Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

O lymfatickém systému a lymfodrenáži obecně

V tomto článku Vám odpovíme na vše, co Vás zajímá o lymfodrenáži a lymfatickém systému. Jaký je rozdíl mezi manuální a přístrojově aplikovanou lymfodrenáží? Jak by správně provedená lymfatická drenáž měla vypadat? K čemu je vlastně dobrá? Na co si mám dát pozor u přístrojově aplikované lymfodrenáže? Jde jen o nezávadnou relaxační techniku, nebo mi to může také ublížit?

Co je lymfa?

Lymfa je čirá tekutina obsahující odpadní látky buněčného metabolismu, mrtvé buňky, viry, bakterie, ale i živiny a enzymy jako jsou vitamíny, tuky, sacharidy, bílkoviny, dále obsahuje železo, měď, vápník, a hlavně lymfocyty, což je druh bílých krvinek díky nimž se lymfa podílí na imunitě organismu.

Lymfedém

V případě, že dojde k poškození lymfatického systému (úraz, infekce, operace, fyzická zátěž, onkologické onemocnění) dojde k poškození toku lymfy a jejímu městnání ve tkáni (např. otok kotníku po výronu). Pokud se takto vzniklý lymfedém neřeší, dojde k jeho fibrotizaci (prostoupení tkáně vazivem) a trvalému poškození lymfatického systému.

Lymfodrenáž

Lymfodrenáž (manuální i přístrojová) bývá často nesprávně označována jako „lymfatická masáž“. Toto označení napovídá, že provozovatel či terapeut pravděpodobně neprošel odborným školením na oblast lymfatického systému. Návštěva u takovéhoto „odborníka“ Vám může ublížit.

  • Přístrojová lymfodrenáž využívá k léčbě otoků kompresivní návleky (kalhoty, rukáv, vesta). Uvnitř těchto návleků jsou komory, které se nafukují podle předem nastaveného programu. Zjednodušeně lze říci, že čím více komor v návleku je, tím je terapie efektivnější. Na našem trhu je možné vidět kalhoty i rukávy se 3 komorami (což je pro léčbu lymfedému nedostačující) nebo kalhoty s až 24 komorami a rukáv se 14 komorami (tento počet je ideální). Zároveň musí být dodržena pravidla pro nastavení optimálního tlaku tak, aby komprese byla dostatečná a zároveň přílišný tlak neničil lymfatický systém.
  • Manuální lymfodrenáž je terapeutická technika, při níž terapeut jemným tlakem ruky provádí konkrétní hmaty, které uvolní lymfu. Ta dále proudí z mezibuněčného prostoru přes kapiláry, mízní cévy a uzliny a následně je nasáta do krevního řečiště. Hlavní mízovod ústí do horní duté žíly v blízkosti srdce.

Před každou přístrojovou i manuální lymfodrenáží by měl lymfoterapeut provést klientovi otevření spádových uzlin. Pokud se toto otevření neprovede, může dojít k samovolnému otevření spojek v oblasti hrudníku a třísel a lymfa proudící těmito spojkami může způsobit otok kombinovaný s pocitem tlaku až bolesti genitálií, stehen a spodní části břicha, případně podpaží, ramen a paží, bolest hlavy, otok obličeje a krku s pocitem nesnadného dýchání a polykání. 

Před každou terapií musí klient vypít alespoň 0,5 l vody a během terapie kdykoli pít (při terapii často vzniká pocit žízně). Po terapii je vhodné vypít opět přibližně 0,5 až 1 l vody.

Projevy, které můžete po správně provedené terapii cítit a pozorovat:

  • odlehčený pocit dolních či horních končetin (podle absolvované drenáže),
  • zmírnění otoku a vyšší hybnost v postižené oblasti,
  • u prvních lymfodrenáží lze pozorovat tmavší moč s odlišným zápachem (důvodem je odvod katabolitů ze tkání),
  • po dlouhodobé terapii viditelné zmenšení obvodu dolní či horní končetiny, pasu, boků či hrudníku (dle aplikace).

Projevy, které můžete pozorovat po nesprávně vedené terapii:

  • bolest hlavy, typicky mezi čelem, spánky a týlem (kruh okolo hlavy),
  • zhoršení otoku, případně vznik nového otoku.

Jak často a kdy poprvé na lymfodrenáž docházet?

Při akutních poúrazových stavech, po onkologických onemocněních, po operacích apod. doporučujeme terapii lymfedému 2–3× v týdnu. U klientů po operacích doporučujeme zahájit lymfodrenáže přibližně 7.–10. den, tedy v době, kdy je rána zhojena a stehy jsou relativně čerstvě vyndány. U takto časně zahájené terapie dochází k mnohem rychlejšímu hojení jizev a dokonce i prorůstání lymfatických cest skrz jizvu. Pokud lymfodrenáž není zahájena včas, lymfatické cévy obrostou kolem jizvy. Dále mohou i jednotlivé vrstvy kůže a podkoží přirůst k sobě, což způsobí tuhost a nepohyblivost jizvy.

Věděli jste, že občasná preventivní lymfodrenáž ve věku mezi 30 a 50 lety Vám může znatelně zlepšit kvalitu života později?

Klienti, kteří dochází pravidelně na lymfodrenáže pociťují svůj zdravotní stav jako velice uspokojivý. Mají nižší bolestivost kloubů dolních končetin, páteře a pánve. Mají nižší pravděpodobnost vzniku či progrese artrózy kolenních a kyčelních kloubů, což vede ke klidnějšímu spánku, při němž nejsou klienti buzeni bolestí kloubů, a jejich fyzická kondice se zvýší v souladu s vyšší fyzickou aktivitou.

Klienti jsou schopni kvalitněji a především aktivně využívat svůj volný čas například na turistiku, jízdu na kole apod. Při pravidelné lymfodrenáži dochází ke zlepšení biomechanických vlastností svalové tkáně, kloubů a kosterního aparátu.

Autor: Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT, FYZIOklinika s.r.o.

Zdroj: Dlouhá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Manuální lymfodrenáž

Při manuální lymfodrenáži se využívá jemného tlaku ruky, který provádí terapeut a dochází tak k uvolnění lymfy. Více v článku

Shiatsu masáž

Blahodárné účinky Shiatsu masáže, její indikace i případné kontraindikace.

Iva Bílková: občasná lymfodrenáž mezi 30. a 50. rokem znatelně zkvalitňuje život ve vyšším věku

Co je to lymfatická drenáž, lymfatický systém a k čemu slouží v těle lymfa? To vše se dozvíte v našem článku.

Medová masáž

Cílem medové masáže by měla být jednak fyzická, ale také, někdy především, psychická úleva.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Lymfatická masáž a ulcerózní kolitida

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, zda můžu jít na lymfatickou masáž, když mám ulcerozní kolitidu?Děkuji.

Předepsání lymfodrenáže

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, kdo by mi mohl předepsat lymfodrenáž, zda rehabilitační lékařka nebo praktický lékař, popřípadě kam se mám obrátit a zda mi to vůbec někdo napíše. Moc Vám děkuji.

Oteklý vnitřní kotník a plochá noha

Dobrý den,od Vánoc mám oteklý vnitřní kotník, v lednu proběhla návštěva u lékaře s diagnózou ploché nohy. 10x jsem podstoupila rehabilitace, cvičím, mám ort. vložky na míru, bolest a otok nepřestávají, mažu ibalginem. Velice mě to…