Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Pružný hrudník a dýchání jako předpoklad pro správnou funkci páteře

Pružný hrudník je potřebný nejen pro efektivní dýchání, ale také pro správnou funkci a stabilizaci páteře. Pokud je omezená jeho pružnost, chybějící pohyby celého hrudního úseku se kompenzují ve volnější krční a bederní páteři, která tím trpí.

Stavba hrudníku

Hrudník má předpoklad být relativně pružný. Tvoří ho žebra, která jsou kloubně spojená s hrudní kostí vpředu a s hrudními obratli vzadu. Žebra ve svých kloubech rotují – horní žebra se vyklápí spíše dopředu, spodní žebra spíše do stran. 

Hrudní páteř je také pohyblivá a její pohyblivost je velice zásadní pro ostatní úseky páteře. Hrudník je tedy pružná jednotka. Pokud je vše v pořádku, mělo by každé žebro rotovat jedním směrem s nádechem a zpět s výdechem.

Nesprávné dýchání

V našich hlavách panuje mylná představa, když se řekne: „hluboce se nadechni“, většina z nás se nadechne tak, že „sokolsky“ vypne hruď, stáhne lopatky k sobě, zatáhne břicho a vytáhne hrudník nahoru. Co se v takovém případě stane s hrudníkem? Vůbec nic. Žebra se takřka nepohnula, jen jsme celý hrudník vytáhli nahoru. Takový hluboký nádech hrudník rozhodně neroztáhne směrem vpřed, do stran a vzad.

Fyziologicky (přirozeně) se při nádechu hrudní kost pohybuje dopředu, nikoliv nahoru, jak to vidíme při výše popsaném nefyziologickém dýchání. Nesprávné dýchání zapojuje a prakticky neustále přetěžuje tzv. pomocné nádechové svaly (svaly krku, horní fixátory lopatek a vzpřimovače bederní páteře) a tím přetěžuje krční a bederní páteř. Důsledkem tohoto typu dýchání není jen omezená kapacita plic, protože horním dechem naplníme jen horní laloky plic, ale i vznik bolestivých syndromů, blokád a výhřezů plotének jak krční, tak i bederní páteře. Těchto bolestí se nezbavíme, pokud neovlivníme pružnost hrudní páteře a celého hrudníku. Hrudník je potřeba uvolnit jak manuálně, mobilizačními technikami, tak cíleným cvičením.

Proč vlastně tak samozřejmou věc jako je dýchání neumíme automaticky správně? Tento špatný způsob dýchání vznikl buď už během vývoje v prvním roce života, kdy jsme neprošli zcela ideálním psychomotorickým vývojem, nebo postupně s věkem, například stresem, dlouhodobou statickou zátěží ve škole, v práci nebo u žen těhotenstvím. Při takovémto dýchání nepoužíváme bránici – hlavní nádechový sval, ale jen pomocné nádechové svaly. Tyto pomocné nádechové svaly umí pouze vytahovat hrudník nahoru. Tím se bludný kruh uzavírá. Špatná práce svalů vede k omezování pružnosti hrudníku a tato omezená pružnost umožňuje pouze tzv. horní typ dýchání.

Správné dýchání

Pokud si tedy chceme roztáhnout hrudní koš, nezáleží příliš na hloubce nádechu, ale zejména na tom, kam nádech směřujeme, tedy jakými svaly ho provedeme. Zkuste změnit představu správného „sokolského“ postoje s vypnutou hrudí. Místo toho pusťte s výdechem hrudník trochu dolů, jako by i spodní žebra klesla dolů a do stran. Zároveň lehce otevřete ramena do stran, jako by jste chtěli roztlačit 2 stěny, které na vás zprava a zleva tlačí. Pošlete nádech dolů do břicha a do třísel, jako byste chtěli nádechem vyplnit pánev.

Celý takto „vzduchem vyplněný“ trup můžeme přirovnat k sudu vína. Představte si, že břicho, vnější strana hrudníku a bedra tvoří stěnu dřevěného sudu. Bránice je v hrudníku uložena stejně jako víko od sudu. Pokud tlačíme na víko, které tlačí na víno v sudu, víno pak tlačí všemi směry stejně na stěny i dno sudu. Stejně tak působí bránice na břišní orgány a tvoří nitrobřišní tlak působící na svalovinu břicha, žebra, bedra a pánevní dno. Takovýto tlak působí preventivně proti funkčním vadám páteře a hrudníku, proti přetížení měkkých struktur až jejich strukturálnímu poškození (např. výhřez ploténky). Vliv bránice je ale mnohem širší. Přes pánev působí i na napětí svalů dolních končetin nebo přes hrudník a ramena ovlivňuje napětí svalů v horních končetinách.

Tímto dechem si sice ještě nezajistíme kvalitní práci svalů trupu a bránice, to je potřeba naučit individuálně, ale alespoň trochu odlehčíme přetížené krční a bederní páteři. Individuálně s Vámi – vedle výše zmíněných měkkých a mobilizačních technik, kterými nejprve uvolníme ztuhlý hrudník – budeme pracovat na efektivním dýchání v rámci konceptů na neurofyziologickém podkladě, zejména s využitím prvků DNS podle Koláře.

Návody na cvičení při bolestech hrudní páteře a žeber

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Mobilizace horních žeber

Pro zobrazení klikněte na

Míčkování dle Zdeny Jebavé - vytírání mezižeberních prostor

Pro zobrazení klikněte na

Protažení prsního svalu

Pro zobrazení klikněte na

Uvolňující cvičení na ramenní pletenec - komplexní cvičení pro svaly zápěstí, rukou, ramen, zad a dolních končetin

Články, které by vás mohly zajímat

Dech z pohledu západního světa a východní filozofie

Dech z pohledu západního světa a východní filozofie

Dech vytváří most mezi tělem a myslí. Pokud se změní stav mysli, změní se i dýchání. Chcete se dozvědět více o dýchání?

Míčkování (míčková facilitace) dle Zdeny Jebavé

Míčkování (míčková facilitace) dle Zdeny Jebavé

V tomto článku se dozvíte informace o míčkování neboli míčkové facilitaci podle české fyzioterapeutky Zdeny Jebavé.

Vertebrogenní algický syndrom VAS

Vertebrogenní algický syndrom VAS

Podoba VAS je charakterizována bolestmi zad, napětím svalů podél páteře, poškozením funkce obratlů a páteře jako celku.

Brániční dýchání

Brániční dýchání

Plnohodnotné využívání plic odlehčí obrovskou tíhu svalům horní části hrudníku a aktivuje bránici do každého nového dne.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Přetížení hrudní a bederní páteře

Dobrý den,před třemi lety u mě začaly bolesti vystřelující do levé nohy, příčinou posun ploténky na rozhraní bederní a hrudní páteře a přetížení hrudní páteřePo fyzioterapii a dlouhodobém cvičení bolesti odezněly, ale poslední půl…

Bolest lopatky a hrudi

Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat, co byste mi poradili. Bolí mě na pravé lopatce a na pravé straně hrudi, nemohu ani hlasitě promluvit, jinak je bolest ještě větší. Nevím jak se mi to stalo. Děkuji za radu. Nevím, zda mám navštív…

Zatuhlé svaly hrudní páteře

Dobrý den,mám asi zatuhlé svaly hrudní páteře. Bolí a někdy pálí, ale už ne akutně. Mám hypermobilitu téměř všech kloubů, tudíž při cviku, který ukazujete, žádné napětí necítím. Ani při krčení nohou vleže k tělu napětí n…

Napište nám
Doporučujeme