Cvičení s miminky- reflexní otáčení - 1. fáze z lehu na zádech
Reflexní otáčení je jeden z globálních terapeutických modelů Vojtovy reflexní lokomoce pro aktivaci vrozených hybných programů. Reflexní otáčení přechází z polohy na zádech do polohy na boku a končí v chůzi po čtyřech. U zdravého novorozence lze část průběhu tohoto pohybu pozorovat spontánně, zhruba v 6. měsíci života, další část v 8. až 9. měsíci života. Pomocí Vojtovy terapie lze tento proces vyvolat již u novorozence. V terapii se reflexní otáčení používá v poloze na zádech a na boku.
Cíle cvičení
- aktivace vrozených hybných programů
Nejčastější chyby
- neudržení základní výchozí pozice
- tlak na spoušťové zóny není prováděn v příslušném směru
- nekladení odporu do souhybu s větším fázickým efektem
Jak často provádět
- několikrát denně (4-5x)
Pozn.: Cviky prezentované na našich webových stránkách jsou připraveny a prezentovány univerzitně vzdělanými fyzioterapeuty. Jednotlivé cviky provádějte pouze v případě, že jste si vědomi příčiny svých zdravotních problémů (symptomů). Léčebná doporučení nenahrazují lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. Účelem naší databáze fyzioterapeutických cviků je snaha o bezplatné zpřístupnění ukázky správného provedení cviků komukoliv, komu mohou pomoci zlepšit zdravotní stav. Mějte prosím na paměti, že cvičení je účinný terapeutický prostředek, který, je-li správně cílený, pomáhá, nicméně při nesprávném použití může Vaše potíže zhoršit. Pociťujete-li např. mírnou bolest vycházející z pravé strany bederní páteře a cvičíte na opačnou stranu, Vaše problémy se s největší pravděpodobností zhorší. Pokud si nejste jisti, zda je Vámi vybraný cvik přínosný, doporučujeme konzultovat jeho vhodnost s univerzitně vzdělaným fyzioterapeutem (Bc., Mgr., Cert. MDT) nebo rehabilitačním lékařem (MUDr.). Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Články, které by vás mohly zajímat
Příkrmy dětí - příběh ze života
Kdy je ten správný čas přestat kojit? A co dělat, když dítě příkrmy odmítá? Přečtěte si příběh ze života.
Predilekce hlavičky značí špatný vývoj miminka, je třeba ji brát vážně
Věděli jste, že zploštění hlavičky u novorozenců je potřeba řešit včas u dětského fyzioterapeuta?
Psychomotorický vývoj dítěte – 9. až 10. měsíc
Jakým vývojem dítě prochází v 9. až 10. měsíci a co je typické pro toto období? Více se dozvíte v našem článku.
Polohování novorozenců a raných kojenců na bříško ANO, či NE?
Máme miminko od narození pokládat na bříško? Měli bychom dítě posazovat nebo podporovat ve stání a chození?
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Miminko nezvedá hlavičku
Dobrý den,naší holčičce jsou dnes 3 měsíce a stále nemá snahu zvedat hlavičku, když je na bříšku (nepase koníčky) a hned hrozně brečí. Naše pediatrička nás posílá na rehabilitaci. Myslíte, že je nutné hned na ní jít, nebo ještě po…
Problémy s chůzí u dítěte
Dobrý den,před nedávnem jsem svému synovi (15 měsíců) koupila první botičky, tzn. bačkůrky na doma. Kupovala jsem je v lékárně, jsou ortopedického typu a mají vložku s vystouplou klenbou. Po cca měsíci nošení zjšťujeme, že chlapec…
Fyzioterapie miminek
Dobrý den,ráda bych poprosila o radu. Mám 10. měsíčního syna a asi 2 měsíce se plazí (symetricky, pomocí obou ručiček i nožiček). Zhruba 3 týdny občas i popoleze, ale špatným stylem a to tak, že má kolínka hodně od sebe a zatěžuje…