Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Natržení úponové šlachy zadní strany stehenního svalu

Také rádi sportujete? Dáváte si často do těla? Posilujete a mnohdy své tělo šidíte o důkladný a pravidelný strečink/protažení a dostatek času pro regeneraci po sportovním výkonu? Jste si toho vědomi a i přesto na to stále nedbáte? Zahráváte si s nepříjemným poraněním Vašich namáhaných svalů. Jedná se nejčastěji o natržení přetěžovaných svalů. S tímto problémem vyhledávají naše pracoviště nejvíce sportovci, ale nejen ti. Tento bolestivý problém může potkat nejen při fyzické námaze kohokoliv. Demonstrujeme Vám to na případové studii jedné naší klientky. Ukážeme, jakým způsobem Vám u nás ve FYZIOklinice můžeme pomoci rychle a efektivně vyléčit natržený sval a vrátit Vás zase do běžného života bez bolestivého pohybu.

Případ natržení hamstringů paní V.

Klientka (55 let), paní V., nás vyhledala 16. 4. 2015, dva dny po úrazu, s natržením hamstringů, tedy svalů v oblasti zadní strany stehen, jež se zejména při jejich posilování objevuje poměrně často. V případě paní V. se však jednalo pouze o špatné došlápnutí na pravou nohu při nepozorné chůzi na podpatcích. Došlo při tom k bolestivé rotaci v kyčli, kdy klientka cítila prudké protažení svalů kolem kyčle a zadní strany stehna. Utrpěla tím šok a v důsledku toho se jí udělalo špatně. Na nohu nemohla vůbec došlápnout.

V době, kdy se k nám dostavila byl její stav již lepší, nicméně se na nohu plnou vahou stále nedokázala postavit. Chodila pomalu a krátkými kroky, protože bylo pro ni bolestivé zanožení. Při chůzi do schodů cítila ještě větší bolest, ale i přesto byla schopna vyjít nahoru.

V tomto případě se konkrétně jednalo o natržení úponové šlachy zadní strany stehenního svalu. Jak již bylo výše předestřeno, toto poranění se může vyskytnout při velké zátěži působící na sval. K většímu natržení nebo dokonce oddělení svalu od šlachy dochází jen zřídka a proto ve většině případů není toto zranění zvlášť rozsáhlé a tedy ani závažné. I přesto se však vždy projevuje bolestí a často způsobuje i řadu nepříjemných komplikací, jež prodlužují samotnou léčbu a následnou rekonvalescenci. Poranění této svalové skupiny bývá v některých případech provázeno vytvořením vazivové jizvy vytvářející vazivové tření znemožňující pokračování ve sportovních aktivitách. Také je zde nebezpečí toho, že se zmiňovaná neelastická jizva může při opětovném velkém zatížení znovu natrhnout.

První návštěva

V případě paní V. jsme provedli nejprve vstupní vyšetření s diagnostikou na ultrazvuku. Na první pohled byla vidět v postižené oblasti dolní končetiny modřina/hematom. Na pohmat reagovala na bolestivost v oblasti úponu tzv. semi svalů (sval poloblanitý a pološlašitý) umístěných na zadní straně stehna a celé vnitřní strany stehna. Bolestivý se zdál dále také sedací hrbol, silný vaz mezi ním, křížovou kostí a kostrčí a svaly hýžďové. Při chůzi se projevovala bolest především v horní části a klientka tak musela dělat drobné krůčky. Omezený měla také předklon a extenzi, tedy natažení, napřímení. Problémy jí dělal i stoj na jedné dolní končetině, který sice zvládla, ale pouze přes bolest. Rotace v kyčli byla bez omezení, ale objevila se větší citlivost při zevní rotaci. Přítomný se jevil i mírný otok pravé dolní končetiny.

Pro rychlou a efektivní léčbu jsme zvolili terapii fokusovanou rázovou vlnou, jež soustřeďuje svou energii až do hloubky. Takto jsme ošetřili oblast sedacího hrbolu, bolestivé body v hýžďových svalech a vnitřní stranu stehna. Dále jsme provedli přístrojovou lymfodrenáž a na závěr terapie lymfatickou techniku kinesiotapu na hýžďové svaly a hamstringy (zadní stranu stehna).

Druhá terapie

Za čtyři dny po první návštěvě u nás ve FYZIOklinice, tedy 20. 4. 2015, se paní V. dostavila na druhou terapii. Při vyšetření před ní jsme zaznamenali menší bolest pod sedacím hrbolem, stehno bez otoku avšak se stále viditelnou rozsáhlou modřinou v rozsahu cca 20×10 cm na jeho zadní straně. Na lýtku byl hematom o něco menší, teprve počínající, o rozměrech asi 15×7 cm.

Na oblast sedacího hrbolu, bolestivé body v hýžďových svalech a na vnitřní stranu stehna jsme opět aplikovali fokusovanou rázovou vlnu. Poté jsme provedli hodinovou přístrojovou lymfodrenáž a aplikovali lymfotape na hamstringy a lýtkový sval.

