Výron prstu - léčba pomocí fokusované rázové vlny (ESWT)
Stalo se Vám, že jste procházeli pokojem a zakopli jste o nábytek? Nebo jste si nevšimli pootevřených dveří a narazili jste si dveře mezi prsty na noze? Každý z nás ví, jak toto drobné zranění dokáže ukrutně bolet. Pokud máte smůlu a došlo při zranění ke zlomení kůstek prstů, poškození kloubních pouzder nebo droboučkých vazů, jistě Vám prst i řádně otekl a zmodral. Došlap na nohu, přenesení váhy a odvinutí chodidla od podložky je omezené a každý krok bolestivě cítíte.
Moderní způsob léčby 
Pokud se chcete zbavit bolesti co nejdříve, potřebujete pracovat, starat se o děti nebo „nevypadnout“ ze sportovního tréninku, doporučujeme začít léčbu fokusovanou rázovou vlnou, která urychlí regeneraci zlomené nebo naštípnuté kosti, poškozených vazů a sníží bolestivost tkání. Výborné je léčbu kombinovat s přístrojovými či manuálními lymfodrenážemi, které zrychlí tok lymfy, čímž zmírní nebo zamezí tvorbě otoku. Tím se zrychlí uzdravení, neboť poškozená tkáň je dobře zásobená živinami a kyslíkem a odpadní látky se rychleji odvádí z mezibuněčného prostoru.
Terapii kombinujeme ještě s kinesiotapingem aplikovaným lymfatickou technikou, aby odtok lymfy byl stimulovaný i v období mezi jednotlivými aplikacemi fokusované rázové vlny. Jinými slovy, léčba probíhá i v době, kdy jste doma nebo v práci.
Pokud je zranění natolik vážné, že vyžaduje fixaci kostí, doporučujeme našim klientům pořídit si snímatelnou pevnou ortézu, abychom mohli i nadále aplikovat fokusovanou rázovou vlnu a provádět lymfodrenáže. Fixace v pevné sádře či sádrové dlaze terapii bohužel neumožňuje.
Z praktických zkušeností víme, že čím dříve se s terapií začne, tím rychleji se tkáně uzdraví. Nutné je tady začít ještě v den úrazu!
Jaké vyšetření potřebuji?
Pokud půjdete k lékaři, jistě vám předepíše žádanku na RTG (rentgenové) vyšetření pro vyloučení/potvrzení zlomeniny kostí. Doporučujeme však podstoupit ultrazvukové vyšetření, které není invazivní (oproti RTG záření). Ultrazvuk navíc vidí nejen zlomeninu kosti, ale i stav vazů a kloubních pouzder. Nejkvalitnější obraz tkání je vidět na magnetické rezonanci, ale objednací doba na vyšetření je obvykle delší, než by byla léčba poškozených tkání, nehledě na to, že vyšetření je pro pojišťovny drahé a lékaři jej standardně nepředepisují.
Klid versus léčba
Pokud se rozhodnete pro klidový režim, je to také dobře. Organismus má tzv. samoreparační mechanismy, kterými se dokáže opravit sám. Nicméně pokud podstoupíte léčbu fokusovanou rázovou vlnou, budete mít nohu v pořádku řádově rychleji, než by tomu bylo bez jakékoli léčby nebo s konzervativní léčbou.
Konzervativní léčba
Lékař Vám po stanovení diagnózy distorze kloubů nebo zlomeniny kostí doporučí klid doma s dolní končetinou polohovanou tak, aby noha otékala co nejméně. Vhodné je i chlazení postiženého místa (gelové sáčky chlazené v lednici, mražená zelenina apod.). Proti bolesti a vzniku otoku Vám může doporučit léky či masti, případně Vám lékárník doporučí preparáty, které podporují vstřebávání vzniklé modřiny.
Je tedy jen na Vás, jakým způsobem se chcete uzdravovat.
Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Senzomotorická stimulace plosek - uvolňování chodidla pomocí ježka
Chůze po malíkové straně
Protažení lýtka a Achillovy šlachy
Uvolňování drobných kloubů nohy a prstů na noze
Články, které by vás mohly zajímat
Víte, podle jakých kritérií vybírat boty pro děti?
Jaké boty jsou vhodné a na co si vše dát pozor, při nákupu pro děti? Více se dozvíte v našem článku.
Paličkový prst
Co je paličkový prst, jak vzniká a jaké jsou možnosti léčby? To vše Vám prozradíme v následujícím článku.
Jaký proces způsobí působení RV na kalcifikát v tkáni?
V tomto článku se dozvíte informace o léčbě kalcifikátu pomocí fokusované rázové vlny.
Jak vzniká vbočený palec a způsoby léčby
Trápí Vás bolesti palce nohy a máte problém vejít se do boty? Netrpíte vbočeným palcem? Více informací v tomto článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Vbočený palec
Dobrý den,potřeboval bych řešit vbočený palec na levé noze. Zabýváte se také tímto problémem? Případně jaké jsou postupy, vaše zkušenosti, atd.? Žena k Vám chodí s kolenem, tak mě to napadlo...
Natažené úpony po běhu
Dobrý den.Od 1.1. letošního roku jsem začal běhat. Každý druhý den asi 4km. Z počátku střídavě chůze-běh. Po měsíci mám bolesti na vnitřní straně levého kolene a dotykovou bolest někde pod menyskem na vnitřní straně. Při běhu se t…
Bolest ramene po pádu
Dobrý den,spadl jsem asi z metrové výšky na pravé rameno. Po třech týdnech, kdy splaskl otok, stále pociťuji bolest v rameni, která vystřeluje až do předloktí. Bolest se hlásí i v noci. Rameno je citlivé při upažení.Co s tím? Děku…