Entezopatie
Entezopatie je název pro bolestivé syndromy způsobené záněty v úponech šlach.
Šlachy
Příčně pruhované svaly mají na svých zakončeních šlachy, kterými se upínají na kostru. Šlachy přenášejí svalové síly na páku kosti, vstřebávají náhlé nárazy a tím omezují poškození svalu zapříčiněné přetížením. Šlachy také zprostředkovávají vnímání pohybu v příslušné části těla (propriocepce).
Šlacha sama o sobě neobsahuje žádná svalová vlákna, ta se do ní pouze upínají. Je tvořena kolagenem, který je uspořádán do vláken, a na jejím povrchu se nachází vazivo. Část, kde šlacha přechází v kost, respektive se k ní upíná, se nazývá entesis a tvoří ji 4 vrstvy: šlachová vlákna, nekalcifikovaná (nezvápenatělá) chrupavka, kalcifikovaná (zvápenatělá) chrupavka a kostní hmota. Postupný přechod měkké chrupavky přes chrupavku kalcifikovanou v kost zajišťuje potřebné zmírnění tlaků a tahů při pohybu končetiny. Nepravidelné prolínání chrupavky s kostní hmotou a zapojení šlachových vláken do této struktury zvyšuje mechanickou pevnost a odolnost tohoto spojení.
Zánět šlach postihuje povrchové vazivo šlachy. Pokud zánět postihne i kolagenová vlákna, představuje to komplikaci, která může mít vážné následky.
Příčiny zánětu šlach
Při opakovaném přetěžování oblasti šlachového úponu bez odpovídající regenerace dochází k rozpadu kalcifikované chrupavčité zóny, vzniku nekróz (odumření) a tukové degenerace (zeslabení). Následně začne vznikat větší množství vazivové a kostní tkáně. Tato nová tvorba kostí je projevem reparace (nahrazení poškozené tkáně jinou, i méně hodnotnou, např. vazivem) a regenerace poškozeného úponu. Projevuje se tvorbou kostěných výrůstků (osteofytů), které jsou patrné na rentgenovém snímku. Hlavními faktory podílejícími se na vzniku entezopatií jsou nedoléčená zranění šlachových úponů, chronické přetěžování přechodu šlacha-kost a opakovaná drobná poranění či poškození úponu šlachy.
V dětském věku na podkladě počáteční entezopatie určitých oblastí, jako je poškození růstové ploténky, vznikají aseptické kostní nekrózy, odumírání kosti vznikající bez přítomnosti infekčního zánětu z ne zcela jasných příčin. V některých případech má vliv opakované přetěžování, drobná poranění nebo poruchy krevního zásobení. Postiženy bývají koncové části kostí. Nejprve dochází k zániku kostních buněk, posléze k jejich vstřebávání a nové tvorbě kosti. Tomu odpovídá i postupný vývoj rentgenového nálezu. Onemocnění se projevuje bolestivostí, otokem a funkčním omezením v závislosti na umístění.
Příznaky
Postižení popisují bolest v určité, většinou dobře lokalizované oblasti šlachového úponu a jeho okolí s následným omezením hybnosti postižené svalové skupiny. Pohmatem můžeme vyšetřit otok a zduření šlachy či jejího úponu a bolestivost při pohmatu s vyzařováním do okolní tkáně. Bolest se zpočátku objevuje pouze při námaze určité svalové skupiny, později, při přechodu do chronického stavu, je bolest i klidová a otoky výraznější, mohou být provázené i zarudnutím či zvýšenou kožní teplotou.
Terapie
Základem terapie je vyloučení dalšího přetěžování příslušné svalové skupiny a ve většině případů komplexní práce na celém tělovém schématu, kde obvykle nacházíme na sebe navazující dysbalance, které se v tuto chvíli projevily na nejslabším článku celého oslabeného řetězce. Vedle manuálních technik, nácviku postizometrické relaxace a režimových opatření v terapii s úspěchem využíváme rázovou vlnu (ESWT) – více informací najdete v našem článku Tenisový a oštěpařský loket – léčba rázovou vlnou.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Články, které by vás mohly zajímat
Zánět šlach
Jaké jsou příčiny a projevy onemocnění šlach? Jak Vám může pomoci fyzioterapie a jak probíhá léčba?
Bursitidy
Co je burza, bursitida, jak se projevuje a jak lze toto onemocnění léčit? Více v našem článku.
Konzervativní léčba úrazu
Neoperativní, konzervativní léčba zlomenin, šlach a vazů. Jak taková léčba vypadá?
Ganglion – vznik a obvyklá léčba
V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace o vazivové bulce zvané ganglion.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Ganglion
Dobrý den,chci se zeptat ohledně ganglionu – moderní léčby pomocí fokusované rázové vlny. Mám ganglion na vnitřní straně předloktí, dle sono velikosti 5x9 mm, již po punkci a kortikoidech. Takže mě zajímá, jak rychle by bylo možné…
Poraněná šlacha
Dobrý den,chtěl bych se poradit ohledně problému s poraněnou šlachou, konkrétně s úponem. Po tříměsíčním zahojení jsem se vrátil k cvičení, ale po určité době cvičení začne šlacha opět bolet, což mě nutí přestat a na nějakou dobu…
RTG kolene - vysvětlení pojmů
Dobrý den,silně mne bolelo koleno a jamka zezadu kolene a nemohla jsem koleno ohnout. Byla jsem na RTG s výsledkem: kostní struktura pravidelná, kl. štěrbina jen lehce zúžená, kl. plochy facetované, přihrocení eminentia intercondy…