Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Tendinopatie/Tenditida/Tendinóza/bolesti šlach - bolesti úponů

Všechny tři pojmy jsou termíny, které obecně zahrnují patologické změny v průběhu šlachy, či jejím úponu a proto se projevuje zejména zhoršením její funkce. 

Vysvětlení termínů

  • tendinopatie - úponová bolest
  • tendinitida - zánět šlach
  • tendinóza - označení pro zánětlivé nebo podrážděné šlachy, které se nehojí a nakonec začínají degenerovat

Tendinóza většinou z nadměrné a dlouhodobé zátěže, která vede k bolesti a otoku daného pohybového segmentu. Bolest se obvykle zhoršuje se zátěží, či s pohybem. Nejčastěji se vyskytuje kolem ramenního kloubu (tendinitida rotátorové manžety, bicepsová tendinitida), loketního kloubu (tenisový či golfový loket), zápěstí (karpální tunel), kyčelního kloubu (tendinitida adduktorů dolní končetiny), kolenního kloubu (skokanské koleno) nebo kotník (tendinitida Achillovy šlachy).

Příčiny vzniku

  • přetížení akutní nebo chronické,
  • mikrotraumatizace,
  • špatné pohybové stereotypy (narušený stereotyp chůze),
  • stereotypní opakované pohyby např. pásová výroba,
  • vliv na vznik tendinitidy mohou mít i některá onemocnění jako je např. diabetes mellitus nebo revmatoidní artritida.

Příznaky

Hlavním projevem onemocnění je vždy zvýšená bolestivost, která je buď lokalizovaná nebo jde v průběhu daného svalu (či svalové skupiny) či vazu. Pokud dojde k rozvoji zánětu, jsou v okolí postiženého místa přítomné otoky či zarudnutí. Dále se objevuje postupné omezování rozsahu pohybu v daném segmentu, vznik křečí a sekundárních strukturálních změn (např. patní ostruha atd.).

Vyšetření

  • Rentgenové vyšetření: změny v okolí měkkých tkání na rentgenovém snímku nejsou obvykle patrné na začátku. V pozdějším (chronickém) stádiu onemocnění můžeme na také vidět již patologické anatomické změny ve tkáních pacienta.
  • Ultrazvukové vyšetření a magnetická rezonance: možné detekovat patologické struktury v okolí šlach a úponů již v raném období zánětu.

Léčba

  • Konzervativní: klidový režim, ledování, stretching, tape, fyzikální terapie (např. focusovaná rázová vlna), kortikoidový opich, podpora léčby medikací (nejčastěji se používají nesteroidní protizánětlivé léky - Brufen, Aulin, Paracetamol (paralen, panadol), fixace (sádra).
  • Operační

Prevence vzniku

100% není možné zánětu předejít, ale dodržováním následujících několika doporučení, díky nimž lze riziko vzniku zánětů šlach minimalizovat:

  • před každým cvičením prohřát svaly a provést strečink,
  • provádět pravidelné cvičení (udržovat se v kondici),
  • vyhýbat se nadměrnému a opakovanému přetížení stejné svalové skupiny,
  • dodržovat ergonomii např. práce (správný sed, stoj, zvedání těžkých břemen),
  • nezůstávat dlouho ve stejné poloze (sed u pc aj.),
  • používat adekvátní pomůcky při práci či sportu.

Typy tendinopatií

  • Horní končetina: syndrom bolestivého ramene (zánět dlouhé hlavy bicepsu, supraspinatu (sval ovládající ramenní kloub), Impingement syndrom, tenisový loket, golfový loket, Morbus de Quervain, karpální tunel aj.)
  • Dolní končetina: entezopatie (bolestivý syndrom) - kyčelních kloubů, adduktorů, skokanské koleno, Bakerova cysta, entezopatie v oblasti Achillovy šlachy aj.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

popisek obrázku, společny. 

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Zánět šlach

Zánět šlach

Jaké jsou příčiny a projevy onemocnění šlach? Jak Vám může pomoci fyzioterapie a jak probíhá léčba?

Trochanteritida kyčelního kloubu

Trochanteritida kyčelního kloubu

Degenerativně-zánětlivé onemocnění stehenních šlach v místě jejich spojení se stehenní kostí, tedy trochanteru.

Konzervativní léčba úrazu

Konzervativní léčba úrazu

Neoperativní, konzervativní léčba zlomenin, šlach a vazů. Jak taková léčba vypadá?

Entezopatie

Entezopatie

Trápí Vás chronické bolesti šlach? Entezopatie je název pro bolestivé syndromy způsobené záněty v úponech šlach.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Operace kotníku a hlezna

Dobrý den,prosím o radu týkající se plastiky vazů na hlezně. Po opakované distorzi hlezna mám "nestabilní kotník". Lékař mi dal ke zvážení operaci, mám se rozhodnout sama. V současnosti se mi k bolestem kotníku přidala i bolest ko…

Poraněná šlacha

Dobrý den,chtěl bych se poradit ohledně problému s poraněnou šlachou, konkrétně s úponem. Po tříměsíčním zahojení jsem se vrátil k cvičení, ale po určité době cvičení začne šlacha opět bolet, což mě nutí přestat a na nějakou dobu…

Tenisový loket - chladit, stahovat a co dál?

Dobrý den, mám diagnostikovaný tzv. tenisový loket. Chtěla bych se zeptat, zda je možné tento problém řešit fyzioterapií. Doporučení lékaře - chladit a stahovat. Děkuji Vám

Napište nám
Doporučujeme