Pomůžeme od bolesti
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-15:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-15:00

Posilování vs. fyzioterapie

Máte po celodenním sezení v kanceláři ztuhlé celé tělo? Chcete se sebou začít něco dělat, ale trápí Vás bolesti zad? Zvažte, zda pro Vás nebude vhodnější nejprve navštívit fyziotearapeuta a teprve poté se vrhnout na posilovnu.

Kdy je lepší zajít dřív k fyzioterapeutovi než do fitka?

Návštěvu fyzioterapeuta před samotným posilováním ve fitness centru bychom doporučili především jedincům, kteří se nikdy žádnému sportu aktivně nevěnovali, či se do pohybové aktivity vrací po delší pauze. Další komu doporučujeme zajít na fyzioterapii jsou ti, kteří mají (nejen) při sportu obtíže se svým pohybovým aparátem (akutní či chronické). 

Nesprávné návyky 

Aktuální sedavý způsob života způsobuje, že zapomínáme používat své tělo přirozeně. Při sezení máme neideální držení těla což má negativní vliv na správné dýchání i na aktivitu hlubokého stabilizačního systému.

Mezi jeden patologický návyk patří nesprávný dechový stereotyp během cvičení. Při dýchání do horní části hrudníku máme tendenci zvedat ramena, což vede k přetížení krční a hrudní páteře. Naopak by mělo převažovat dýchání břišní a brániční, kdy bránice, která funguje jako píst nám pomáhá udržovat správnou stabilizaci bederního úseku páteře.

Dalším patologickým jevem je syndrom otevřených nůžek, kdy při základní pozici sedu/stoje neudržíme správné držení páteře s využitím nitrobřišního tlaku- pánev se nám překlápí dopředu, žebra se nám zvedají nahoru což poté vede k přetěžování přechodu hrudní a bederní páteře, kde máme tendenci se zalamovat. Tento neideální sed/ stoj s vyřazeným hlubokým stabilizačním systémem během cvičení vede k přetěžování meziobratlových plotének, což může vyústit až v jejich výhřez.

Časté je také zvedání ramen nahoru a jejich předsouvání dopředu, což vede k tomu, že styčné kloubní plochy se nedotýkají tou největší plochou, což při opakovaných pohybech může vést k porušení měkkých tkání ramenního kloubu. Důležité je i dostatečné zahřátí a dynamický strečink před samotnou posilovací cvičební jednotkou, aby nedocházelo k riziku natržení svalových vláken. 

Rizika

Jak již bylo zmíněno výše, při sedavém způsobu života ztrácíme schopnost správně vnímat své tělo a dochází ke vzniku svalových dysbalancí, které se mohou nevhodným cvičením ještě zvýraznit, což může v konečném důsledku vést k vážným problémům s pohybovým aparátem, a tudíž si můžeme nesprávně prováděným cvičením v posilovně i ublížit. 

Cvičení ve fitness centru 

Cvičení v posilovnách mívá ve většině případů analytický charakter, což znamená, že se zaměřuje na posílení vždy jen jedné svalové skupiny. Často se ve fit centrech zapomíná na komplexnost pohybu a důležitost zapojení i okolních svalových skupin, které se podílí na stabilizaci určitého pohybového segmentu.

Fyzioterapeutické cvičení 

Při fyzioterapeutickém cvičení je kladen důraz na kvalitu cvičení nikoliv kvantitu - správné napřímení páteře, správný dechový stereotyp během cvičení, správná stabilizace jednotlivých kloubů, správná aktivace hlubokého stabilizačního systému. Důraz je kladen na koordinovanou svalovou souhru a odstranění svalových dysbalancí. Důležité je také podotknout, že fyzioterapeutické cvičení je vysoce individuální, navrženo po komplexním kineziologickém vyšetření na míru danému jedinci s respektováním jeho somatognozie.

Fyzioterapeuta zajímá při cvičení především souhra svalů / svalových skupin, vzniká tak správná koordinace prováděných pohybů a dochází pak i ke správné síle svalů. Pokud je opakovaně vhodný timing a síla svalu, dochází k formování kostí, kloubních ploch a velikosti a tvaru svalového bříška. Ve fyzioterapii je oblíbené rčení: „funkce formuje orgán“.

