Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Onemocnění způsobující bolesti kloubů

Bolest kloubů se ani zdaleka netýká pouze seniorů, ale můžeme se s ní setkat i u lidí v produktivním věku nebo dokonce u dětí. Nezřídka se stává, že na kliniku volá maminka s pětiletou dcerou, kterou trápí bolest kloubů. V takovém případě bývá na příčině obvykle akcelerace růstu, kdy kost roste rychleji, sval "nestíhá" a vytváří tah na šlachu. Pojďme si představit diagnózy napříč věkovými kategoriemi, které mohou způsobovat bolesti kloubů.

Kloubní onemocnění

Vývojová dysplázie kyčelní

Vývojová dysplázie kyčelní (VDK) je nejčastější vrozenou vadou u dětí. 3-5x častěji postihuje dívky a to převážně v zimních měsících. Jedná se o poruchu vývoje všech součástí kyčelního kloubu. Pokud je VDK zjištěna a léčena včas, bývá konzervativně upravena do 1 roku dítěte. Pokud není včasně a správně léčena, může být již 20. rokem kloub nenávratně poškozen vlivem zvýšeného opotřebení. Za příčinou vzniku pravděpodobně stojí dědičnost, poloha plodu v děloze anebo snížené množství plodové vody. Novorozenci v České republice proto procházejí tzv. trojím sítem ortopedických kontrol, aby byly veškeré patologické změny zavčasu zachyceny a léčeny. K diagnostice se využívá preventivní sonografické vyšetření dle Grafa. Mnoho dospělých pacientů, kteří jsou nuceni absolvovat náročné a nákladné operace mají v anamnéze uvedenou právě kyčelní dysplázii, a proto v kladen velký důraz na prevenci a včasné zahájení léčby, aby bylo zabráněno degenerativním změnám v kyčelních kloubech.  

Morbus Perthes

Morbus Perthes je idiopatické onemocnění kyčelního kloubu. Postihuje 4x častěji chlapce ve věku 3-8 let. U Perthesovy choroby dochází k poruše prokrvení části nebo celé hlavice stehenní kosti a jejímu rozpadu (nekróze) z důvodu nedostatečné výživy. Prvotní známkou rozvoje choroby je nebolestivé napadání na jednu nohu, kulhání. Následuje bolest, která bývá vázaná na pohyb. Průběh nemoci je individuální a velkou roli hraje věk nástupu nemoci. Léčba probíhá konzervativně. Důležitá je prevence vzniku kloubních deformit, které by mohly vést k předčasnému rozvoji artrózy kyčelního kloubu.

Aseptická nekróza

Aseptická nekróza zvaná rovněž Avaskulární kostní nekróza (AVN) je nekróza kosti způsobená jiným než infekčním původem. Je doprovázena ischemií kosti. Onemocnění se objevuje převážně u chlapců, projevuje se bolestivostí, otokem a omezením hybnosti. 

Coxa vara adolescentinum

Coxa vara adolescentinum (CVA) je preartrotické onemocnění dětského kyčelního kloubu. Poškození růstové ploténky stehenní kosti způsobí, že hlavice sklouzává do retroverze (dozadu a dolů). Onemocnění vzniká v období hormonálních změn okolo 10-14 roku a převážně postihuje opět chlapce. Projevuje se bolestivostí, napadáním na postiženou dolní končetinu a omezením hybnosti. Léčba bývá operativní.

DNA

DNA neboli Arthritis uratica se řadí mezi metabolické onemocnění způsobené poruchou metabolismu purinů. Projevuje se zvýšením koncentrace kyseliny močové v krvi (u mužů více jak 7 mg/dl a u žen více jak 6 mg/dl) a ukládáním krystalů kyseliny močové (tofů) do kloubů, šlach nebo i ledvin. Je charakterizována náhlou atakou bolesti, zarudnutím, otokem, zvýšeným pocením v oblasti kloubů zejména u palcového kloubu na noze. Nejčastěji zasaženými klouby je kloub palce na noze, hlezno a koleno.

Revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida (lidově revma) je chronické systémové autoimunitní onemocnění. Imunitní systém napadá klouby, postihuje výstelku kloubů, šlach a tíhových váčků. Projevuje se také vznikem tzv. revmatoidních uzlů či zánětu cév. Na počátku onemocnění se objevují bolesti kloubů různé intenzity. Klidová bolest a zatuhlost je horší ráno a trvá déle než hodinu. Nejdříve bývají postiženy kolenní klouby a klouby prstů a ruky. Kloubní zánět se projevuje otokem, bolestivostí na pohmat a teplejší kůží nad kloubem. Bolest také omezuje hybnost kloubu. Dochází k destrukci kloubu, která je doprovázena změnou tvaru kloubů a postavení zápěstí a prstů, které se různě ohýbají a vytáčejí směrem k malíkové hraně ruky. Postupně se onemocnění může rozšířit do dalších kloubů i páteře, a časem může výrazně zhoršit sebeobsluhu a chůzi. Celý stav doprovází úbytek svalové hmoty a vznik druhotné osteoporózy. Střídají se období vzplanutí zánětu s fází remise neboli nezánětlivého období.

Morbus Bechtěrev

Bechtěrevova nemoc neboli Spondylitis ankylosans je zánětlivé revmatické onemocnění postihující spojení na páteři. Kloubní pouzdra a vazy postupně osifikují v segmentech až po ztuhnutí v celé páteři. Onemocnění začíná v mladém věku a vyskytuje se spíše u mužů. Mezi příznaky patří zánětlivá bolest (zejména v oblasti bederní páteře), ranní ztuhlost, postupně se snižující pohyblivost páteře, chronická únava, zánět oční duhovky a otoky velkých kloubů (v mladém věku). Nemoc se projevuje postupně v nepravidelných intervalech a probíhá dlouhodobě. Základem léčby je pravidelné, celoživotní cvičení, rehabilitace a fyzikální terapie. Choroba není při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná a podávané léky se zaměřují na zmírnění příznaků a zpomalení zhoršování onemocnění.

Artróza

Osteoartróza neboli Osteoarthrosis deformans je degenerativní onemocnění hyalinní chrupavky a okolních tkání synoviálního kloubu. Jedná se o kombinaci degenerativních, zánětlivých a reparačních změn, které postihují kloubní chrupavku, kost, vazy, šlachy a synovii. Následkem degenerativních a biochemických změn chrupavka ztrácí lesk, měkne a na jejím povrchu vznikají trhliny. Postupně ztrácí odolnost a dochází k jejím ztrátám. Artóza je velmi časté kloubní onemocnění, postihuje až 80 % populace nad 50 let, nicméně může se rozvíjet i v mladším věku (sportovci, kteří pravidelně přetěžují klouby). Predispozicí vzniku jsou pravděpodobně genetické, hormonální a endokrinní faktory nebo jiné lokální vlivy. Mezi prvotní projevy řadíme bolesti spojené s námahou, ztuhlost kloubů po delším klidu (zejména po ránu, 15-30min), omezení hybnosti, kloubní deformity a zvukové fenomény (praskání či vrzání). 

Klasifikace artrózy:

  1. Primární (idiopatická) - Bezprostřední příčina není přesně známa. Často je zmiňována dědičná zátěž, obezita nebo jednostranné zatěžování.
  2. Sekundární - Konkrétnější příčiny jsou známy:
  • Mechanické faktory (VDK, Morbus Perthes, AVN, CVA, stavy po zlomeninách a po operacích, změny osového postavení kostí, hypermobilita, rozdílná délka končetin aj.)
  • Metabolické faktory (DNA, chondrokalcinóza, Gaucherova choroba)
  • Hormonální stavy (akromegalie, diabetes mellitus, hypertyreóza)
  • Opakované krvácení do klouby (hemofílie)
  • Zánětlivé procesy (revmatoidní artritida, septická artritida)

Artróza může postihnout jakékoliv klouby - zejména to bývají ty nosné (kyčelní, kolenní):

  • artróza kolene (gonartróza),
  • artróza kyčelního kloubu (koxartróza),
  • artróza meziobratlových kloubů páteře (spondylartróza),
  • artróza ramene (omartróza),
  • artróza zápěstí či prstů (risartróza),
  • artróza čelistního kloubu,
  • artróza kotníku.

Jak předcházet degeneraci chrupavky

Chrupavka má velmi malou schopnost regenerace proto je třeba spíše její poruše předcházet:

  • udržování optimální hmotnosti,
  • úprava vadného držení těla (VDT) a tím zmírnit asymetrii zátěže,
  • zachovávat optimální rozsah pohybu - cviky na mobilitu kloubů, strečink,
  • volit vhodný sport - plavání, jízda na kole, posilování s vlastní vahou,
  • zdravá strava (bohatá na vlákninu).

