Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Bolest třísel - fyzioterapie a fokusovaná rázová vlna

Trpíte bolestí v oblasti třísel? Vystřeluje Vám bolest do břicha, kyčlí či nohou? V následujících řádcích se pokusíme osvětlit problematiku bolestí třísel a navrhneme Vám řešení, které povede k rychlé a dlouhodobé úlevě. Zároveň vysvětlíme, jak předejít vzniku opětovných potíží.

Příčina bolestí

V dospělosti může mít bolestivost v oblasti kyčle mnoho různých příčin. Jsou to především:

  • úraz (natažení, natržení měkkých tkání),
  • poškození měkkých tkání (svaly, kloubní pouzdro, chrupavka, vazy, šlachy atd.),
  • špatná koordinace hlubokého stabilizační systému (svalů podílejících se na udržení trupu vůči gravitační síle Země) s přetížením povrchových svalů v oblasti břicha a stehen,
  • osteoporóza (úbytek kostní hmoty),
  • osteoartróza (poškození chrupavky a kosti kloubu),
  • nadměrná fyzická námaha způsobující vyšší tření kloubních ploch a zvýšené svalové i šlachové napětí.

Příčinou bolestivosti v oblasti třísel je nejčastěji jejich přetížení, buď nevhodnou, častou a vysokou zátěží (fotbalisté, hokejisté apod.), či traumatem svalu (pád na kole, autonehoda apod.). Dlouhodobě neléčené přetížení snižuje elasticitu svalu a při náhlém protažení se mohou přetrhnout svalová vlákna, přechod mezi šlachou a svalem, šlacha samotná nebo vzácně úpon šlachy na kost.

Úponová bolest, tzv. entezopatie, nejčastěji postihuje adduktory (přitahovače) kyčelního kloubu. Jedná se o skupinu svalů vedoucích od stydké kosti a upínajících se od vnitřní strany kosti stehenní až pod kolenní kloub. Adduktory přitahují dolní končetiny proti sobě a zároveň fungují i jako zevní rotárory – vytáčejí dolní končetinu vně. Další svaly, které bývají takto postiženy, jsou přední stehenní sval a krátké svaly v oblasti hlavice kyčelního kloubu.

Diagnostika

K vyšetření měkkých tkání je vhodné využít ultrazvukové zobrazení, které dokáže odhalit rupturu (roztržení) svalu, vznik hematomu (modřiny), ale i přetížení měkkých tkání. Velmi vhodnou metodou je i MRI (magnetická rezonance), ta ale pro svou finanční nákladnost nebývá využívána plošně. Základem je však kvalitní klinické vyšetření hodnotící pohmatem odpor měkkých tkání, rozsah hybnosti apod.

Projevy bolesti

Subjektivně je cítit silná bolest třísel v místě úponu svalů u pánve. Bolest ale může vystřelovat buď do oblasti břicha nebo postupovat dolů po vnitřní straně nohy směrem ke kolennímu kloubu. Objektivně dochází k omezení rozsahu pohyblivosti v kyčelním kloubu a to hlavně ve směru do zevní rotace (vytáčení dolní končetiny vně) a addukce (přitažení kyčelního kloubu).

Tyto potíže mohou doprovázet i změny v držení těla, jako anteverze pánve (náklon pánve vpřed s větším prohnutím v bederní páteři) nebo valgozita (postavení do X) kolen a kotníků, která může mít za následek až vznik plochých nohou.

Pokud byl postižen spíše přední stehenní sval, bolest bude lokalizována více v přední části stehna až ke koleni, případně pod čéšku. Bolestivá na dotek bude horní část svalu, až u pánevní kosti. Bolest může provázet i propnutí kolene a natažení dolní končetiny za sebe.

V případě postižení krátkých svalů v okolí kyčelního kloubu, tzv. ischiokrurálních svalů, se potíže mohou projevovat jako výrazná bolest v oblasti sedací kosti s omezeným a bolestivým předklonem.

Traumatické poranění třísel vzniká nejčastěji dlouhodobým přetížením adduktorů (přitahovačů) stehen, při němž dojde buď k částečné, nebo celkové ruptuře (roztržení) svalu u úponu ke stydké kosti. Projevuje se jako ostrá bolest v oblasti třísel, která může vystřelovat do podbřišku a na vnitřní stranu stehna. Na dotek je toto místo velmi citlivé.

Ošetření u lékaře

Lékař Vám zajisté naordinuje několikatýdenní klid, zákaz sportovní činnosti, doporučí postižené místo ledovat, případně předepíše léky proti bolesti, na snížení otoku apod. V akutní fázi je opravdu třeba nezanedbávat klidnější režim a ledování postiženého místa jako prevenci otoků.

Co umí moderní fyzioterapie?

Bohužel, pokud s nohou nebudete několik dní vůbec hýbat, hrozí riziko reflexního stažení svalových struktur a tím zkrácení svalu. Proto je vhodné přitahovače stehen průběžně šetrně protahovat a působit pomocí měkkých technik i preventivě proti vzniku reflexních změn vedoucích ke zvýšení svalového napětí v okolí pánve, páteře, kolenních kloubů, na chodidle atd.

Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na

Zásadní roli v této problematice hraje funkce bránice, pánevního dna a šikmých břišních svalových řetězců. Nezřídka jejich nedostatečná aktivita či nedokonalá funkce může být i samotnou příčinou těchto potíží.