Hubnutí a posílení

Pokud má člověk dobře koordinované svalstvo tělesného jádra získané vhodných fyzioterapeutickým cvičením, bude poté jeho navazující posilování v těžších pozicích mnohem efektivnější a ještě šetrnější k celému tělu.

Chyby

Velkou chybou je neodhadnutí vhodné zátěže. Lidé se obvykle do cvičení vrhnou naplno a chtějí brzy vidět výsledky. Pokud ale na cvičení nebyli zvyklí, jejich tělo na danou aktivitu není adaptované a mohou si měkké tkáně pohybového aparátu brzy přetížit. Dalšími “nešvary” jsou také - nevhodně zvolená výchozí poloha pro cvik, zapomínání na strečink, nesprávné dýchání, neaktivní střed těla, nesprávná technika cvičení

Jak začít?

Cvičební jednotku si vždy poskládejte v pořadí - aerobní zahřátí, dynamický strečink, posilovací část, závěrečná relaxace a strečink. Se cvičením vždy začínejte pozvolna, jak do počtu sérií, tak frekvence cvičení v rámci týdne. Vždy začínejte v jednodušších pozicích a klaďte důraz na precizní techniku a teprve po jejím zvládnutí zvyšujte náročnost délkou výdrže či počtu opakování. Respektujte a vnímejte své tělo. Dávejte důraz i na regeneraci. V případě nejistoty v provádění jednotlivých cvičení či sestavení vhodného tréninku se poraďte s odborníkem - ideálně s fyzioterapeutem, který Vám vysvětlí základní principy cvičení, aby bylo cvičení efektivní a zároveň “bezpečné”. Na úplném začátku by se měl člověk především zaměřit na cviky cílené na vybudování pevného a funčního jádra - aktivovat stabilizátory pánve, hluboké svaly břišní, dolní fixátory lopatek, pánevní dno, krátké svaly v nejhlubší vrstvě podél páteře.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované fyzioterapeuty na webu fyzioklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení hýždí ve stoje

Pro zobrazení klikněte na

Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - komplexní cvičení pro svaly zápěstí, rukou, ramen, zad a dolních končetin

Pro zobrazení klikněte na

Jógová pozice krávy- Gomukhásana

Pro zobrazení klikněte na

Jógová pozice ryba - Matsjásana

Články, které by vás mohly zajímat

Problematika posilování

Chodíte rádi do posilovny a chcete cvičit zdravě, tak, aby Vás tělo nebolelo? Přečtěte si v následujícím článku jak na to.

Exteroceptivní facilitace

Koncept exteroceptivní facilitace při terapii využívá jemnou techniku dotyků, kterými optimalizuje napětí.

Exteroceptivní facilitace

Clara-Maria Helena Lewitová při terapii využívá jemnou techniku dotyků, kterými optimalizuje napětí. Více v tomto článku.

Bolest ramene v oblasti šlachy dlouhé hlavy bicepsu

Trpíte občasnými či trvalými bolestmi ramene? Možná bolest vznikla právě přetížením svalu na přední straně paže.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Putující bolest

Dobrý den,již 14 dní mám problém v oblasti bederní části zad. Zprvu se bolest projevovala právě v oblasti beder a neschopností se ohnout k levé noze. Používal jsem voltarenové náplasti, hřejivou mast atd. Bolest polevila ale přesu…

Bolest stehenního svalu

Dobrý den,při běhu se začala ozývat tupá bolest v horní přední části nohy, asi 15-20 cm pod třísly. U chůze, či při cyklistice tento problém nepociťuji. Můžete poradit, zda jde o svalový problém a ev. doporučit cviky, či zda boles…

Bodání pod žebrem

Dobrý den,už týden mě strašně moc bodá v levém žebru až mi to kolikrát vystřeluje do páteře. Obvodní dr. na nic nepřišla a já už nevím jak dál.Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.