Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Vliv blokád páteře a žeber na funkci vnitřních orgánů

Trápí Vás bolesti na hrudníku? Cítíte se, jako byste měli mít infarkt srdce, ale lékaři to vyvrátili? Tíží Vás potíže s trávením nebo s vnitřními orgány i přesto, že všechna vyšetření dopadla dobře? Přetrvávají tyto obtíže a nikdo je nechce řešit? Bolí Vás záda a klasický přístup nefunguje? Zřejmě za tím vším stojí vztahy mezi pohybovým aparátem a vnitřními orgány, tzv. vertebroviscerální vztahy a Váš problém je nutné řešit komplexně.

Vertebroviscerální vztahy

Člověk je jakási „propojená nádoba“ a to platí pro všechny jeho části, jak na úrovni psychiky, tak na úrovni fyzického stavu. Je známo, že psychika velmi úzce souvisí s potížemi v našem pohybovém systému a stav těla naopak ovlivňuje psychiku. Tato komplexní provázanost platí také mezi vnitřními orgány a pohybovým aparátem a označuje se jako vertebroviscerální vztahy. Pokud například žaludek nefunguje správně, reflexní cestou (tedy prostřednictvím reflexních nervových drah míšních segmentů) se tato porucha projeví také na úrovni tělesné. Každý orgán má svůj typický vzorec v pohybovém systému – tzv. viscerální vzorec, jehož znalost nám pomáhá rozlišit, zda se jedná o poruchu orgánu jako takového nebo jde jen o bolestivé dráždění vycházející z pohybového aparátu, které pouze napodobuje bolest či poruchu orgánu. To platí i opačně. Jedná se o kombinaci poruch na tělesné úrovni. Poruchy se mohou projevit na kůži a podkoží jako Headovy hyperalgetické zóny. Setkat se můžeme i se zvýšenou tuhostí fascie neboli vazivové povázky. Objevit se mohou i bolestivé body – tzv. triggerpointy v oblasti svalů nebo blokády v případě kloubů.

Headovy zóny

Thomas Head přišel na to, že každý orgán má na kůži svou konkrétní projekci, tedy místo, které reaguje na změny v orgánu a které naopak může ovlivnit jeho stav. Jedná se o tzv. hyperalgetické zóny (oblasti se zvýšenou citlivostí, potivostí, bolestivostí a sníženou posunlivostí kůže) nazývané po jejich objeviteli – Headovy zóny. Orgánová mapa sestavená z těchto zón ovšem neposkytuje jednoznačná přiřazení, neboť místa příslušná jednotlivým orgánům se vzájemně překrývají.

Orientační viscerální mapa

  • Krční mandle: blokáda hlavových kloubů (úplně první skloubení mezi hlavou a krkem), zvýšené napětí krátkých svalů natahujících hlavu, zvýšené napětí tzv. dvojbříškového svalu krku, omezený pohyb jazylky.
  • Jícen: části krční páteře (C3–C7) a hrudní páteře (Th1–Th5); poruchy dechového vzoru a blokády 4.–6. žebra.
  • Srdce: v oblastech Th3–Th5 oboustranně, s maximem v Th4–Th5; reflexní změny v tomto úseku zahrnují jak blokády páteře, tak žeber, trigger pointy (spoušťové body) v malém svalu prsním a ve svalech lopatky provádějících přitažení, hyperalgické kožní zóny jsou od oblasti Th3 až po Th8.
  • Žaludek a dvanáctník: oblast Th4–Th8 s maximem v oblasti Th4–Th6; blokády páteřních úseků v této oblasti, blokády 5.–7. žebra, zvýšené napětí horního břicha vlevo a bolestivý bod při úponu přímého svalu břišního na 7. žebru a zevního šikmého svalu břišního na 7. a 8. žebru. Často bývá bolestivý periostální bod (svalový úpon) a trigger point (spoušťový bod) v místě sedmého mezižebří.
  • Játra a žlučník: oblast Th6–Th8, či Th7–Th9 na pravé straně; převládají blokády meziobratlových kloubů a žeber, v mezižeberních svalech v oblasti Th7–Th9 dochází k reflexnímu vzniku trigger pointů (spoušťových bodů) a bolestivých periostálních bodů na příslušných žebrech, blokáda segmentů C4–C5 na pravé straně. Hyperalgetické zóny od Th6 po Th10. Časté je zvýšené napětí horní části přímého svalu břišního a sestupné, klesající části pravého trapézového svalu.
  • Tenké střevo: poruchy v oblasti bederní páteře a pánve, břišní svaly.
  • Slinivka břišní: části Th7–Th11 vlevo; blokáda křížokyčelního kloubu vlevo a křeč velkého bederního svalu vlevo, hyperalgetické zóny v dané oblasti oboustranně.
  • Ledviny: přechod hrudní a bederní páteře Th10 po L1; blokáda intervertebrálních kloubů, v křížokyčelním kloubu a to se stranovou lokalizací shodnou s onemocnělou ledvinou, omezená pohyblivost posledních dvou žeber, křeč velkého bederního svalu, čtyřhranného svalu bederního, vzpřimovačů trupu v Th/L páteři a zhoršená je i funkce bránice.
  • Děloha, vejcovody a vaječníky: projevem bývají bolestivé blokády bederní páteře a křížokyčelního kloubu, časté jsou i blokády kostrče, porucha hýžďového svalstva a dalších pánevních svalů. Více viz. Mojžíšová.

