Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Cervikokraniální syndrom

Cervikokraniální syndrom (dále jen CC) je tedy stav, kdy dochází k podráždění a bolestem jak krční páteře tak hlavy, které mohou vyvolat i další, přidružené příznaky. Příčinou je přitom krční páteř.

Také znáte ten pocit, když vás bolí za krkem a aby toho nebylo málo, přidá se i bolest hlavy? Máte pocit že vám bolest šplhá po krku přes hlavy až k čelu? Zhoršují se tyto příznaky při zátěži, nebo po dlouhém sezení? Pak věnujte pozornost následujícím řádkům. Možná totiž máte takzvaný Cervikokraniální syndrom.

Hlava, krk a vše mezi

Abychom tomuto pojmu porozuměli, pojďme si ho nejdříve rozebrat. Cerviko vychází z latinského slova cervix neboli krk. Poté tu máme cranium, což je lebka. Problém se tedy bude vztahovat na tuto oblast. A poslední je slovíčko syndrom. Syndrom označuje soubor symptomů, které jsou v tomto případě bolest, tuhost, vertigo (motání hlavy), dysphagie (problém s polykáním) a tinitus (pískání v uších).

Cervikokraniální syndrom (dále jen CC) je tedy stav, kdy dochází k podráždění a bolestem jak krční páteře tak hlavy, které mohou vyvolat i další, přidružené příznaky. Příčinou je přitom krční páteř. A to nejčastěji atlantookcipitální a atlantoaxiální kloub, což je skloubení mezi hlavou, prvním a druhým obratlem krku. Tato oblast je jednak velmi citlivá a zároveň obsahuje velké množství proprioceptorů, které se podílejí na naší rovnováze. Hlavové klouby jsou také v těsné blízkosti ucha. Proto se při tomto syndromu vyskytuje tinnitus.

Problém však není většinou kloub sám, ale svaly, které zde začínají, nebo se upínají. Ty díky dlouhodobému přetížení ztrácí schopnost relaxace, což vede k zvýšenému napětí, změně v metabolismu a zároveň bolesti. Nejčastěji takto přetíženými svaly jsou svaly v oblasti šíje (krátké extenzory šíje spolu s m. semispinalis capitis a capitis splenium). Jedná se o skupinu, která zajišťuje záklony, rotaci a úklony hlavy. Další velmi častý “výtržník” je zdvihač lopatky, který se zde upíná. Tuto oblast ovlivňují i horní vlákna trapézového svalu a nepřímo též zdvihač hlavy.

Méně častou příčinou, kterou však nelze zanedbat, jsou blokády a strukturální defekty krční páteře. Může se jednat o výrůstky, mechanické poškození vzniklá traumatem, degenerativní změny, nebo vrozené vady.

Propojení celku

Co znamená CC syndrom už tedy víme, nyní přichází na řadu jeho příčiny. Také jsme si řekli, že svaly bývají nejčastějším viníkem. Proč však dochází k jejich stažení? V tomto případě je to porucha funkce. Ne svalů samotných, ale krční páteře, nebo ještě lépe řečeno, páteře jako celku.

Páteř vždy funguje jako celek. To si musíme uvědomit. Anatomicky se člení na jednotlivé úseky, které se od sebe lehce morfologicky liší, ale naše tělo toto rozvržení nezná. Zmiňujeme to proto, abychom si uvědomili, že zhroucený posed v židli, i když s hlavou na opěrce, může CC syndrom způsobovat úplně stejně, jako postavení, kdy máme hlavu předsunutou jako želva. Jde o celkovou statiku páteře.
V konečném důsledku nestabilita z nižších segmentů i držení hlavy v konstantním předsunu, vede k přetížení svalů šíje a postupnému zvyšování jejich napětí. Člověk v tuto chvíli začíná cítit bolest, zpočátku jen lokální. Hlava je téměř strnule držena staženými svaly ve špatné pozici. Což se dá říct i o lopatkách. Ale asi to nejzákeřnější je, že začíná porucha nervosvalového propojení s mozkem. Jsme si tedy postupně méně a méně vědomi toho, že naše hlava je v záklonu. Nebo toho, že máme ramena až u uší. Cítíme jen bolest.

A bolest se začíná šířit. Zvýšené napětí svaloviny se přes fasciální síť (pojivovou tkáň) našeho těla šíří k po lebce a vyvolává bolesti hlavy. Přetížené svaly vysílají chybné signály o poloze hlavy. Ty se však neshodují s ostatními rovnovážnými orgány a vzniká zmatek. Z toho vychází zmíněné motání hlavy. Svalové napětí se ale šíří dopředu i dolů, k svalům kolem hltanu a jícnu. To může vyvolat pocity obtížného polykání, bolesti při polykání, pocity uvízlého sousta.