Co se týče doplňků stravy, chrupavky nedovolí vstřebat jakýkoliv perorální doplněk stravy, jelikož kolagen má jinou strukturu. Ale možná máte jiný názor.  

Jak si ulevit od bolesti

  • protažení - sníží tah svalů na kost/kloubní pouzdra/vazy,
  • masáže - zvýší prokrvení (lepší cirkulace krve působí na přísun živin a zrychlení metabolismu),
  • lymfodrenáž - zlepší vstřebání a cirkulaci lymfy (zmírnění otoku, lepší hybnost a rozsah v kloubech),
  • Fokusovaná rázová vlna - novotvorba cév, lepší cirkulace krve (zvýšený přívod potřebných látek a odvod metabolitů), auto regenerační procesy,
  • Radiální rázová vlna - zvýší svalové prokrvení, auto regenerační procesy

Jak se připravit na operaci kloubní náhrady?

Ideální je začít s rehabilitací ještě před samotným zákrokem. Terapeut na základě vyšetření odhalí příčinu vzniku potíží v kloubu, kterou se snaží odstranit a zabránit tak situaci, kdy, pacient po TEP (totální endoprotéze) začne přetěžovat druhou stranu v rámci antalgického (protibolestivého) držení těla, chůze atd. Terapeut tedy odstraní vadné držení těla, provede korekci pohybových stereotypů (stoj, chůze, sed, dech), odstraní případné plochonoží, naučí pacienta aktivovat hluboký stabilizační systém, odstraní poruchy v oblasti pánevního dna a jiné. 

Součástí předoperační přípravy je vyšetření a cvičení zaměřené na posílení oslabených svalů, uvolnění hypertonních (napjatých svalů) a protažení zkrácených svalů. Samozřejmě nelze opomenout nácvik chůze o dvou francouzských holích, ukázku manipulace s končetinou, nácvik přesunu po lůžku a vertikalizace (změna polohy z lehu do sedu a ze sedu do stoje). Pokud má pacient nadváhu, měl by se snažit před operací shodit přebytečná kila, která ztěžují následnou rekonvalescenci. Ihned po operaci je ideální začít co nejdříve to půjde končetinu rozhýbávat a postupně zatěžovat. Více se lze dočíst v tomto článku.

Mohlo by Vás zajímat:

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Podřepy na jedné noze

Pro zobrazení klikněte na

Přenášení váhy ze špiček na paty

Pro zobrazení klikněte na

Protažení zadní strany stehen

Pro zobrazení klikněte na

Napřímení páteře vleže na boku a stabilizace lopatek

Články, které by vás mohly zajímat

Skokanské koleno – patelární tendinitis

V tomto článku se Vám pokusíme přiblížit problematiku „skokanského kolene“ a možnosti jeho léčby.

Trochanteritida kyčelního kloubu

Degenerativně-zánětlivé onemocnění stehenních šlach v místě jejich spojení se stehenní kostí, tedy trochanteru.

Slovo fyzioterapeuta: S vyvrknutým kotníkem nebo bolavým zápěstím nemusíte marnit čas na chirurgii, zamiřte hned k fyzioterapeutovi

Rady a doporučení týkající se vyvrknutého kotníku nebo zápěstí si můžete přečíst v našem rozhovoru s Mgr. Ivou Bílkovou.

Totální endoprotéza hlezenního kloubu - TEP kotníku

Čeká vás náhrada hlezenního kloubu? V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace o operaci i následné léčbě.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Vyvrtnutý kotník a lymfodrenáže

Dobrý den,přibližně před měsícem jsem si vyvrtla levý kotník při chůzi ze schodů. Zachytila jsem se špičkou boty, ale pohyb nohy byl vedený dál přímým směrem, jako bych chtěla došlápnout přes nárt. Silnou bolest jsem cítila z obou…

Rozdílná délka dolních končetin po operaci

Dobrý den,moje snacha je 10. den po totální endoprotéze kyčle. Operovaná noha je o 4 cm delší. Dle ošetřujícího lékaře je vše v pořádku. Je to pravda? Snacha i my se velmi trápíme. Můžete mi prosím sdělit, zda je i při tak velkém…

Rehabilitace po operaci kyčelního kloubu

Po operaci kyčelního kloubu zůstává pacient nějakou dobu v nemocnici. Může se rehabilitace uskutečnit třeba až půl roku po operaci, nebo je po propuštění z nemocnice pacient převezen do rehabilitačního střediska na určitou dobu?Dě…