Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

MUDr. Rudolf Klapp - Klappovo lezení

Klappovo lezení vzniklo v Německu na počátku dvacátého století jako metoda pro léčbu idiopatické skoliózy. Tento koncept vytvořil ortoped Bernhard Klapp a posléze jej rozvíjel jeho syn Rudolf. Rudolf Klapp (1873–1949) se jako chirurg začal zajímat páteří a jejím zakřivením. Všiml si, že během lezení po všech čtyřech je páteř vystavena v jednom okamžiku mobilizujícímu, protahovacímu, posilujícímu i korekčnímu vlivu. Poměrně úspěšně léčil mnoho pacientů se skoliózou. V roce 1926 založil kliniku pro děti s oslabeným svalstvem trupu. Děti se mohly po domě pohybovat pouze v poloze na všech čtyřech. Tento způsob léčby vyvolal velký rozruch. Avšak samotná terapie idiopatické skoliózy pomocí lezení po čtyřech se v Německu stala nejvíce používaným cvičením nejen pro léčbu skoliózy, ale také jako prevence vadného držení těla u dětí na základních školách.

Klapp rozšířil povědomí o tom, že páteř zajišťuje funkci statickou a dynamickou, ale zároveň tvoří bezpečnou ochranu pro nervy a cévy. Uvědomil si, že špatný postoj vede k rychlému nárůstu svalové dysbalance mezi zádovými a břišními svaly, což zpětně velmi negativně ovlivňuje postavení páteře.

Klapp rozdělil problematiku zad do osmi základních skupin:

  • vrozená skolióza (často spojována také se „spina bifida“, vrozeným špatným postavením kloubů nohy, vrozenou kyčelní luxací – vymknutím, anomálie hrudníku),
  • skolióza jako výsledek nemoci (tuberkulóza, osteomyelitis, rachitis…),
  • statická skolióza (rozdílná délka dolních končetin, amputace),
  • skolióza obecná (získaná špatným držením těla),
  • skolióza po ochrnutí,
  • posttraumatická skolióza (popáleniny…),
  • antalgická skolióza (skolióza způsobená bolestí, například ischias),
  • idiopatická skolióza (přes 90%).

Klappovo lezení

Jde o léčebnou metodu, která pro korekci vadného postavení trupu využívá lezení po všech čtyřech končetinách. Lezení odlehčí páteř a pomůže k optimálnímu vývoji svalstva zad.

Při lezení se zatížení páteře rozloží mezi čtyři body. Rotační pohyby páteře a současné protažení páteře vede k funkčnímu posílení svalového korzetu trupu. Cvičení má jasná pravidla: pohyb vždy musí začínat v přesně nastavené výchozí poloze, lokomoce musí být pomalá, plynulá, s tlakem končetin do podložky a napřímeným držením celé páteře. Pomocí Klappova lezení se optimalizuje držení páteře a posiluje svalový korzet páteře.

Idiopatickou skoliózu se sice pomocí Klappova lezení zcela vyléčit nepodařilo, ale to se doposud nepodařilo žádnému jinému terapeutickému konceptu. Nicméně prvky z Klappova lezení jsou velmi účinné pro optimalizaci svalového napětí v oblasti trupu, a jsou proto v různých modifikacích hojně využívány v terapii skolióz a poruch držení těla.

Indikace

  • skoliózy,
  • vadné držení těla,
  • funkční poruchy pohybového aparátu,
  • posílení svalového korzetu,
  • nejrůznější svalové dysbalance.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Klek na BOSU - posílení hlubokého stabilizačního systému

Pro zobrazení klikněte na

Napřímení páteře a nitrobřišní tlak v nízkém šikmém sedu

Pro zobrazení klikněte na

Korekce vybočení při výhřezu ploténky

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na balanční podložce BOSU - podřep

Články, které by vás mohly zajímat

Metoda SM systém: funkční stabilizace a mobilizace páteře

Metoda SM systém: funkční stabilizace a mobilizace páteře

Trápí Vás bolesti páteře? Vyzkoušejte SM systém.

Vertebrogenní algický syndrom VAS

Vertebrogenní algický syndrom VAS

Podoba VAS je charakterizována bolestmi zad, napětím svalů podél páteře, poškozením funkce obratlů a páteře jako celku.

Terapie skolios s využitím prvků z konceptu dle Dr. Brüggera

Terapie skolios s využitím prvků z konceptu dle Dr. Brüggera

Výzkum vlivu konceptu diagnostiky a terapie funkčních poruch pohybového systému podle Brüggera.

Konzervativní léčba a moderní fyzioterapie skolióz v dětském věku

Konzervativní léčba a moderní fyzioterapie skolióz v dětském věku

Diagnostikoval lékař Vašemu dítku skoliózu? V tomto článku se dozvíte potřebné informace o možnostech léčby.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Podpěrky vs. overball

Dobrý den, mám dotaz do poradny, inspirovaným vaším článkem o správném sezení. Co si myslíte o bederních podpěrkách do auta? Nabízí se spoustu druhů - ergonomické, masážní apod., je to opravdu lepší varianta než dát si za záda ove…

Vyhřezlá ploténka a SONO?

Dobrý den,je možné se objednat na vyšetření ultrazvuku páteře (zejména krční páteře)? Byl jsem na pohotovosti a tam na RTG chirurg zlomený obratel neviděl. Nyní už připadá v úvahu pouze magnetická rezonance.Máte krásný článek…

Skolióza

Dobrý den,má přítelkyně (věk 52 let) trpí skoliózou od narození. Dříve bez nějakých bolestí. Nyní již 7 měsíců intenzivní, silné bolesti ramen, více levého, přecházející do celých rukou. Bolesti zad a krční páteře. Hledám odbornou…

Napište nám