Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Jaké svalové potíže může nošení roušek způsobit?

Kdo by to řekl, že zdánlivě prospěšná věc, která nás má chránit a pomoci nám, může zároveň i škodit a znepříjemňovat náš život? Bohužel, je tomu tak a i ochranná rouška nebo respirátor nám může způsobit řadu komplikací, pokud nad možnými riziky neuvažujeme a včas je nekompenzujeme.

V době tzv. ,,koronakrize" jsme všichni po nařízení vlády povinni zakrývat nos a ústa rouškou či respirátorem. Dlouhodobé nošení roušky je ale bohužel spojeno i s řadou fyziologických (tělesných) negativ. Ty bychom se měli naučit kompenzovat, aby nám nasazené roušky sloužily jako ochrana před nákazou a nestaly se přitom příčinou jiných potíží.

1. Bolesti hlavy a krku

Zvýšený počet případů migrén a bolestí krční páteře mívá v posledních měsících stejného činitele – dlouhodobé nošení roušek a respirátorů. Lidé, kteří mají ústa a nos zakryté celý den, se často potýkají s vysokým napětím svalů v oblasti šíje, záhlaví, ucha, žvýkacích a polykacích svalů, které ústí v bolesti hlavy.

Rouška či respirátor fungují efektivně právě tehdy, používají-li se správně – a to znamená mimo jiné, aby dobře přilnuly k obličeji a těsně obepnuly nos a lícní kosti. Pak však vyvolávají souvislý tlak na obličej, svaly lebky a záhlaví, který může přecházet až do migrén. To postihuje především zdravotníky a lidi v bezpečnostních složkách, kteří jsou vedeni k pečlivé ochraně obličeje respirátory typu FFP2 nebo FFP3. Běžná veřejnost se k silnému sevření obličeje neodhodlá, respirátor nosí volněji, což snižuje jeho účinnost.

Dále mívají bolesti hlavy také lidé, kteří běžně trpí migrénami, a tlak gumiček za ušima nebo po obvodu hlavy a šíje jim způsobuje častější a intenzivnější migrénu, a to i v případě, že mají roušku jen volně nasazenou.

2. Zvýšená citlivost uší

Jsou lidé, kteří nesnesou roušku s gumičkou za ucho, a není se úplně čemu divit. Je zde plno nervových zakončení a akupunkturních bodů, které ovlivňují chování celého těla. Jakýkoli dotek v oblasti ucha je velké části populaci nepříjemný a vyvolává spontánní sevření nejen okolních svalů. Rouška za uši může tak být zapovězena pacientům po plastické operaci ucha, ale nehodí se ani pro menší děti, kterým se ještě vyvíjí chrupavka ucha a souvislý tah gumiček může jejich uši formovat do tvaru „odstávání“. Koneckonců chrupavka ucha a nosu roste neustále a může kdykoli měnit svůj tvar – její růst není v průběhu života jedince nikdy ukončen.

3. Špatné pohybové stereotypy

Kvůli mnoha nervovým zakončením za uchem je lépe používat roušku s gumičkami za uši na krátké časové úseky – do dopravních prostředků nebo na nákup. Do zaměstnání a na delší dobu jsou vhodnější roušky na zavazování přes hlavu. Každé zakrytí obličeje rouškou či štítem nám však zhoršuje vidění, snižuje se úhel pohledu a víc zapojujeme pohyby hlavy a krku místo očí. Omezují nás v předklonu hlavy, kterou raději vysouváme bradou vpřed a podobně, čímž opět neúměrně zatěžujeme páteř.

Pokud má někdo brýle, kvůli proudění vydechovaného vzduchu směrem nad roušku se skla brýlí zamlžují a dotyčný má opět potřebu sledovat svou práci náhradním náklonem nebo předsunem hlavy.

4. Mělké dýchání

Správné dýchání je důležitou součástí našeho zdraví. V roušce se ovšem nemůžeme nadechnout ani vydechnout dostatečně. To nám ubírá na přirozeném posilování středu těla a ještě víc přidává na svalových disbalancích. Proto pokud jste sami v lese, na procházce v parku, sejměte roušku, dýchejte čerstvý vzduch a soustřeďte se na hluboký nádech i výdech, při kterém se krásně napřímí celá páteř.
Zároveň pobytem v parku, lese nebo v téměř nedotčené přírodě a vdechováním čerstvého vzduchu posílíte svůj imunitní systém, uvolníte ze sebe stres, zdravým pohybem posílíte svaly, podpoříte správnou funkci vnitřních orgánů a to jednoznačně podpoří vaše pevné zdraví.

Rouška je nástrojem proti šíření koronavirové infekce mezi lidmi, ale není všemocná. Mnoho bolestí, které se dnes objevují, pramení ze stresu (i kvůli strachu z nákazy), z napětí svalů, které nošení roušek ještě umocňuje. 

Cviky na uvolnění těla a proti bolesti

Následující cviky trvají jen pár minut, uvolní ztuhlé tělo a působí preventivně i proti již vzniklé bolesti:

  • zásuvka vsedě
  • uvolnění svalu v oblasti ucha při bolestech při žvýkání, zívání, ale i migrén apod.
  • relaxace čelistního svalu pro uvolnění napětí žvýkacích svalů - symetricky
  • relaxace čelistního svalu pro uvolnění napětí žvýkacích svalů - asymetricky/jednostranně
  • zadní protažení šíje

Další cviky, které pomohou (např. na protažení trapézového svalu atd.):

  • protažení svalů okolo páteře/šíje
  • uvolnění svalů krku
  • napřímení páteře vleže na břiše
  • masáž proti migréně
  • uvolnění obličejového svalstva
  • automobilizace přechodu krční a hrudní páteře
  • spinální cvičení na uvolnění a protažení hlubokých svalů páteře
  • napřimování v sedu
  • uvolnění napětí v oblasti "ohryzku"
  • protažení prsních svalů pomocí dveřních zárubní

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace přechodu hlavy a krční páteře mimo stůl

Pro zobrazení klikněte na

Zásuvka vsedě

Pro zobrazení klikněte na

Automobilizace přechodu krční a hrudní páteře

Pro zobrazení klikněte na

Zadní protažení šíje

Články, které by vás mohly zajímat

Pružný hrudník a dýchání jako předpoklad pro správnou funkci páteře

Jak správně dýchat a čemu se vyvarovat, abychom podpořili správnou funkci páteře? Více v tomto článku.

COVID-19

COVID-19

Cervikobrachiální syndrom

Bolest krční páteře vyzařující až do horní končetiny, mnohdy doprovázející migrény nebo bolest ramene. Více v tomto článku.

Bolest a poruchy žvýkacího kloubu

Trápí Vás bolesti hlavy, zubů nebo krční páteře? Na vině může být čelistní kloub.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest ramene a trnutí prstů

Dobrý den,prosím o vysvětleni, mám bolest v pravém rameni a trne mi celá ruka a prsty.

Bolesti hlavy spojené se závratěmi a obtížemi při dýchání

Dobrý den,mám takový dotaz, přijde mi, že bych mohla mít poruchu žvýkacího traktu, mám všechny příznaky a v noci skřípu zuby, mám ale taky jiné příznaky. Jsem unavená, každý den mě bolí hlava, mám závratě, zadýchám se teď dokonce…

Cviky na BPPV

Dobrý den,30 let mívám stavy, kdy se mi z ničeho nic začne točit hlava, spíše se tedy všechno točí kolem mě, většinou když se ráno probudím, není to ale pravidlem, stává se mi to i v práci, či při jízdě autem, při sledování tv. Vž…