Proč s miminky plavat?
Zájem o plavání s kojenci je čím dál tím větší, a to zcela opodstatněně. Miminka si vytvoří kladný vztah k vodě, osvojí si mnoho nových motorických i sociálních dovedností, a především si užijí s rodiči zábavu a prohloubí tak svůj vztah. Kdy začít s miminkem plavat a je kojenecké plavání vhodné pro všechny děti?
K napsání tohoto článku mě inspirovala vlastní dcerka. Jako maminka chci své dceři dát to nejlepší. Zároveň stále přemýšlím, jak vylepšit drobné chybičky v jejím pohybovém aparátu, které díky své profesi fyzioterapeuta vidím. V tomto článku se chci podělit o svoje poznatky s rodiči, kteří mají stejně srdečný zájem o své miminko a zatím o plavání jen uvažují, hledají informace o plavání kojenců a batolat nebo hledají nejlepší místo, kam by s dítětem chodili plavat.
Plavání kojenců a batolat není výuka plavání v pravém slova smyslu. Miminka nejsou schopna zvládnout plavecký styl kraul, znak, prsa nebo motýlek. Některé rodiče prý toto zjištění přesto překvapí, nebo dokonce zklame. Například „kraulové a znakové nohy“ zvládne opravdu velmi zručné dítě mezi 2 a 3 rokem, většinou však až 4 nebo 5leté. Děti ve věku 6 až 7 let se učí styl prsa.
Vliv plavání na vývoj miminka
U kojenců a malých dětí se výuka zaměřuje především na to, aby si dítě zvyklo na vodu, její teplotu, odpor, vztlak atd. Z hlediska fyzioterapie jsou fyzikální síly vodního prostředí velmi přínosné. Vztlakové síly dětem umožňují mnohé pohyby provádět snadněji. Například insuficientní (nedostatečné) břišní svaly nejsou ve vodním prostředí přetěžovány, naopak se mírně posílí a tím se zlepší postavení pánve ve směru retroverze (sklopení pánve vzad), která je důležitá pro další přirozené vzpřimování dítěte.
Plavání kojenců a batolat je možné doporučit jak pro zdravé děti, kdy plavání pozitivně ovlivní psychomotorický vývoj dítěte a posílí vazbu s rodičem, tak i jako prostředek fyzioterapie pro všechny děti, které jsou nějakým způsobem handicapované. Například „hyperaktivní“ děti se často v příjemně teplé vodě pěkně zklidní. Plavání umožňuje zlepšit jejich schopnost soustředit se a schopnost motorické koordinace. Hypotonus (snížené svalové napětí) či naopak hypertonus (zvýšené svalové napětí) pohybového aparátu je možné ovlivnit vhodně zvolenými úchopy dítěte a vhodnou teplotou vody v bazénu. Kolikovité bolesti bříška dokáže snadno ztišit teplejší voda. Při plavání se zvyšuje imunita dítěte vůči infekčním nemocem, lepší se i respirační obtíže.
Díky vlhkému ovzduší v prostorách bazénu se dětem s bronchiálním astmatem snáze dýchá. U dětí učících se potápění a splývání pak připadá v úvahu vydechování vzduchu z plic proti odporu vody, kterým se zvyšuje tonus (napětí) svalů zodpovědných za pohyby hrudníku při dýchání. Zlepšují se tzv. dynamické dechové objemy plic: vitální kapacita plic (objem vydechnutého vzduchu v litrech po přirozeném nádechu), modifikovaná vitální kapacita (maximální vydechnutý objem po maximálním nádechu), FEV 1,2 (maximální výdechová rychlost v 1. a 2. vteřině) a dechová frekvence se přibližuje k fyziologické normě.
Kdy začít
Některé kluby zabývající se plaváním kojenců a batolat doporučují začít s plaváním poté, co se dítěti zahojí pupečníková jizva (cca 2–3 týdny). K takovýmto miminkům dochází instruktorky plavání do domácího prostředí nebo mohou miminka docházet plavat do klubu. Děti ve věku do šesti měsíců plavou v malém bazénku nebo vaně určené pouze pro 1 dítě, popř. jsou v bazénku s maminkou. Důvodem jsou hygienická kritéria, neboť dítě do 6. měsíce nemá dobře vytvořený imunitní systém. Z tohoto důvodu by se kojenci vůbec neměli koupat ve veřejných plovárnách!
