Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Problémy související s infarktem

Prodělali jste Vy nebo Vaši blízcí v nedávné době srdeční infarkt? Máte představu, co se stane s tělem po prodělaném infarktu a jak byste se ke svému tělu měli v rámci sekundární prevence chovat?

Máte jiné zdravotní potíže související s oběhovou soustavou (vysoký krevní tlak, tzv. metabolický syndrom, vrozené srdeční vady), které zvyšují riziko vzniku infarktu myokardu? Doporučil Vám proto praktický lékař dodržování v rámci primární prevence tzv. režimová opatření?

Rizikové faktory infarktu myokardu

Hlavními rizikovými faktory infarktu myokardu (bez ohledu na tzv. neovlivnitelné faktory jako pohlaví, věk a geografická oblast) jsou:

  • kouření,
  • vysoký krevní tlak,
  • cukrovka,
  • obezita (břišní typ),
  • psychosociální faktory,
  • nedostatečná konzumace ovoce a zeleniny,
  • nedostatečná pohybová aktivita,
  • nadměrná konzumace alkoholu,
  • poruchy lipidového metabolismu (vysoká hladina cholesterolu)

Příčiny a následky infarktu myokardu

Infarkt myokardu je akutním projevem ischemické choroby srdeční. Příčinou je uzavření koronární cévy (vyživuje srdeční svalovinu) vedoucí až k nekróze (odumření) srdečního svalu.

Rozsah a lokalizace infarktu jsou určeny velikostí oblasti, kterou céva zásobuje, dále dobou uzávěru a rozsahem kolaterálního (vedlejšího) řečiště. Nekróza se po čase hojí neplnohodnotnou vazivovou jizvou, která není schopna kontrakce.

V praxi to znamená, že kvůli poškozené tkáni srdce nedokáže zvládat stejnou zátěž jako dříve. Dochází k únavě a zhoršování funkcí dalších, nedostatečně prokrvených orgánů, např. ledvin. Další komplikace nastane, pokud se nepřečerpaná krev začne hromadit „před srdcem“ – v plicích, nastává dechová nedostatečnost neboli dušnost. Dalšími komplikacemi jsou poruchy srdečního rytmu, žilní trombózy a metabolické poruchy.

Kvůli nezbytnému počátečnímu klidovému režimu na lůžku se k výše uvedeným komplikacím přidává i postupná ztráta kondice a vznik svalových atrofií.

Z těchto důvodů jsou pacienti nuceni být dlouhou dobu v pracovní neschopnosti, kvůli které jim často hrozí ztráta zaměstnání a částečná společenská izolace. Dostávají se tak do začarovaného kruhu a jejich fyzický stav se neblaze podepisuje i na stránce psychické a sociální.

Léčba infarktu myokardu

Smyslem léčby infarktu myokardu je co nejrychlejší obnova normálního průtoku v postižené tepně. Toho se nejčastěji dosahuje katetrizací srdce a následnou angioplastikou – zprůchodněním uzavřené nebo zúžené tepny, jejím rozšířením a ve většině případů zavedením koronárních stentů, které udržují průchodnost tepny. U některých nemocných se lepšího krevního zásobení dosahuje pomocí tzv. koronárních bypassů (přemostění). Nedílnou součástí léčby je samozřejmě léčba medikamentózní, která je zpravidla doživotní.

Často opomíjenou, avšak ne méně důležitou součástí doživotní léčby je rehabilitace zaměřená zejména na pohybovou aktivitu.

Hlavním cílem rehabilitace je snaha o návrat a udržení optimálního fyzického, psychického, sociálního a emočního stavu. Rehabilitace pomáhá překonat strach z fyzické aktivity a lépe zvládnout vzniklou stresovou situaci. Jednoduše zlepšuje následnou kvalitu života.

Je důležité si uvědomit, že příčinou infarktu myokardu a většiny dalších kardiovaskulárních chorob je ateroskleróza a ta je podmíněna řadou rizikových faktorů (viz výše). Navíc asi v polovině případů je akutní infarkt myokardu prvním příznakem probíhající ischemické choroby srdeční, a proto by se životosprávná opatření měla uplatňovat nejen v sekundární prevenci (po vzniku příznaků ICHS), ale již v prevenci primární (před vznikem onemocnění).

Vždy by se však mělo jednat o komplexní přístup k nemocnému, který nezahrnuje pouze fyzickou aktivitu, ale jehož součástí je i dodržování zásad sekundární prevence a zdravého životního stylu. A to:

  • Absolutní zákaz kouření, omezení příjmu alkoholu.
  • Snížení tělesné hmotnosti a dietní opatření.
  • Zvýšení tělesné zátěže.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Chůze bokem na obě strany - představa překroku nízké překážky

Pro zobrazení klikněte na

Procvičování kotníku vleže na zádech - kroužky

Pro zobrazení klikněte na

Stoupání na špičky a paty vsedě

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění svalů krku

Články, které by vás mohly zajímat

Oteklé nohy

Oteklé nohy

Otoky jsou způsobeny nahromaděnou intersticiální tekutinou a tímto dochází ke zvětšení objemu. Více v našem článku.

Křečové žíly

Křečové žíly

Křečové žíly neboli varixy představují vleklé onemocnění žilního systému dolních končetin. Více v našem článku.

Jak na pohybovou aktivitu po srdečním infarktu

Jak na pohybovou aktivitu po srdečním infarktu

Jaká jsou kritéria optimální pohybové aktivity? Z čeho se skládá ideální trénink a na co si při tréninku dávat pozor?

Cvičení po infarktu myokardu (2.díl)

Cvičení po infarktu myokardu (2.díl)

Léčba infarktu nekončí propuštěním z nemocnice, ale vyžaduje dodržování režimových opatření a pravidelný pohyb.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Gangliony

Dobrý den,trpím na gangliony na prstech rukou a někdy v chodidlech. Začaly se objevovat krátce před diagnostikováním neuroboreliózy. Dva roky pobíhání z ordinace do ordinace než se to za krutých neuropatických bolestí podařilo.Čer…

Napište nám
Doporučujeme