Konzervativní léčba a moderní fyzioterapie skolióz v dětském věku
Máte doma ratolest, které stanovil pediatr či ortoped diagnózu skoliózy? Nevíte co si pod tím představit? Co Vás čeká? Jak dítěti pomoci, aby byl jeho vývoj zdravý? Chtěli byste se dočíst více než Vám napověděl článek Vznik skoliozy, jak ji rozpoznat a jak je možné ji léčit? Ráda bych Vás v tomto úvodním článku o skoliózách provedla zjednodušeným přehledem možností terapie skolióz u dětí.
Léčba skolióz v dětském věku se řídí podle úhlu zakřivení páteře. Při úhlu, hodnoceném např. dle Cobba, do 20 stupňů se většinou orientujeme jen na aktivní cvičení, které pomáhá posílit svaly páteře a vyrovnat křivku páteře. Při úhlu nad 20 stupňů se lékaři přiklání ke korzetoterapii a při progresi křivky nad 40 stupňů je dítěti doporučena operace.
Korzetoterapie
Názor, zda při vyšším stupni skoliózy volit či nevolit terapii pomocí korzetu, se velice liší i mezi zdravotními odborníky. Lékaři se specializací ortopedie se přiklání k názoru, že korzet je nutný při úhlu zakřivení páteře nad 20 stupňů dle Cobba, aby nedošlo k další progresi skoliózy a křivka páteře mohla být pasivně vyrovnána.
Několik studií na toto téma, které jako objektivní hodnocení použily RTG snímky, zaznamenalo vyrovnání křivky u 50–60 % dětí ihned po nasazení korzetu. Několikaleté studie ovšem ukázaly, že počáteční korekce je jen dočasná.
Z dlouhodobé studie vyplývá, že průměrné zlepšení křivky při korzetoterapii po asi 5 letech nošení je jen o 2–4 stupně vůči původnímu úhlu zakřivení páteře. Efektivita je tedy velice nízká. Při terapii je důležité brát v úvahu i fakt, že korzety ovlivňují i psychosociální vývoj dítěte, které se s korzetem může cítit ve společnosti vrstevníků nepřirozeně. Korzet omezuje dítě v pohyblivosti a ovlivňuje jeho dechovou vlnu, přičemž právě dech a funkce bránice má dnes prokázanou, nezastupitelnou úlohu v přirozené léčbě skoliózy.
Z těchto důvodů fyzioterapeuti tuto konzervativní metodu mnohdy neradi vidí a jsou toho názoru, že kostra má být proti gravitační síle Země držena aktivitou svalů. Pokud ji podpírá pasivní opora korzetu, svaly ztrácí svou funkci. Ve výsledku se tak stav nezlepšuje, ale naopak dochází k progresi (zhoršení) zakřivení páteře, což některé novější studie také potvrzují.
Fyzioterapie
Z pozice vysokoškolsky vzdělaného fyzioterapeuta se jednoznačně přikláním k terapii vedené na základě pohybového režimu, kdy je posturální systém správně stimulován a aktivován.
Je bezpodmínečně nutné s dítětem cvičit denně, několikrát a ke cvičení jej pozitivně motivovat. Cvičení musí být pro dítě zábavné, protože pohybová aktivita bude nutně součástí každého dne.
Doporučuji cvičení vést na neurofyziologickém podkladě, tedy použít techniky, ve kterých je aktivita svalů či svalových řetězců vybavena na základě pohybových vzorů – programů, které jsou uloženy v centrální nervové soustavě a jsou geneticky podmíněné. Mezi tyto metody lze řadit např. Vojtovu metodu, koncept podle dr. Brüggera, DNS podle Koláře, metodu podle Roswithy Brunkow, senzomotorická cvičení na labilních plochách, cvičení na velkém míči, Kabatovu metodu, ale i jízdu na koni známou jako hipoterapie. Vhodných technik je veliké množství a záleží jen na terapeutovi, jak dokáže techniky volit, kombinovat a účinně zařadit tak, aby výsledek terapie byl co nejlepší.
