Totální endoprotéza hlezenního kloubu - TEP kotníku
Bolí Vás kotník, nemůžete chodit a lékař Vám řekl, že vzhledem k šíři poškození by bylo vhodné kloub nahradit? V následujících řádcích se Vám pokusíme nastínit problematiku totální endoprotézy kotníku se všemi komplikacemi, dosavadními úspěchy implantace a pooperační fází.
Hlezenní kloub
Kotník je zatěžovaný končetinový kloub složitý nejen strukturou, ale především svou biomechanikou. Skládá se ze tří kostí: lýtkové, holenní a hlezenní. Jeho funkce je nejen statická, ale i dynamická a proto musí být dostatečně pružný, ale zároveň i pevný. Funkci statickou zajišťuje jeho kostní aparát a velké množství vazů, které jsou mezi jednotlivými kostmi přítomné. Dynamickou funkci tvoří dvě klenby – příčná a podélná.
Co znamená TEP kotníku?
Zkratka TEP označuje totální endoprotézu, tedy úplnou umělou náhradu kloubu. V případě TEP kotníku se nahrazuje konec kosti holenní a vrchní část hlezenní kosti. Mezi oběma těmito implantáty je vložena vložka z polyetylenu, která dovoluje pohyb endoprotéz vůči sobě. Materiály, ze kterých se endoprotézy vyrábí, jsou nejčastěji slitiny kobaltu a chromu, které jsou navíc opatřeny vrstvou hydroxyapatitu. Díky těmto novým postupům a materiálům je TEP kotníku v poslední době indikována mnohem častěji. Dříve se lékaři uchylovali spíše k řešení těchto potíží artrodézou (chirurgickým znehybněním kloubu), jejíž velkou nevýhodou je postupný rozvoj degenerativních artrotických změn ostatních kloubů přednoží, kdy se klouby bortí a kotník není pohyblivý. Oproti tomu TEP kotníku dokáže zachovat i potřebnou hybnost v hlezenním kloubu.
Nejčastější indikace operace
- Poúrazové stavy
- Degenerativní onemocnění – nejčastěji artróza (bolestivé onemocnění kloubů)
- Aseptická kostní nekróza (odumření kostní tkáně vznikající bez přítomnosti infekčního zánětu z ne zcela jasných příčin)
- Vrozené vady
- Výrazná nestabilita kotníku
Předoperační vyšetření
Před operačním výkonem je třeba, aby Vás lékař vyšetřil interně, zhodnotil míru rizik, odhadl, zda jste schopni tento zákrok podstoupit, a podílel se na vhodné volbě anestezie. Nejčastěji se používá celkové uspání, v některých případech ale můžete požádat o spinální anestezii, která Vás „umrtví“ pouze od pasu dolů a zůstáváte tak při vědomí. V den před operací budete ošetřeni lékařem – ortopedem (zpravidla Vaším operatérem), který Vám nastíní, jak bude operace probíhat a jak vypadá pooperační fáze. Před operací se obvykle pacientovi odebírá krev, ta je pak použita jako autotransfuze, pokud je potřeba nahrazovat ztrátu krve.
Kontraindikace
Některé okolnosti nebo stavy pacienta vylučují uskutečnění operace. Kontraindikace můžeme dělit do dvou skupin:
Lokální kontraindikace
- Infekce v kotníku
- Kožní infekce, proleženiny, bércové vředy
- Folikulitida – stafylokoková infekce kůže
Celkové kontraindikace
- Pacientova nespolupráce
- Stav pacienta, který mu neumožňuje po operaci chodit
- Zánětlivé ložisko
- Alergie na umělý materiál
- Špatná kvalita kostí
- Neurogenní artropatie – degenerativní onemocnění se ztrátou citlivosti
Operační den
V den operace Vám bude do svalu aplikována dávka protizánětlivých léků a antibiotik jako součást premedikace (podávání léků před určitým lékařským výkonem). Ve většině případů se operuje v poloze vleže na zádech. Nejčastěji se používá tzv. přední přístup, při kterém se prořízne kůže, podkoží, fascie – povázky (vazivový obal svalu), vazy a odkryje se tak samotný kloub. V první fázi se odstraní poškozené části kostí a nahradí protézami. Mezi protézy je vložena vložka, po které budou náhrady klouzat a kotník se tak bude moci pohybovat. Je třeba dbát na správné sešití všech vrstev kůže, podkoží a vazů zvlášť, aby nedošlo k jejich srůstu. Případné srůsty pak mohou mít neblahý vliv na pohyblivost v kotníku a funkce svalů a zároveň komplikují hojení rány.
Pooperační fáze
Ihned po operaci budete převezeni na jednotku intenzivní péče, kde budete dostávat protizánětlivé léky, léky proti bolesti a budou monitorovány životní funkce. Pokud nedojde ke komplikacím, druhý den Vás přestěhují na standardní pokoj. Kotník bude zafixován sádrou, kterou budete mít na 3–4 týdny. Poté následuje fáze intenzivní rehabilitace. Chůze je dovolena pouze s odlehčením berlemi a to na dobu 6–12 týdnů od operace. Plnou vahou budete moci nohu zatížit nejdříve 2 a půl měsíce po operaci.