Natržená zadní strana stehenNa fotografii si můžete prohlédnout, že v místech, kde byl lymfotape nalepen, se modřina rychleji vstřebávala, což je důkaz, že lymfatická technika kinesiotapu opravdu funguje.

Třetí terapie

Ve stejné terapii jsme pokračovali po třech dnech od poslední návštěvy, tedy 23. 4. 2015. Na zasažené končetině paní V. bylo již prokazatelně vidět, jak lymfa skvěle modřinu zpracovává. Opět jsme provedli ošetření fokusovanou rázovou vlnou na stejných problémových oblastech jako doposud. Na závěr byla paní V. provedena lymfodrenáž s aplikací lymfotapu na postižené části těla.

Čtvrtá terapie

Pět dní poté jsme se stejným postupem léčby pokračovali. Opět byla patrná ještě menší bolest pod sedacím hrbolem. Klientka se již dokázala lehce předklonit (90 stupňů v kyčli). Velká modřina na stehně se začala vstřebávat, v lýtku se však teprve projevovala svým zvětšením rozsahu přes celou jeho plochu, ale barvu měla světlejší. Bylo vidět, jak v rekonvalescenci výborně pomáhají lymfotapy.

Poslední – pátá terapie

Na poslední terapii dne 4. 5. 2015 bylo při vyšetření zjištěno, že stehno je vzadu již úplně bez modřin, na lýtku se ještě hematom nacházel, ale již jen lehký. Klientka byla nyní schopna i rychlejší chůze a turistiky. Při tzv. popoběhnutí, například na autobus, pociťovala stále ještě lehkou bolest, ale ta by měla v nejbližší době úplně odeznít. Paní V. jsme proto ještě na závěr léčby doporučili konkrétní cvičení na protažení hamstringů.

Z výše uvedené případové studie je patrné, že terapie fokusovanou rázovou vlnou v kombinaci s použitím lymfotapu je velmi účinná. Rázová vlna urychlila hojení a lymfotape dokázal zpracovat vzniklý hematom.

Lymfatická technika kinesiotapu využívá princip přenosu vzruchů z receptorů do centrálního nervového systému, odkud sestupná nervová vlákna vedou informaci zpět. Jedná se vždy o tyto 3 druhy informací:

  • motorickou – sval se hýbe,
  • vegetativní – céva se otevře, aby sval dostal kyslík a živiny a
  • senzitivní – cítím, že je sval zatnutý.

V tomto případě je pro nás důležitá vegetativní informace, kdy dochází k uvolnění lymfatických uzlin a lymfatických cév. Lymfocyty, typy bílých krvinek s ochrannou imunitní funkcí, tak mohou zpracovat modřinu a zároveň snížit svalové napětí, zrychlit metabolismus tkáně, snížit otok, zrychlit hojení poraněné tkáně a v důsledku toho utlumit bolesti.

Autor: Mgr. Iva Bílková,  FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení zevní strany stehna vleže na boku

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na závěsném posilovacím systému - výpad vzad

Pro zobrazení klikněte na

Posilování břišních svalů, svalů nohou a zlepšování hlubokého stabilizačního systému

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na závěsném posilovacím systému - výpad vpřed

Články, které by vás mohly zajímat

Rázová vlna jako účinná pomoc mužských problémů způsobených koronavirem

Rázová vlna jako účinná pomoc mužských problémů způsobených koronavirem

V tomto článku se zaměříme především na mužské problémy související s erektilní dysfunkcí.

Léčba zánětu kosti po tříštivé zlomenině pomocí rázové vlny

Léčba zánětu kosti po tříštivé zlomenině pomocí rázové vlny

Přečtěte si, jak efektivní může být léčba zánětu kosti po tříštivé zlomenině pomocí rázové vlny.

Jak vzniká vbočený palec a způsoby léčby

Jak vzniká vbočený palec a způsoby léčby

Trápí Vás bolesti palce nohy a máte problém vejít se do boty? Netrpíte vbočeným palcem? Více informací v tomto článku.

Studentský/písařský loket (bursitis olecrani)

Studentský/písařský loket (bursitis olecrani)

Bolestivé postižení burzy v zadní části lokte. Více o příčinách i možnostech léčby v tomto článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Syndrom karpálního tunelu

Dobrý den,myslím si, že mám syndrom karpálního tunelu. Jsem více jak 20 let po operaci karpálních tunelů. Pracuji na počítači. V noci mě budí mravenčení prstů a ráno je ztěžka narovnávám. Potřebuji lékařskou zprávu, než se objedná…

Hojení bércových vředů

Dobrý den, vážení,mám na vás dotaz ohledně problému, který mě velice trápí. Mám bércový vřed, už po několikáté. Nejprve se mé bércové vředy opakovaly znovu tak přibližně jeden rok po zhojení. Léčba vždy trvala cca 6 měsíců. Někdy…

Oteklý vnitřní kotník a plochá noha

Dobrý den,od Vánoc mám oteklý vnitřní kotník, v lednu proběhla návštěva u lékaře s diagnózou ploché nohy. 10x jsem podstoupila rehabilitace, cvičím, mám ort. vložky na míru, bolest a otok nepřestávají, mažu ibalginem. Velice mě to…

Napište nám
Doporučujeme