Mobilizace kostrče
Kostrč může způsobit jisté problémy, které se mohou projevovat bolestí kloubů pánve, kyčelních kloubů, páteře, hlavy, poruchy vnitřních orgánů a také mohou nastat problémy s otěhotněním. V případě uvedených problémů se doporučuje navštívit fyzioterapeuta, který provede vyšetření přes konečník a poté se provádí samotná fyzioterapie.
Kostrč tvoří zakončení páteře, které je zakrnělým pozůstatkem ocasu. Kostrč u člověka tvoří obvykle pět obratlů (Co1 – Co5), které bývají pevně srostlé k sobě podobně jako křížová kost. Oblouky těl kostrčních obratlů již evolucí zanikly. Přechod křížové kosti a kostrče je tvořen chrupavkou. Výjimečně jsou chrupavkou spojeny i obratle Co1 – Co2. Kostrč je nahoře spojená s bederními obratli a po obou stranách s pánevními kostmi.
Toto spojení předurčuje jaké další problémy mohou nastat, máme-li potíže s kostrčí. Bolesti se přenášejí pomocí vazů, které spojují kostrč s páteří a pánví, dále přes bederní páteř až po horní krční obratle a lebku, ale i do pánve, křížokyčelních kloubů, i vnitřních orgánů uložených v pánvi. Potíže se projevují bolestí kloubů pánve, kyčelních kloubů, páteře, hlavy, nemožností otěhotnět nebo poruchami vnitřních orgánů (např. poruchy peristaltiky střeva – pohyblivosti střevních kliček).
Vyšetření
Pokud máte problémy, které byly výše popsány, doporučujeme navštívit fyzioterapeuta. Ten vyšetří Vaše celkové držení těla, poměry v pánvi a zjistí, které svaly v těle máte zkrácené. Vyšetří volnost kyčelních kloubů, jejich pohybový rozsah a napětí svalů dolních končetin a tak zjistí, zda nemáte zvýšené či asymetrické napětí v pánevních vazech. Tento nález má blízký vztah k blokádám mezi křížovou a kyčelní kostí. V napětí bývají i vlastní svaly pánevního dna. Jednoduchým testem jsou i funkční testy v oblasti páteře, například tzv. „S reflex“, kdy fyzioterapeut klientovi ležícímu na břiše tzv. „přebrnkne“ přes svaly podél páteře. Pokud je dysbalance v oblasti pánevního dna, dojde k současnému souhybu (elevaci) pánve.
Vyšetření přes konečník (per rectum)
Toto vyšetření se provádí podle metodiky Ludmily Mojžíšové. Vyšetření probíhá nejčastěji v kleku na všech čtyřech končetinách (ruce se opírají o předloktí) nebo vleže na boku či na břiše. Vyšetření se provádí palpací (dotykem) kostrče přes konečník. Vyšetření není bolestivé, pokud se provádí s citem a klient je schopen dostatečně povolit svěrače řitního otvoru.
V případě zjištění, že bolesti pohybového aparátu, funkční neplodnost atd. mají spojitost s dysbalancí v oblasti pánevního dna, provádíme mobilizaci kostrče.
Fyzioterapie
Mobilizace kostrče
Fyzioterapeut palpuje (dotýká se) kostrč a zjišťuje, zda pruží. V případě, že nepruží, je uhnutá na jednu stranu nebo je v okolí kostrče zvýšené svalové napětí, je možné rovnou provést mobilizaci – opakované šetrné zahýbání s posledními obratli a současně povolení (protažení) vazů, které se na kostrč upínají a jsou součástí pánevního dna.
Terapie vazů v pánvi
Také se používá kombinace PIR (postizometrické relaxace) a mobilizace, která se provádí takto: fyzioterapeut nahmatá hypertonickou část pánevního dna (postupem uvedeným výše) a tam se jakoby „zahákne“ prstem. Pak pomocí nádechu, při kterém se pacient vyhrbí v oblasti beder a lehce aktivuje pánevní dno, dosáhneme přepětí. Následuje výdech, uvolnění v bedrech a v pánvi a fyzioterapeut provádí šetrnou bezbolestnou masáž od kostrče směrem do stran a zpátky. Podle potřeby opakuje.