V klubech pro plavání kojenců a batolat by měla instruktorka vodu po každém miminku vypustit a dalšímu miminku napustit čistou pitnou vodu. Bazének či vana by se měla chemicky čistit denně po skončení plavání všech miminek. Kojenci starší než 6 měsíců už obvykle plavou ve skupinkách 3–4 miminek s maminkami v bazénu ošetřeném chlorem nebo ionizací. Toto záleží na rozhodnutí plaveckého klubu, nicméně vždy by měla být tato informace zveřejněna, např. na klubovém webu.
Délka plavecké lekce
Velmi malá miminka nebo i starší kojenci, kteří s plaváním teprve začínají a nejsou na vodní prostředí zvyklí, bývají ve vodě kratší dobu, tj. 5–10 minut, a jejich pobyt ve vodě se postupně prodlužuje až na 30 minut. Děti starší šesti měsíců obvykle musí při plavání v bazénu používat plenkové kalhotky určené pro plavání.
Vhodná teplota vody
Optimální teplota vody pro malá mimika se pohybuje okolo 37 °C. Instruktorka by však měla pokaždé napustit vodu o teplotě, na jakou je miminko zvyklé při koupání doma. Ohled se bere i na aktuální stav či diagnózu miminka.
- Pro děti od 6 měsíců je vhodná teplota vody mezi 35 a 36 stupni Celsia.
- Pro děti starší 1 roku je vhodná teplota okolo 30 stupňů Celsia.
Ve veřejných bazénech bývá teplota vody z hygienických důvodů ještě nižší. Malé děti kvůli ještě nevyzrálé termoregulaci velice rychle prochladnou nebo se přehřejí, proto je nutné udržovat teplotu vody podobnou teplotě jádra těla a teprve postupně děti přivykat chladnějšímu prostředí.
Co se učí předškolní a školní děti
Bohužel, děti často končí s plaváním v předškolním věku. Nejčastějším důvodem bývá nástup do školky, se kterým odpadá volné dopoledne. Některé plavecké kluby ovšem umožňují plavání i v odpoledních a večerních hodinách a mnoho klubů organizuje své kurzy i o víkendech. V těchto klubech se děti učí základním prvkům plavání, jako je splývání, potápění nebo lovení předmětů na dně. Děti se naučí skok do vody a vyplavání na hladinu, kde se chytí desky, se kterou pomocí kopání nohama doplavou ke břehu.
Organizátoři plavání vidí důvod klesajícího zájmu v kombinací fyzické, psychické i finanční náročnosti několikaleté docházky na plavání. Plaváním pro starší děti se zabývají až profesionální kluby. Ty učí děti klasickým plaveckým stylům, které však předškolní děti ještě motoricky nezvládají, protože se jejich koordinace pohybu zatím stále vyvíjí.
V následujícím článku se dočtete jaká cvičení jsou vhodná, jak je správně provádět a jaký efekt na Vaše dítě mohou mít.
Další díly
Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Články, které by vás mohly zajímat
Predilekce hlavičky značí špatný vývoj miminka, je třeba ji brát vážně
Věděli jste, že zploštění hlavičky u novorozenců je potřeba řešit včas u dětského fyzioterapeuta?
Prof. MUDR. Václav Vojta, DrSc.
Víte, kdo byl Prof. MUDR. Václav Vojta, DrSc? Více informací zjistíte po přečtení našeho článku.
Hnízdečka pro miminka
Prostor, který poskytuje miminku po porodu ve spánku pocit bezpečí a pohodlí a simuluje pocit, který mělo v děloze matky.
Základní polohy cvičení Vojtovy metody
Absolvovali jste s terapeutem edukaci Vojtovy metody, ale v některých věcech tápete? Připomeňte si to s námi v tomto článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Ublížení Vojtovou metodou
Dobrý den,byla jsem na rehabilitaci se svou tříměsíční dcerou. Máme s ní cvičit Vojtovu metodu, protože otáčí hlavičku více na jednu stranu. Prvním cvikem bylo stlačení reflexního bodu mezi žebry. U druhého cviku rehabilitační ses…
Miminko nezvedá hlavičku
Dobrý den,naší holčičce jsou dnes 3 měsíce a stále nemá snahu zvedat hlavičku, když je na bříšku (nepase koníčky) a hned hrozně brečí. Naše pediatrička nás posílá na rehabilitaci. Myslíte, že je nutné hned na ní jít, nebo ještě po…