Brániční dýchání
Obrovské množství lidí, převážně žen, vypouští z funkce nejdůležitější dýchací sval, kterým je bránice. Neustálé přetěžování horních dýchacích svalů v okolí krku a plic je způsobené nadměrným a zbytečným zapojováním těchto svalů i při běžných denních činnostech. Horní dýchací svaly bychom měli zapojovat až při velké zátěži, protože teprve tehdy bránice jejich pomoc potřebuje. Přetěžováním především prsních svalů, působíme negativně na postavení ramen, která pak následně vystupují dopředu a nahoru. Svaly se nadměrným používáním zkracují a nedovolují plnohodnotné rozvíjení hrudníku. Toto všechno v konečném výsledku způsobuje neplnohodnotné využití plic a oslabení bránice. Bránice patří mezi hlavní stabilizační svaly trupu a její oslabení ohrožuje mimo jiné i stabilitu bederní páteře.
Plnohodnotné zapojení bránice do vědomého dýchání
Takzvané břišní neboli brániční dýchání nám zabezpečuje plnohodnotnou nádechovou i výdechovou fázi dýchacího cyklu. Řada výzkumů prokázala, že dýchání bránicí prospívá zdraví a budí pocit relaxace.
- Při nádechu se bránice stahuje a klesá (kontrahuje). Umožňuje snadné nasátí vzduchu do plic a zapojení spodní časti plic do výměny plynů.
- Výdech je pasivní děj, při kterém se bránice uvolní a zploští.
Při hlubokém dýchání se v plicích vyměňuje téměř všechen vzduch, na rozdíl od normálního lehkého nadechnutí, kdy k výměně vzduchu dochází jen v horní části plic. To znamená, že se plíce naplní čistým vzduchem plným kyslíku, který přechází do krve a oživuje všechny tělesné orgány, pokožku nevyjímaje.
Správná aktivace a pohyb bránice
Když se naučíme plnohodnotně využívat své plíce, odlehčíme obrovskou tíhu svalům horní části hrudníku a aktivujeme bránici do každého nového dne.
První cvičení k dosažení tohoto cíle spočívá v nadechnuti a pak v pozvolném vydechnutí.
Nejprve si přiložíme ruku pod pupík a po dobu nádechu do bříška cítíme, jak nám volně roste. Bránice v tomto momentě vytlačuje břišní orgány směrem dolů k pánevnímu dnu a vytváří prostor pro maximální rozvinutí a načerpání vzduchu do plic. Břišní svaly se v tomto okamžiku nacházejí těsně pod hrudní kostí. Po dokončení tohoto pohybu se bránice opět zvedá a vypouští větší množství vzduchu z plic. Když se tatáž skupina svalů uvolní, břicho se poněkud vyklene a pak se můžeme znovu nadechnout.
V praxi vydechujeme nosem a za normálních okolností vdechujeme vzduch znovu jen nosem. Sliznice v nose se musí zpětným výdechem opět ohřát, aby nedocházelo k vysušení a zánětům při neustálém vdechování studeného vzduchu nosem a vydechování ústy. Přitom by mělo docházet jenom k nepatrnému pohybu horní části hrudi, protože jde pouze o normální pravidelné dýchání. Je-li dýchání hlučné, spotřebujete k tomu mnohem více energie.
Jste-li v klidu, snažte se dýchat pokud možno zhluboka a pomalu. Dech nezadržujte, ale plynule pokračujte z nádechové fáze do prodloužené výdechové fáze. Výdech by tedy měl být delší než nádech.
Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Nácvik udržení nitrobřišního tlaku
Core Training - aktivace hlubokého stabilizačního systému + brániční dýchání
Masáž hrudníku ulevující astmatikům
Míčkování dle Zdeny Jebavé - uvolnění stažených tkání trupu
Články, které by vás mohly zajímat
Iva Bílková: dechové potíže snižují výkonnost i kvalitu života, řešením je respirační fyzioterapie
V tomto článku se dozvíte více informací o respirační fyzioterapii a správném a špatném dýchání.
Jaké svalové potíže může nošení roušek způsobit?
Kdo by to řekl, že věc, která nás má chránit a pomoci nám, může zároveň i škodit a znepříjemňovat náš život? Více v článku.
Hatha jóga a léčba Asthma Bronchiale
V tomto článku se dozvíte více o hatha józe nejen v souvislosti s léčbou astmatu bronchiale.
Zkrácení hrudní fascie
Co jsou fascie a jak se projeví jejich zkrácení na hrudníku? A jak je správně protáhnout? To vše se dozvíte v našem článku.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Problémy s bránicí
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám už několik let problémy s bránicí. Svírání a tím způsobované zhoršené dýchání. Dále mám výrůstky na páteři. Je možné, že tyto problémy jsou způsobeny právě tímto problémem? Můžete mi pora…