Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
Volejte od 7:00-19:00

Problémy s patní ostruhou

Otázka

Dobrý den,

ráda bych se poradila ohledně aplikace fokusované rázové vlny na chronický zánět plantární fascie a drobné ostruhy. Problémy mám cca od února tohoto roku s tím, že jsem se začala léčit v květnu. Věnuji se triatlonu a předpokládám, že problémy mám z intenzivního tréninku. Již od června vůbec neběhám, od září ani nejezdím na kole. Pouze plavu.
Od června také chodím na fyzioterapii/ultrazvuk a masáže. V září jsem cca 10 dni brala diclofenac proti zánětu. Po celou dobu dohu protahuji, rehabilituji (golfový míček, masážní podložka atd).
Byla jsem také cca 10x na akupunktuře, která ale neměla příliš efekt.
Bohužel problémy přetrvávají a nevidím žádný velký posun k lepšímu. Nejhorší bolesti mám vždy ráno, přes den se to vždy zlepší.

Pracuji dlouhodobě mimo ČR, ale v Praze budu v příštím měsíci na týden a pak se vracím za 2 mesíce již natrvalo a mohla bych pokračovat v léčbě. Nevím však, zda nebude dvouměsíční výpadek spíše kontraproduktivní.

Co byste prosím doporučili?
Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

léčba zánětu plantární fascie fokusovanou rázovou vlnou je efektivní, nicméně léčebný proces probíhá tak, že je rázová aplikována v časovém rozmezí 7-10 dní (kdy po celou tuto dobu je tkáň aplikací udržována v aktivitě). Pokud byste přišla na aplikaci pouze jednorázově mohla by tkáň zareagovat 2 způsoby:
1. úlevou (ovšem zánět určitě nebude vyhojen) 2. rozbouřením zánětu, což se může projevit zhoršením příznaků, které ustává cca po 3. aplikaci.
Protože nelze ovlivnit, jak tkáň zareaguje, je efektivnější začít s léčbou fokusovanou rázovou vlnou v době, kdy je u Vás reálná návštěva po 7-10 dnech a to minimálně v 5 opakováních (čili 5ti týdnech).

V době léčby byste určitě měla pokračovat v režimových opatřeních, které dodržujete (protahování, posilování nezapojených svalových skupin, popřípadě správně přiložená tapovací páska). Výsledné rozhodnutí, kdy s léčbou započít bude na Vás. Pokud byste si nebyla jista, můžeme se domluvit na diagnostické první návštěvě, kde se fyzioterapeut podívá na SONO jak vypadá aktuálně zánět a podle toho Vám pomůže s doporučením, zda by měla smysl jednorázová aplikace nebo prozatím jen režimová opatření a započetí léčby až v době, kdy budete kontinuálněji v ČR.

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.