Diagnostika

Fyzioterapeut vyšetřuje tyto provázané poruchy vnitřních orgánů a pohybového aparátu na podkladě zjištění zdravotních informací o fyzickém i psychickém stavu pacienta – anamnézy. Dále se zaměřuje na komplexní klinické vyšetření pohmatem kůže, podkoží a fascií (vazivových povázek). Jako neméně důležitý ukazatel slouží také testy funkcí pohybových úseků a vyšetření kloubní pohyblivosti.

Terapie

Terapie poruch na podkladě vertebroviscerálních vztahů tkví v ošetření poruch měkkých tkání a kloubů podle konkrétního klinického nálezu. Dále se provádí útrobní masáž vnitřních orgánů, čímž příznivě ovlivníme jejich pohyblivost a funkci. Nedílnou součástí je terapie poruchy funkce bránice – svalu v úzkém spojení s pohybovým systémem, který se podílí na dýchání. Ovlivňuje také pohyb a pozici orgánů v dutině břišní a svým pohybem jim dopřává pravidelnou masáž, čímž přispívá k jejich optimální funkci. Komplexní terapie navazuje na lékařské vnitřní vyšetření, které vyloučí strukturální obtíže, a zaměřuje se i na psychickou stránku pacienta. Neděste se tedy, když se Vás fyzioterapeut bude ptát také na Vaší rodinnou situaci či spokojenost v zaměstnání. Je nutné, aby věděl, v jakém psychickém rozpoložení se nacházíte. Mnoho poruch vnitřních orgánů úzce souvisí s psychickým vypětím, stresem či dlouhodobou nespokojeností. Musíme odhalit a řešit skutečnou příčinu poruchy, zvláště tehdy, pokud selhává klasický konzervativní přístup léčby. Teprve poté se dostaví úleva a kýžené uzdravení.

Návody na cvičení při bolestech hrudní páteře a žeber

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení mezilopatkových svalů v sedě

Pro zobrazení klikněte na

Protažení hrudníku na zádech na overballu

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení pro posilování stabilizačního systému ve stoji

Pro zobrazení klikněte na

Posilování břišních svalů na závěsném posilovacím systému

Články, které by vás mohly zajímat

Bolesti hrudní páteře

Co způsobuje bolest v oblasti hrudní páteře a žeber? Víte jak tuto obtíž řešit a že si můžete pomoci i sami doma cvičením?

Dornova metoda a Breussova masáž

Slyšeli jste už o Dornově metodě nebo Breussově masáži? V našem článku se dozvíte vše potřebné.

Cviky na odstranění bolestí v dolní bederní páteři a kříži

Víte, že si můžete při bolesti pomoci sami doma? Pokud se nedostanete k fyzioterapeutovi, mohou Vám pomoci tyto cviky.

Prevence bolesti zad nejen do kanceláře

V tomto článku se dozvíte jak předcházet bolesti zad nejen v běžném životě, ale i při práci v kanceláři.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Souvislost rázové vlny a onkologických onemocnění

Dobrý den,mám prosbu. Mám dlouhodobé problémy s bederní páteří, bolesti a bodavé vystřelování, zablokování. Byla jsem několikrát na ozonoterapii a hloubkových obstřicích, někdy krátkodobý efekt. Jsem léčena hormonálními léky na ra…

Pánevní dysbalance

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně vyšetření kostrče. Před 5 lety jsem spadla ze schodů, bolela mě tenkrát ještě asi měsíc spodní část zad, pak mě to přešlo aniž bych šla k doktorovi. Od té doby ale mívám hodně bolestiv…

Bolest stehenní kosti a kyčelního kloubu

Dobrý den,již třetí noc nespím.Trápí mě bolest stehenní kosti s kýčelním kloubem. Začalo minulý týden, když jsem večer ulehl do postele. Nechtěl jsem volat pohotovost. K lékaři půjdu až zítra. Prosím, chtěl bych se zeptat, zda se…