Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Tříštivá zlomenina kosti – fyzioterapie po zlomenině se zevním fixátorem

Stal se Vám komplikovaný úraz a nyní Vám „koukají“ dráty skrz kůži? Uvažujete, co máte dělat, abyste se po vyjmutí zevního fixátoru dostali do kondice co nejrychleji? Máme pro Vás článek, který Vám pomůže najít odpovědi na mnohé otázky.

Zevní fixátor 

Zevní fixace je jednou z možností osteosyntézy (operační léčby zlomenin pomocí kovových implantátů). Lékař spojuje jednotlivé kostní fragmenty kostními implantáty (dlahami, šrouby, dráty, hřeby, zevními fixátory). Operatér nejčastěji volí mezi tzv. Schanzovými šrouby, Steinmannovými hřeby nebo Kirschnerovými dráty (K-dráty) zavedenými do kosti perkutánně (skrz kůži) nebo malými vpichy, kdy jsou dráty připevněny k zevní konstrukci. Toto „lešení“ umožňuje navrácení jednotlivých fragmentů kosti na své místo bez nutnosti kůži a svaly rozříznout skalpelem.

Vzhledem k tomu, že stavebnicové systémy zevních fixátorů umožňují provést montáže na všech oblastech těla, lze dnes těmito systémy stabilizovat prakticky všechny zlomeniny kostí a kloubů, včetně zlomenin pánve a páteře (např. Halo-fixátor). Nejčastěji jsou však zevní fixátory používány v léčení otevřených a tříštivých zlomenin dlouhých kostí a u polytraumat (mnohočetných zranění např. při autonehodě).

Výhody zevní fixace jsou v jednoduchosti operační metody, která minimálně poškozuje měkké tkáně a skelet. Další výhodou této metody je možnost včasné rehabilitace končetiny. Jednoduché systémy zevních fixátorů umožňují i snadné umytí končetiny, převazy, aplikace léků apod. u otevřených a infikovaných zlomenin.

Pokud dojde při úrazu ke ztrátě části kosti a měkkých tkání (svaly, šlachy, vazy…), využije lékař zevní fixátor nejdříve k přiblížení zbývajících kostních úlomků, aby vznikl kontakt kostí a měkkých tkání. Až se vytvoří svalek mezi kostmi a měkké tkáně se spojí, může operatér díky zevnímu fixátoru zahájit oddalování těchto částí („natahování“), čímž tělo samo začne stimulovat růst kosti a měkkých tkání do jejich původní délky.

Nevýhodou je, že místy, kterými prochází kovové části fixátoru do těla, prostupují do tkání také bakterie a tím komplikují léčbu infekcemi (až v 17 % případů). Fixační rám také omezuje pohodlí pacienta.

Hlavní důvody a okolnosti použití zevního fixátoru:

  • nestabilní otevřené zlomeniny, infikované zlomeniny a paklouby
  • tříštivé zavřené zlomeniny s rozsáhlým poškozením měkkých tkání včetně nitrokloubních zlomenin
  • korekční kostní operace – prodlužování kostí a přenos jednotlivých segmentů
  • mnohočetné zlomeniny u polytraumat včetně zlomenin pánve, páteře a lebky

Fyzioterapie

Jak může pomoci fyzioterapie těsně po operaci?

Zvednutí končetiny tak, aby operovaná část byla výše než srdce, působí v prevenci hluboké žilní trombózy. Například při poranění nohy doporučujeme lehká cvičení v kotníku, tak aby svaly alespoň trochu pomáhaly cirkulaci krve a zabraňovaly vzniku otoku a „tuhnutí“ kloubů. Velmi vhodné je provádět manuální lymfodrenáž, která pomáhá v regeneraci měkkých tkání a zamezuje vzniku otoku. V nemocnici se využívají ještě dechová a kondiční cvičení, která působí preventivně proti úbytku svalové hmoty, omezení pohybu kloubů atd. Tyto metody také přispívají k zlepšení látkové výměny a fyzické zdatnosti pacienta a pomáhají urychlovat hojení kosti a poraněných měkkých tkání. Žádné cvičení ale nesmí způsobovat bolest! V nemocnici Vás fyzioterapeut naučí i jak chodit o francouzských berlích.

Jaká fyzioterapie by měla následovat?

Jakmile Vás propusti z nemocnice, doporučujeme léčbu pomocí fokusované rázové vlny, která stimuluje osteogenezi (množení kostních buněk), léčí zánět (pokud je např. v místě přechodu kovu do těla), stimuluje tvorbu svalové a vazivové tkáně, podkožního kolagenu atd.