Velice prospěšné bývá i uvolnění napnutých pánevních vazů. To probíhá také metodou PIR, případně metodou PIR s protažením. Uvedeme dolní končetinu do takové polohy, při které je daný vaz napínán. Bývá to hluboké ohnutí kyčle a kolena a pak dáme pacientovi pokyn, aby tlačil proti nám. Po krátké době výdrže pacient relaxuje a my zvýšíme ohnutí. Tak dochází k relaxaci uvedených vazů.
Procvičení pánevního dna
Cviky pánevního dna jsou vhodné k relaxaci pánevního dna, ale i jeho tonizaci (napínání), prokrvení a regeneraci. Cvičením také posilujeme uvědomování si vlastního pánevního dna, které je obvykle v napětí. Velmi dobře sestavila cviky paní Ludmila Mojžíšová, která svou sestavu učila nejprve sportovce, kteří trpěli bolestmi zad. Teprve až postupem času se technika začala používat také u žen, které nemohou otěhotnět.
Používáme cviky, u kterých se střídá napínání a uvolňování vazů v pánvi (bez hýžďových svalů), protože nám přináší vnímání těchto dvou rozdílů. Cvičení doplňujeme dýcháním. Může jít o lokalizované dýchání – prodýchávání v oblasti pánevního dna nebo aktivitu a relaxaci spojujeme s nádechem a výdechem. Posilovat lze izolovaně i jednotlivé části svalů pánevního dna.
Někdy cvičení pánevního dna doplňujeme o protahovací cviky svalů kyčelních kloubů, bederní páteře či posilovací cviky hlubokého stabilizačního systému (svaly podílející se na udržení trupu vůči gravitační síle Země), jež volíme individuálně dle potřeb klienta.
Videoukázky
Související články:
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Mojžíšová - uvolnění hýždí a pánevního dna
Mojžíšová - „letadlo“ - varianta pro spodní část bederní páteře a LS přechod
Mojžíšová - „letadlo“ - varianta pro varianta pro horní část bederní a dolní část hrudní páteře
Mojžíšová - na všech 4 - písmeno C - varianta pro střední část bederní páteře
Články, které by vás mohly zajímat
Vliv blokád páteře a žeber na funkci vnitřních orgánů
Jakou souvislost mohou mít blokády páteře a žeber na funkci orgánů? Více se dozvíte v tomto článku.
Syndrom kostrče a psychosomatika
Jak psychické faktory ovlivňují obtíže jako je kostrčový syndrom a jak jej odstranit?
Metoda Ludmily Mojžíšové
Fyzioterapeutická metoda zahrnující techniky mobilizace žeber, páteře a kostrče.
Zásady cvičení dle paní Ludmily Mojžíšové
Zopakujte si s námi zásady cvičení dle paní Ludmily Mojžíšové. Více v článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Bolest v oblasti pánve
Dobrý den,nevím si už rady, bolest kosti křížové ve spojení s kyčlemi, konečníkem a sedacími kostmi. Sednout si již není skoro možné a když přijde ,,záchvat,, největší bolesti, tak je jedno v jaké jsem poloze. Pichlavá bolest jak…
Uvolnění svalů pánevního dna metodou L. Mojžíšové
Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda cvičením metody L. Mojžíšové lze uvolnit svaly pánevního dna. Děkuji.
Kostrč - mobilizace
Dobrý den,chtěla bych se zeptat na mobilizaci kostrče, pokud je u Vás možné. Jsem po druhém potratu ve 2. trimestru. Po porodu mě bolela záda v kříži a pak se to přesunulo na kostrč - když sedím a když vstávám - bolest. Mám od lék…