Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 7:00-15:30
Volejte od 7:00-15:00

Bolest v tříslech a podbřišku po sportu

Otázka

Dobrý den, 

je mi 31 let, hraji fotbal a jsem aktivní sportovec. Někdy v polovině října jsem po zápase cítil tlak v tříslech a když jsem zakašlal, tak mě bolelo i v podbříšku. Nikdy před tím jsem třísly problém neměl. Nechal jsem tomu jen 10 dní klid a pak když jsem šel na trénink tak po 20 minutách jsem nemohl nic dělat, přihrát míč, zasprinotvat apod. 

Po měsíci jsem si došel k ortopedovi, který mi předepsal prášky na uvolnění svalů, asi i proti zánětu. Nevím přesně. Byl jsem též na sonu a tam mi řekli, že mám trvale přetěžovaná třísla a zvětšené uzliny, ale že se nejedná o kýlu. Jeden doktor mi sdělil, že mám sportovat jak mi to třísla dovolí. Střídmě, ale protahovat a hýbat se. Druhý mi řekl, že nemám dělat vůbec nic. Klidný režim a tak do jara počkat.

Od prosince se vyhýbám fotbalu, běhání a s tím spojenými aktivitami. Jediné co dělám je, že protahuji třísla, jezdím na rotopedu a v posilovně cvičím horní část těla i břicho. Třísla v současné době nejsou stále v pořádku, při nadzvednutí nohou, nebo tlaku proti kolenům stále cítím bolest (běhat si netroufám) a tak jsem se chtěl zeptat, jak dál postupovat, jestli aktivity, které dělám nebrzdí hojení a jak může bolest dlouho trvat, popřípadě nějaké další rady?

Děkuji.
 

Odpověď

Dobrý den, 

v případě že je tkáň dlouhodobě přetěžována, začne kalcifikovat a kolem tohoto vápenatění se vytváří chemický zánět. Fotbal je poměrně jednostranně zaměřený sport, u kterého je vhodné kompenzovat jednostranný pohyb jiným cvičením a hlavně protahováním jak před, tak po sportovní aktivitě. 

V akutním zánětlivém stádiu má tkáň ráda klid, proto sportovat jen do pocitu bolesti. Jakmile pocítíte bolest, tělo Vám dává signál, že nemáte pokračovat. 

V našem centru aplikujeme fokusovanou rázovou vlnu, díky níž se tkáň mnohonásobně rychleji regeneruje a zkracuje se období nutné k rekonvalescenci. 

Do budoucna bych Vám určitě doporučila vyhledat fyzioterapeuta a nechat si provést komplexní kineziologický rozbor, na základě něhož Vám doporučí cvičení cílené na vyrovnání Vašich dysbalancí a napraví s Vámi jednostranné pohybové stereotypy tak, abyste se těmto potížím dokázal vyhnout. 

S pozdravem a přáním hezkého dne,
tým FYZIOkliniky

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.