Na hodinách s fyzioterapeutem učíme klienty jak zatěžovat dolní končetinu, při správném rozložení váhy (čtyřdobou, třídobou oporu chodidla) nebo chůzi a stoj na nestabilních plochách apod. Pracujeme se svaly a klouby tak, aby byla co možná nejlépe zachována síla a elasticita svalů a kloubní pohyblivost. Vzhledem k tomu, že reflexně dochází ke zvýšenému svalovému napětí v jiných částech těla (např. v oblasti pánve či zad) vypracovali jsme metodu, která kombinuje fyzioterapii sradiální rázovou vlnou, která nám pomáhá toto nadbytečné napětí, způsobující bolest např. v bedrech, snížit až odstranit. Tuto metodu jsme nazvali Fyzioterapie All-Inlcusive.

Jak již bylo zmíněno, doporučujeme i manuální lymfodrenáž. Přístrojovou lymfodrenáž se zevním fixátorem není možné provádět.

Klienti se zevním fixátorem na horní končetině mohou provádět úkony denní sebeobsluhy, nácvik úchopu tužky, malování, psaní nebo práce, která vyžaduje jemnou motoriku (práci prstů, dlaně a zápěstí). V žádném případě nesmíte zvedat těžké předměty.

Hojení kostí

Intenzita a typ rehabilitační zátěže musí respektovat proces hojení kostí. Hojení u konzervativně léčených zlomenin, tedy i zlomenin řešených pomocí zevního fixátoru, trvá 6 týdnů. Pokud se v léčbě využije i fokusovaná rázová vlna, je doba nutná pro srůst kostí a zhojení tkání kratší.

V první fázi v místě zlomeniny probíhá zánět jako reakce na hematom (modřinu) vzniklý při přerušení cévního zásobení zlomené kosti. Druhá fáze je reparační, během které se v místě zlomeniny vytváří granulační tkáň, tzv. „primární svalek“. Ve třetí fázi dochází k remodelaci a remineralizaci kosti, přičemž přestavba tkáně odpovídá směru tahových a tlakových sil na ni působících.

Autor: Mgr. Iva Bílková,  FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Nácvik chůze o 2 francouzských nebo podpažních berlích

Pro zobrazení klikněte na

Nácvik přetáčení přes zdravý bok do sedu a do stoje s polohovacím klínem

Pro zobrazení klikněte na

Nácvik chůze o 2 francouzských nebo podpažních berlích – chůze ze schodů

Pro zobrazení klikněte na

Stabilizace ramenního pletence s overballem

Články, které by vás mohly zajímat

Únavové zlomeniny

Únavové zlomeniny

Jakým způsobem vznikají únavové zlomeniny, jak je možné jim předcházet a jak je léčit?

Léčba zánětu kosti po tříštivé zlomenině pomocí rázové vlny

Léčba zánětu kosti po tříštivé zlomenině pomocí rázové vlny

Přečtěte si, jak efektivní může být léčba zánětu kosti po tříštivé zlomenině pomocí rázové vlny.

Je pro mě vhodná ortéza nebo bandáž?

Je pro mě vhodná ortéza nebo bandáž?

V následujícím článku se dozvíte, jaké jsou druhy, indikace a výhody ortéz či bandáží a která je pro vás ta pravá.

Jak rychle a kvalitně ošetřit rozseknutou kůži bez šití

Jak rychle a kvalitně ošetřit rozseknutou kůži bez šití

Jak nejrychleji a kvalitně reagovat na ošetření rozseknuté kůže bez šití? Více zde.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Únavová zlomenina

Dobrý den.Manžel v pondělí v práci z ničeho nic utrpěl podle všech příznaků únavovou zlomeninu, přesně: šikmá fisura v oblasti střední a dolní třetiny tibie, fraktura diafýzy tibie. Chtěla bych se zeptat, zda je na to nějaká doplň…

Cviky po zlomenině

Dobrý den,prosím, můžete mi poradit cviky vhodné pro můj případ? Po operaci zlomené bederní kosti, která byla spojena šroubem, pociťuji i po dvou měsících a deseti dnech bolest. Bolest cítím na levé horní straně stehna, táhne až n…

Léčba zlomeniny člunkové kosti

Dobrý den,způsobil jsem si zraněni zápěstí. Člunková kost se mi nehojí ani po šesti měsících a lékař doporučuje další operaci proximální karpektomií. Chci se zeptat, zda není nějaký jiný způsob léčby než totální znehybnění zápěstí…

Napište nám
Doporučujeme