Pomůžeme od bolesti
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-15:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-15:00

Úraz po plastice předního zkříženého vazu

Otázka

Dobrý den,

jsem po plastice vazu asi 3 měsíce. Na poslední kontrole mi lékař řekl, že je vše v pořádku a ať začnu vyklusávat a normalně chodit do práce.
Nyní jsem celý den pracoval a koleno mi opuchlo. Mám strach, zda se vaz nemůže při vetší zátěži poškodit a také mě zajímá, zda je špatně, když mi koleno opuchlo.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

otok ukazuje na přetížení. Nicméně při každé operaci dojde k poškození lymfatického systému, který sbírá lymfu z mezibuněčného prostoru. Cévy vedoucí lymfu se hojí velice pomalu (řádově týdny), narozdíl od krevních cév. Pokud jste koleno zatížil nad únosnost funkce lymfatického systému, lymfa se začala hromadit a koleno oteklo. Pokud necíte bolest, nejde o poškození operovaného vazu.

Doporučuji Vám klid, nohu výše, občas zacvičit (skrčit x napnout) aby jste zaktivoval tzv. svalovou pumpu, chladit, případně střídat krátce teplou vodu/obklad a delší dobu chladnou vodu/obklad (Prieznitz koupele). Na škodu nebudou ani lyfmodrenáže, které by měly být součástí pooperační léčby (krátce po vyjmutí stehů).

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.