Jaký sport zvolit
Terapie by měla být doplněna i mimoškolní pohybovou aktivitou. Z kroužků pro děvčata i chlapce doporučuji tanec typu baletu nebo lidových tanců, kde se děti učí správnému držení těla. Za nevhodný typ tance považuji např. hip hop, street dance apod., v jejichž choreografiích je větší množství doskoků a držení těla v ohnutí páteře s předsunem hlavy. V hodná je i gymnastika (ne vrcholový výkon), horolezectví…
Cvičení nesmí jednostranně zatěžovat páteř (jako např. tenis, lakros, golf…), ale naopak musí stimulovat tzv. „zkřížené pohybové vzory“ a hluboký stabilizační systém. Nedostatečná funkce hlubokých svalů na páteři způsobuje vadné držení těla a skoliózu. Velice dobře se tyto svaly aktivují při dynamickém pohybu. Proto vhodně zvolené pohybové kroužky můžete považovat za doplněk k fyzioterapii.
Jako prevenci vzniku skoliózy či její léčbu mohu doporučit i cvičení typu „sokola“ v tělocvičně, kde probíhá všeobecný pohybový rozvoj dítěte. Pro předškolní děti a miminka je vhodné cvičení rodičů s dětmi (organizované např. DDM, mateřskými nebo rodinnými centry).
Mezi vhodné sporty patří i plavání. Dnes je již rozšířené povědomí o možnosti plavání dětí od kojeneckého věku. Starší děti je nutné naučit správnou techniku plavání. U stylu prsa dítě musí umět vydechovat do vody a nebát se potopit hlavu – splývat. U kraulu je vhodné nadechovat se pod tu paži, na jejíž straně je vrchol zakřivení páteře, dojde tím k vyrovnání křivky. Styl znak a kraul jsou pro terapii skolióz bezpochyby nejvhodnější.
Nevhodné kroužky
Nedoporučuji ty aktivity, kde dítě dlouhodobě sedí (výtvarný kroužek, keramika atd.) a kde je páteř dítěte vystavena statické zátěži, tedy kdy dochází k minimální posturální aktivitě hlubokého stabilizačního systému.
V případě, že si nejste jisti, zda Vaše dítě cvičí na kroužku v souladu s fyzioterapií, můžete požádat fyzioterapeuta, zda by byl ochotný se na dítě v době kroužku podívat a zhodnotit správnost a kvalitu prováděných cviků/pohybů.
Návody na cvičení
Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Cvičení na balanční podložce BOSU - podřep
Aktivace šikmých břišních svalů v šikmém sedu
Cvičení s Propriomedem v předklonu
Leh na břiše s vytažením a rotací
Články, které by vás mohly zajímat
Kazuistika u stenózy páteřního kanálu a mnohočetných výhřezů v bederní páteři
Výrazné bolesti bederní páteře a diagnóza výhřezu ploténky? Jde to i bez operace. Případ našeho klienta z praxe.
Cervikobrachiální syndrom
Bolest krční páteře vyzařující až do horní končetiny, mnohdy doprovázející migrény nebo bolest ramene. Více v tomto článku.
Posilování vs. fyzioterapie
V tomto článku si představíme základní rozdíly mezi posilováním a cvičením pod dohledem fyzioterapeuta.
Kryoterapie ve spojení s Fyzioterapií
Léčba extrémním chladem. Jak tuto metodu lze spojit s fyzioterapií? Více v tomto článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Lékaři mi nevěří mou bolest
Dobrý den,už rok mi připadá, že mi lékaři nevěří. Mám ohromnou bolest od krku přes levé rameno. Podle výsledků jsem však zdravá a nemůže mě nic bolet.Jsem 67 letá paní.Děkuji za radu.
TEP kotníku
Dobrý den,od roku 2009 mám po autonehodě TEP levého kotníku. Po několika reoperacích s ním mám stále pohybové potíže a hledám schopného lékaře, který by mi poradil a pomohl, aby má noha mohla být zase plně funkční.Můj operatér se…
Vyhřezlá ploténka krční páteře
Dobrý den.Asi 1/2 roku mám vyhřezlou ploténku krční páteře. Lékař vyhodnotil, že lze operaci odložit, ale že bude zřejmě nutná. Já se ale operace velice obávám pro možné následky. Je možné podstoupit jiný způsob řešení mého problé…