnit.
Ukázka vybraných druhů cvičení
Zde Vám přinášíme návody na cvičení s bližším rozebráním jednotlivých poloh:
Chůze po kolenou
Poloha těla v kleku zabezpečuje fixování kolen a kyčelních kloubů, přičemž pohyby trupu a horních končetin jsou umožněny všemi směry. Jelikož během chůze po kolenou chybí opora paží, stoupá při cvičeních tělesná zátěž, čímž posiluje vzpřimovače trupu. Cvičení v této poloze je nejvhodnější pro plochou páteř, protože působí na tvorbu hrudního oblouku a rozvoje žeberních oblouků. Vliv se zvyšuje vhodným rytmem nádechu a výdechu.
- Chůze po kolenou s prodloužením trupu
- Kyfotizující chůze po kolenou s plaveckými pohyby paží
- Kyfotizující chůze po kolenou s kruhovými pohyby paží
Lezení
Plížení
- Plížení v kliku klečmo s nesouhlasnými končetinami s obloukem paže
- Plížení v kliku klečmo s nesouhlasnými končetinami
- Plížení v kliku klečmo se současným pohybem obou paží
Sunutí
Plazení
Součinnost práce rukou a nohou nacvičujeme v lehu na zemi staticky. Z hygienických důvodů se cvičení zařazuje zřídka. Jednotlivé polohy je možné využít jako polohování v odpočinkových částech cvičební jednotky s označením polohy „odpočívajícího krokodýla“. Klappovou metodou je možné od jednoduchých a lehčích pohybů až k těm složitým a náročným vytvářet návyk zaujímání přesných poloh a pohybů s postupným uvolňováním částí těla i posilováním svalových skupin. Tím se dosahuje korekce nesprávného držení těla. Metoda přispívá ke koordinaci složitých pohybů, ale také k postavení segmentů těla navzájem. Aktivním svalovým úsilím se napomáhá odstraňovat svalová nerovnováha.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Cvičení dle Klappovy metody - lezení nesouhlasnými končetinami