Chybná a nedostatečná stabilizační funkce bránice a ostatních svalů a svalových skupin hlubokého stabilizačního systému (svalů podílejících se na udržení trupu ve vzpřímené poloze) vede k přetěžování sousedních, ale i vzdálenějších, svalů a tím k nevhodnému zatížení, dysbalanci a neefektivitě pohybu. Tomuto předcházíme pomocí cvičení tzv. dynamické neuromuskulární stabilizace. Správná funkce bránice, pánevního dna, šikmých břišních svalových řetězců a krátkých svalů kolem páteře dokáže udržet trup v tzv. stabilní poloze, která dovolí ostatním svalovým skupinám efektivně využít svou sílu, správně nastavit centrované postavení (postavení bez svalové dysbalance) velkých kloubů (ramenních, kyčelních). Ve výsledku je tělo schopné i při velké fyzické zátěži pracovat tak, aby nedocházelo k přetěžování určitých svalů či svalových skupin a tím je i sportovní výkon vyšší. Další velmi účinnou metodou je sensomotorická stimulace, která dokáže správně aktivovat svalové skupiny kolem velkých kloubů dolních končetin a svalů páteře, čímž dochází k ekonomickému, koordinovanému řízení pohybu.

Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na
Pro zobrazení klikněte na

Léčba pomocí fokusované rázové vlny (ESWT)

V terapii bolestí třísel velice úspěšně používáme extracorporeal schock wave therapy (ESWT), neboli fokusovanou rázovou vlnu, a to již při akutním stádiu, tedy bezprostředně po úrazu. Aplikace ESWT přímo do místa obtíží velmi rychle stimuluje přirozený opravný proces těla – nastartování buněčného metabolismu a odplavení zánětlivých látek. Postižená oblast se tak začne hojit až 4× rychleji, než by tomu bylo bez její pomoci. ESWT dokáže stimulovat i tvorbu nových kapilár, které velmi rychle začnou zásobovat postiženou oblast i celý sval krví a uspíší regeneraci tkáně. V akutním stádiu je možné ESWT aplikovat v intervalu 3–5 dní, u chronických potíží je interval delší, 7–14dní. Obvykle stačí 3–5 aplikací.

V oblasti stehna, lýtka, hýžďových a břišních svalů, kde se mohou vyskytovat reflexní křeče či zvýšené napětí, je vhodné aplikovat radiální rázovou vlnu. Její účinek není již zaměřen přímo do jednoho bodu, nýbrž po průniku hluboko do měkkých tkání se vlna rozptýlí i do stran. Z toho důvodu je vhodnější ji aplikovat i do okolních měkkých struktur, které mají funkční vztah s danou oblastí, či do míst, kde se vyskytují reflexní změny. Terapii radiální rázovou vlnou je možné opakovat každých 3–5 dní. Kombinaci fyzioterapie a aplikace radiální rázové vlny nazýváme Fyzioterapie All-Inclusive.

Vhodnou doplňkovou léčebnou metodou je přístrojová lymfodrenáž, která dokáže aktivovat lymfatický systém. V místě potíží tak nedochází k městnání lymfy, která by svým tlakem způsobovala útlak cév vedoucích okysličenou krev a živiny do tkáně. Díky tomu nohy neotékají a pohyb kloubů je volnější.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny; KOLÁŘ, P. et al., Rehabilitace v klinické praxi, Praha: Galén, 2012, ISBN: 978-80-7262-657-1

popisek obrázku, společny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Znecitlivění poloviny obličeje a spadlý ústní koutek

Znecitlivění poloviny obličeje a spadlý ústní koutek

Trápí Vás necitlivost poloviny obličeje, nemůžete se usmát nebo dovřít víčko? Pravděpodobně máte parézu lícního nervu.

Artróza ramenního kloubu – omartróza

Artróza ramenního kloubu – omartróza

Trápí Vás bolest, přestože máte po úrazu ramene vše zhojené? Možná trpíte omartrózou. Více v tomto článku.

Jaký proces způsobí působení RV na kalcifikát v tkáni?

Jaký proces způsobí působení RV na kalcifikát v tkáni?

V tomto článku se dozvíte informace o léčbě kalcifikátu pomocí fokusované rázové vlny.

Využití rázové vlny ve sportu

Využití rázové vlny ve sportu

Využití rázové vlny ve sportu a její účinnost a fakta ze studie německé sportovní lékařky Silke Helfmeyerové.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Patní ostruha a rázová vlna

Dobrý den,chtěl bych se informovat o rázové vlně na patní ostruhu. Chodil jsem na rehabilitice a moc to nepomohlo. Stále to bolí. 

Bolesti obou kolen

Dobrý den,mám problém s kolenem. Začala mě bolet obě kolena, ale nyní přetrvává bolest pouze v levém. Když stojím, je vše v pořádku. Problém nastává, když mám koleno delší dobu pokrčené a ustává, když nohu natáhnu. Ne však ale zce…

Impingement syndrom

Dobrý den, měla bych pár dotazů k tomuto problému: Impingement syndrom.Již od loňského roku trpím velmi podobnými obtížemi, jak je zde popisováno. Zároveň se rekreačně věnuji badmintonu, což jsou přesně švihy raketou nad hlav…

Napište nám