Spinální muskulární atrofie
Spinální muskulární (nebo též svalová) atrofie je onemocnění patřící mezi vrozené neuromuskulární choroby s progresivním průběhem. Jedná se o druhé nejčastější nervosvalové onemocnění vyskytující se již v dětském věku. Současně se jedná o onemocnění, které je druhou nejčastější příčinou úmrtnosti kojenců na autozomálně recesivní onemocnění.
Co znamená spinální muskulární atrofie (SMA)?
Jde o genetické onemocnění, které ovlivňuje části nervového systému, které mají na starosti řízení spontánních pohybů. Název spinální se odvíjí od výskytu nervových buněk ovládajících svaly, které se nacházejí v míše. SMA patří mezi svalová onemocnění, jelikož jeho primární účinek dopadá na samotné svaly, do kterých nedochází správná informace z nervových buněk. Atrofie vyjadřuje úbytek nebo zmenšení, což nastává u nepoužívaných svalů.
Kvůli SMA dochází ke ztrátě motoneuronů (nervových buněk) v míše a proto se klasifikuje jako nemoc motorických neuronů.
U nejčastějších forem SMA je nástup onemocnění v různé části života a na to navazuje i samotná míra progrese nemoci. Čím dříve se nemoc objeví, tím větší bývá dopad na motorické funkce. Existují různé formy (typ 1-4). Děti, u kterých jsou patrné příznaky bezprostředně po narození jsou nejvíce postiženy typem 1, u malých dětí se spíše projevují typy 2 a 3. Dospívající jedinci jsou nejčastěji postiženy typem 4, který bývá svým průběhem nejlehčí.
Typy spinální muskulární atrofie
SMA 1
- Příznaky jsou patrné při narození nebo se postupně objevují do prvního půl roka života.
- Jedná se o velmi závažnou formu, která se váže na 5. chromozom.
- Tato forma lze najít i pod názvem Werdnig-Hoffmann syndrom.
SMA 2
- Tento typ se projevuje v období mezi 7. až 18. měsícem života.
- Jedná se o středně závažnou formu.
SMA 3
- Lehčí forma onemocnění známá též jako Kugelberg-Welander syndrom.
- Objevuje se v předškolním či školním věku.
SMA 4
- Adultní forma, kdy se první příznaky objevují po 30. roku života.
- Postup nemoci bývá velmi pomalý.
- Jedná se o nejlehčí formu onemocnění.
Příčina vzniku SMA
V 95% za vznik SMA může deficit bílkoviny motorického neuronu pojmenovaného zkratkou SMN což je z angl. jazyka: “survival of motor neuron” (přežití motoneuronu). Tato bílkovina je nezbytná pro správnou funkci motorických neuronů. Nedostatek tohoto proteinu je způsoben genetickými vadami (mutacemi) na 5. chromozomu v genu SMN1. Sousední geny SMN2 mohou zčásti tento nedostatek kompenzovat.
Příznaky SMA
Jsou velmi různorodé v závislosti na typu a závažnosti samotného onemocnění. Hlavní příznak SMA souvisí s chybějící SMN bílkovinou což vede k ochabování kosterního svalstva. Nejvíce jsou postiženy svaly obklopující střed těla, jakou jsou ramena, boky, stehna a horní část zad. Komplikace nastávají pokud jsou postiženy i dýchací svaly nebo svaly potřebné k polykání. Běžnou součástí jsou i různé deformity páteře v závislosti na ochabnutí svalů zad. Smyslové orgány, duševní a emocionální funkce jsou beze změn.
Progrese u SMA
Záleží na období, ve kterém se onemocnění projeví. Čím později se příznaky onemocnění objeví a čím více zbývá SMN bílkoviny, tím bývá průběh onemocnění lehčí. Dříve děti se SMA nepřežily déle než dva roky. V dnešní době jsou však lékaři zdrženlivější v závislosti na prodlužující se život takto postižených dětí i dospělých.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie; www.dumrodin.cz; www.amd-mda.cz
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Stabilizační cvičení podle Kabata - posilovací cvik vleže na zádech pro uvolnění páteře
Bobath cvičení - cvik pro zlepšení koordinace při chůzi
Cvičení pro zvýšení rozsahu pohybu ramene, lokte, zápěstí
Bobath cvičení - cvik pro zlepšení chůze na zdravou stranu
Články, které by vás mohly zajímat
Nervosvalová onemocnění
Co jsou nervosvalová onemocnění, jak vznikají a jak je lze léčit? To vše v našem článku.
Kongenitální (vrozené) myopatie
Existuje sedm různých typů vrozené myopatie s určitými odchylkami v symptomech, komplikacích, možnostech léčby a výhledu.
Natažení, natržení, přetržení svalu
Jaký je rozdíl mezi natržením svalu a svalovou křečí? Jaké jsou příčiny, příznaky a jak vypadá léčba ruptury svalu?
Jak na zkrácené svalstvo
Jak zjistíte, že máte zkrácené svalstvo a o jaké svaly se jedná? Jak pomáhá se zkráceným svalstvem fyzioterapie?
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Cviky na Torticollis Spastica
Dobrý den,chtěla bych se zeptat, které cviky byste mi doporučili na Torticollis Spastica?Trpím touto nemocí již 17 let, vytáčí mi hlavu na jednu stranu a poslední dva roky se mi hlava třese.Děkuji za radu.
Uvolnění napjatého svalstva
Dobrý den,mám problém a potřebovala bych poradit. Před týdnem mi manžel doma masíroval záda, když najednou poznamenal, že mám jeden obratel výrazně vystouplý. Poté co u tohoto obratle silně zatlačil, obratel slyšitelně praskl a zn…
Necitlivost v obličeji
Dobrý den,po úrazu hlavy jsem přestal cítit levou tvář, levou stranu nosu a levé horní zuby. Resp. cítím to jako bych měl místní anestezii. Na neurologii mi akorát dali mix vitamínů B. Přemýšlím o rehabilitaci a také o tom, abych…