Fyzioterapie
V první fázi bude velmi důležité správně pečovat o jizvu, která sama o sobě může působit komplikace, a tím spíše, pokud je 3–4 týdny uzavřena v sádře. Aby nedošlo ke slepení jednotlivých vrstev kůže a podkoží s fasciemi – povázkami (vazivovými obaly), které kryjí svaly, je potřeba pomocí technik měkkých tkání tuto oblast uvolnit. Vhodná je šetrná tlaková masáž, masáž stimulačními "ježky", či taping (metoda pasivní podpory kloubů a svalů v problémových oblastech pomocí speciálních lepících pásek nalepených na kůži), který dokáže nejen odlehčit danou oblast, ale pomůže i vstřebávání modřin, které často operační zákrok doprovázejí. Pro udržení maximálního rozsahu pohyblivosti je třeba kotník (po sundání sádry) procvičovat do všech stran – propínat špičky, přitahovat, kroužit kotníkem do všech stran. Pohyb bude jistě značně omezen, je to způsobeno nejen dlouhou fixací, ale i ochabnutím svalových skupin, které funkčně s kotníkem souvisí. Jde především o lýtkové svalstvo, které je potřeba dostat rychle „do formy“, aby následná chůze byla co nejpřirozenější a nejméně bolestivá.
Vzhledem ke složité struktuře kloubu a měkkých tkání kolem něj je nezbytně nutné obnovit stabilitu kotníku v co možná nejkratší době. K tomuto slouží nepřeberné množství pomůcek: labilní plochy, BOSU, Posturomed, které dokáží kotník nejen trénovat ve stabilitě, ale dostávat ho i do podobných situací, jaké na něj čekají při každodenní zátěži. Čím více na to bude noha připravená, tím větší budete mít jistotu při chůzi, běhu a jakémkoliv dalším pohybu.
Je třeba pečovat i o svaly chodidla, které tvoří dvojici kleneb podstatných pro správnou chůzi i stoj; důležitá je i jejich funkce propriocepce (hluboké citlivosti), která je během fixace potlačena. Propriocepce je funkce receptorů v chodidlech, která zajišťuje správnou a rychlou komunikaci s mozkem. Jednoduše řečeno: co proprioceptory sejmou za informace z terénu, po kterém chodíme, to pošlou jako informaci do centra v mozku a ten na to musí adekvátně reagovat nastavením správného napětí svalů, šlach, a ostatních měkkých tkání tak, abyste měli oporu a stabilitu. Proto je vhodné chodidlo stimulovat, prokrvit, aby se tato funkce obnovila a mohla správně fungovat a tělo reagovat. Ke stimulaci jsou vhodné stimulační podložky, ježci, ale postačí i kamínky či fazole.
Terapie rázovou vlnou
V terapii po operaci bývají svaly a svalové skupiny v místě zákroku spíše oslabené, nicméně svaly, které musely končetinu „nosit“ a tím se přetěžovaly, tuto péči ocení. Jedná se především o oblast bederní páteře, svalů stehen a svalů ramenního pletence, které jsou velmi zatěžovány chůzí o berlích. Na tyto svalové skupiny je vhodné použít radiální rázovou vlnu, která dokáže rychle a účinně svaly uvolnit, prokrvit a tak celé oblasti ulevit. Aplikace by měly mít intervaly 3–7 dní s počtem 8–10 aplikací na jednu oblast.
Návody na cvičení
Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Core Training - trénink rovnováhy
Posturomed - stoj na jedné noze
Korigovaný stoj na BOSU s pohyby horními končetinami
Cvičení na balanční podložce BOSU - výpad
Články, které by vás mohly zajímat
Koňská noha (PEC)
Slyšeli jste už pojem Pes equinovarus congenitus? V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace o léčbě.
Onemocnění způsobující bolesti kloubů
Bolí Vás klouby? V tomto článku jsou shrnuty nejrozšířenější kloubní onemocnění, které mohou obtíže způsobovat.
Slovo fyzioterapeuta: S vyvrknutým kotníkem nebo bolavým zápěstím nemusíte marnit čas na chirurgii, zamiřte hned k fyzioterapeutovi
Rady a doporučení týkající se vyvrknutého kotníku nebo zápěstí si můžete přečíst v našem rozhovoru s Mgr. Ivou Bílkovou.
Moderní léčba a fyzioterapie distorze (zvrtnutí) kotníku
V tomto článku Vám na příkladu z praxe ukážeme postup a účinnost moderně vedené fyzioterapie po úrazu kotníku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Dlouhotrvající bolest kotníku
Dobrý den,před rokem jsem asi špatně došlápla, byla jsem na chirurgii , na rentgenovém vyšetření beze změn, byla jsem na ultrazvuku žil dolní končetiny - kde jsem měla zánět tendosynovitis. Bohužel se stav vůbec nelepší, kotník op…
Vyvrtnutý kotník a lymfodrenáže
Dobrý den,přibližně před měsícem jsem si vyvrtla levý kotník při chůzi ze schodů. Zachytila jsem se špičkou boty, ale pohyb nohy byl vedený dál přímým směrem, jako bych chtěla došlápnout přes nárt. Silnou bolest jsem cítila z obou…
Špatný došlap na nohu při sportu
Dobrý večer,dnes jsem při sportu špatně došlápl na nohu. Celé odpoledne to nebolelo, hybnost byla dobrá. Na večer však noha začala bolet, takže musím pokulhávat. Otok zatím není, mažu to Liotton 100 000 a mám to stáhnuté stahovací…