Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Respirační fyzioterapie

Respirační fyzioterapie je odvětví rehabilitace, ve kterém se zabýváme dechovými obtížemi. Zaměřuje se na aktivaci dýchacích svalů, usnadnění vykašlávání, reedukaci dechového stereotypu apod.

Dýchací potíže se pojí zejména s následujícími nemocemi: 

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN)

  • projevuje se vlhkým kašlem s vykašláváním (trvající minimálně 6 měsíců), dušností, fyzickou slabostí, sekundárně zápalem plic apod.
  • až v 70% je příčinou CHOPN kouření, tabákový kouř způsobuje zánět, zúžení průdušek a zánik plicní tkáně (rozedma)
  • vede k častým hospitalizacím a pracovní neschopnosti, omezuje denní aktivity a tím pádem výrazně zhoršuje kvalitu života

Cystická fibróza

  • dědičné onemocnění postihující dýchací a trávicí ústrojí
  • projevuje se opakovanými infekcemi dýchacích cest, které postupně způsobují poškození plic - tvoří se hustý hlen, ve kterém se dobře usídlují bakterie nebo nečistoty

Astma bronchiale

  • chronický zánět dýchacích cest s důsledkem zúžení dýchacích cest, podmíněné kontrakcí bronchiální hladké svaloviny, otokem dýchacích cest, ztluštěním jejich stěny a hypersekrecí hlenu
  • projevuje se pískavým dýcháním, kašlem, dušností a svíráním na hrudi

Bronchiektázie

  • jedná se o chronické rozšíření průdušek, které vede k tvorbě hlenu a zvýšenému riziku infekce dýchacích cest
  • nejčastějším příznakem je dušnost, bolest na hrudi a únava

Sekundární dýchací obtíže (u neurologických on., srdečního selhání apod.)

Metody respirační fyzioterapie:

Měkké techniky zahrnují uvolnění měkkých tkání hrudníku a zad (podkoží, fascie, svaly, případné pooperační jizvy) pomocí manuálního tlaku fyzioterapeuta, míčkování či aktivního protahování.
Důležitý pro správný dechový stereotyp je “pohyblivý” hrudní koš. Toho dosáhneme mobilizací žeber a hrudní páteře, kdy odstraníme přítomné blokády. U chronických onemocnění je také potřeba dodržovat hygienu plic. Aby nedocházelo k zánětům plic, je potřeba odstranit z plic hlen. Toho dosáhneme manuálními vibračními technikami nebo pomocí speciálních pomůcek (Acapella, Flutter). Nejdříve dochází k posouvání hlenu směrem nahoru z plic a poté k vykašlání.

Ve chvíli kdy je hrudník připraven a uvolněn, můžeme začít s aktivním cvičením.

Mobilizace hrudníku lze provádět i aktivním cvičením, kdy se soustředíme na dýchání do určité části trupu (horní žebra, spodní žebra a břicho) a na směr dýchání (např. chceme rozvíjet spodní žebra do stran nebo předozadně). Záleží, kde je dechový stereotyp omezen. Tato technika se nazývá mobilizační dechová gymnastika. Důležitý je dále trénink prodlouženého výdechu. Ten využijeme zejména u astmatu a bronchiektázie. Výdech se provádí pusou a vydechujeme co nejdéle a co nejpomaleji. Postupně s výdechem dochází k pohybu hrudníku směrem k pánvi a zapojí se výdechové břišní svaly. V konečné poloze je hrudník opět připraven pro maximální možný nádech.

Pro posílení nádechových či výdechových svalů je výhodné využití pomůcek - treshold PEP a IMT. Na základě provedené spirometrie se určí, jaké svaly je třeba posílit. Fyzioterapeut pak určí typ tréninku - vytrvalostní či silový. Spirometrii na našem pracovišti neprovádíme. Provádí ji plicní lékař, alergolog či fyzioterapeut specialista.

V neposlední řadě se zaměříme také na korekci držení těla. Špatný stereotyp sedu může výrazně ovlivnit a omezit dechovou kapacitu a způsobovat opakující se blokády žeber a hrudní páteře.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Nácvik udržení nitrobřišního tlaku

Pro zobrazení klikněte na

Míčkování dle Zdeny Jebavé - uvolnění stažených tkání trupu

Pro zobrazení klikněte na

Aktivace správného dechového stereotypu

Pro zobrazení klikněte na

Masáž hrudníku ulevující astmatikům

Články, které by vás mohly zajímat

Hatha jóga a léčba Asthma Bronchiale

Hatha jóga a léčba Asthma Bronchiale

V tomto článku se dozvíte více o hatha józe nejen v souvislosti s léčbou astmatu bronchiale.

Dech z pohledu západního světa a východní filozofie

Dech z pohledu západního světa a východní filozofie

Dech vytváří most mezi tělem a myslí. Pokud se změní stav mysli, změní se i dýchání. Chcete se dozvědět více o dýchání?

Brániční dýchání

Brániční dýchání

Plnohodnotné využívání plic odlehčí obrovskou tíhu svalům horní části hrudníku a aktivuje bránici do každého nového dne.

Covid-19 (příznaky, diagnostika, průběh, postkovidová terapie)

Covid-19 (příznaky, diagnostika, průběh, postkovidová terapie)

Prodělali jste nemoc Covid-19, ale stále máte problémy s dýcháním? Přečtěte si, jak může fyzioterapie pomoci.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Problémy s bránicí

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám už několik let problémy s bránicí. Svírání a tím způsobované zhoršené dýchání. Dále mám výrůstky na páteři. Je možné, že tyto problémy jsou způsobeny právě tímto problémem? Můžete mi pora…

Napište nám
Doporučujeme