Hlavu vzhůru!

Možná se to nyní zdá beznadějné. Krk a hlava bolí a my přitom ani necítíme, že bychom něco dělali špatně. To ale není úplně pravda. Fakt, že nás něco bolí, je signál, že něco špatně děláme. Nemusíme tedy bolest vnímat jen jako nepříjemnou, život ztěžující věc, ale i jako zprávu od našich tkání.

V cestě za odstraněním CC syndromu bychom se měli zaměřit na tyto tři body: volnost, síla, a integrace. Začněme tím co vyhledáváme nejčastěji. Uvolnění. Ano, naše tkáně doslova prosí o uvolnění. Stažené svaly potřebují zrelaxovat, fascie uvolnit, klouby mobilizovat. Toho všeho můžeme dosáhnout cvičením zaměřeným na uvolnění, protažení, či manuální terapií. Pokud jsou potíže dlouhodobé je dobré začít s tímto u fyzioterapeuta právě v důsledku poruchy neuromuskulární koordinace. Je však důležité u tohoto kroku neskončit, jinak se problémy vrátí a často v horší míře.

Druhý krok je síla. Naše tělo je nyní uvolněné a má možnost začít posilovat držení a funkce, které páteř stabilizují. Bez tohoto můžeme očekávat, že se naše uvolnění šíje brzy zhroutí pod váhou hlavy zpět do bolestí. Měli bychom tedy posílit stabilizační systém páteře. Jedná se především o tzv. core a hluboké flexory šíje (m. longus colli a m. longus capitis). Toto taktéž zvládneme cvičením. Existují specifické cviky na hluboký stabilizační systém páteře a stabilizaci krční páteře. Opět je dobré s nimi začít pod dohledem terapeuta, jelikož nejsou vždy tak jednoduché, jak se zdá.

Třetí, poslední a nejtěžší krok je integrace. Tu můžeme chápat jako znovuzačlenění stabilní krční páteře do celkového schématu našeho těla. Ale zároveň, a to je důležitější, začlenit tuto stabilitu do běžného života. Potřebujeme tělo naučit, že náš krk je již volný a silný. K tomu slouží komplexnejší cviky zaměřené na celé tělo s důrazem na správné postavení a pohyb krční páteře. A hlavně potřebujeme se odnaučit návyky, které tuto snahu podrývají. Na jejich místo naopak dosadit nový pocit uvolněného a stabilního krku.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Masáž proti migréně

Pro zobrazení klikněte na

Zadní protažení šíje

Pro zobrazení klikněte na

Protažení svalů pod lebkou

Pro zobrazení klikněte na

Uvolnění obličejového svalstva

Články, které by vás mohly zajímat

Bolesti hlavy, migrény, hučení v uších, světélka před očima a jiné aneb problémy moderní doby

Co vše nám způsobuje bolesti hlavy a jak těmto obtížím předcházet? Více se dozvíte v našem článku.

Benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV)

Trpíte závratěmi při změnách polohy? Trápí vás nevolnosti a máte pocit, že plavete v prostoru? Nejspíš máte BPPV.

Opěrkový syndrom – whiplash trauma

Opěrkový syndrom a možnosti léčby. Více informací neleznete v tomto článku.

Ménièrova choroba

Slyšeli jste už o Ménièrově chorobě? V tomto článku se dozvíte vše potřebné nejen o léčbě.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Cviky na BPPV

Dobrý den,30 let mívám stavy, kdy se mi z ničeho nic začne točit hlava, spíše se tedy všechno točí kolem mě, většinou když se ráno probudím, není to ale pravidlem, stává se mi to i v práci, či při jízdě autem, při sledování tv. Vž…

Bolesti hlavy spojené se závratěmi a obtížemi při dýchání

Dobrý den,mám takový dotaz, přijde mi, že bych mohla mít poruchu žvýkacího traktu, mám všechny příznaky a v noci skřípu zuby, mám ale taky jiné příznaky. Jsem unavená, každý den mě bolí hlava, mám závratě, zadýchám se teď dokonce…

Závratě

Dobrý den,rád bych se zeptal, necelý týden zpátky se u mě objevily závratě, které dodnes přetrvávají. Mám kulatá záda, předsun hlavy atd... myslíte si, že můžu mít závratě od krční páteře?Jedná se o vteřinovou závrať, např. naklon…