Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Konzervativní léčba úrazu

Jako konzervativní léčbu úrazu označujeme neoperativní léčbu tam, kde je operativní léčba jednou z možností. Volba způsobu ošetření záleží do velké míry na doporučení a uvážení lékaře. Avšak pokud se nejedná o akutní stavy ohrožující člověka na životě, má i pacient možnost zvolit si typ léčby. Toto rozhodnutí by mělo přijít až poté, co si pacient od svého ošetřujícího lékaře vyslechl veškeré informace o možnostech terapie a výhodách a nevýhodách operačního, respektive konzervativního přístupu.

V následujícím článku se Vám pokusíme přiblížit právě konzervativní terapii.

Konzervativní léčba zlomenin

Pokud dojde ke zlomenině je primárním cílem terapie dokonalá repozice (navrácení do původní pozice) úlomků kosti. Pokud se jedná o nedislokované zlomeniny (bez posunu) bývá postižená oblast znehybněna, většinou sádrovou fixací. Úlomky u dislokované zlomeniny je nutné navrátit do původního stavu. To se, je-li to bez operace možné, provádí tahem a protitahem. Podle potřeby je možné použít lokální i celkovou anestezii. Nejdůležitější je, aby byla repozice provedena co nejdříve, ideálně v den úrazu. Následně je pak opět segment znehybněn sádrou, tahem (pohyblivá trakce při tendenci k redislokaci) či transfixací (fixace úlomků dráty a následně sádrou). Nevýhodou konzervativní léčby bývá dlouhodobé znehybnění postižené oblasti, které způsobí ochabnutí svalstva, jeho zkracování, omezení rozsahu pohybu v kloubech a prořídnutí kostní struktury z nečinnosti (a tudíž zvýšenou lomivost kostí v budoucnu).

U hůře se hojících zlomenin je možné pro zvýšení metabolické aktivity buněk, a tedy rychlejšího hojení využít účinků Fokusované rázové vlny. Více v článku Léčba nehojících se zlomenin pomocí fokusované rázové vlny (ESWT).

Konzervativní léčba poranění šlach

Při kompletních rupturách šlach se přistupuje spíše k operačnímu řešení. Dále se zvažuje, zda je poškozený sval svou funkcí natolik významný pro potřeby daného jedince, aby se šlacha sešívala. Při konzervativním postupu je končetina fixována (většinou sádrovou fixací) v nejvýhodnější pozici pro srůst jednotlivých konců šlachy na 6 a více týdnů. K této terapii se přistupuje v případě, že pacient nemůže být operován, například při onemocnění srdce či jiných zdravotních komplikacích, kde by byl operativní přístup vysoce rizikový.

Konzervativní léčba poranění vazů

Při rozhodování mezi operační a konzervativní léčbou se bere v úvahu věk, stupeň pohybové aktivity, případná přidružená poranění, stupeň nestability kloubu i motivace pacienta. Jedná-li se o člověka v produktivním věku, fyzicky aktivního, je lepší přistoupit k operačnímu řešení. Stejný postup bývá volen u případů, kdy nestabilita v kloubu je veliká (podklesávání, vymykání kloubu i při běžných denních činnostech jako je chůze a podobně) a nebo je přítomno poranění dalších složek kloubu (menisky, svalové šlachy…). Cílem konzervativní léčby primárně bývá snížení bolesti a otoku. Podle místa poranění se určí, zda je nutné poraněnou oblast v akutní fázi (1. týden po úrazu) znehybnit. Při ruptuře předního zkříženého vazu není imobilizace nutná. K znehybnění přistupujeme při současném větším poranění vnitřního postranního vazu. Rovněž při ruptuře vazů hlezenního kloubu je dobré kloub znehybnit na 4–6 týdnů. Ve všech případech by měl být kloub odlehčován chůzí o holích či závěsem (např. ramenní kloub).

Po odeznění akutní fáze přichází na řadu rehabilitace. Snahou je získat zpět normální rozsah pohybu v kloubu, původní svalovou sílu a zlepšit kloubní vnímání. Rovněž se zaměřujeme na provádění jednotlivých pohybů (tzv. správný pohybový stereotyp), ať už v primárně poraněné oblasti, nebo v kontextu celého těla. Současná fyzioterapie nabízí nespočet přístupů a možností ovlivnění dané poruchy, které by měly vycházet z potřeb pacienta na základě klinického vyšetření, ale i cílů pro dennodenní aktivity.

U hůře se hojících poranění je možné pro zvýšení metabolické aktivity buněk, a tedy rychlejší regeneraci tkání, využít účinků fokusované rázové vlny a to již v akutní fázi, kdy ještě není doporučena pohybová léčba.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie;
POKORNÝ, J., aj. Traumatologie. 1. vyd. Praha: Triton, 2002. ISBN 80-7254- 277-X.
Léčebná rehabilitace u pacientů s traumatologickým postižením . 2012 .

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Trochanteritida kyčelního kloubu

Degenerativně-zánětlivé onemocnění stehenních šlach v místě jejich spojení se stehenní kostí, tedy trochanteru.

Ganglion – vznik a obvyklá léčba

V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace o vazivové bulce zvané ganglion.

Bursitidy

Co je burza, bursitida, jak se projevuje a jak lze toto onemocnění léčit? Více v našem článku.

Zánět šlach

Jaké jsou příčiny a projevy onemocnění šlach? Jak Vám může pomoci fyzioterapie a jak probíhá léčba?

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest prstů

Dobrý den,prosím o radu, mám již odoperované oba palce a nyní velká bolest prsteníček na jedné a prostředníček na druhé. Je to možné? Už jsem nešťastná a nevím si rady, Děkuji . 

Léčba entezopatie

Dobrý den,lékař mi napsal na doporučení "entezopatie" - léčí se i u vás? Hradí to pojišťovna MV? Jak postupovat, abych se dostala to péče na Fyziokliniku?Děkuji za odpověď. 

Poraněná šlacha

Dobrý den,chtěl bych se poradit ohledně problému s poraněnou šlachou, konkrétně s úponem. Po tříměsíčním zahojení jsem se vrátil k cvičení, ale po určité době cvičení začne šlacha opět bolet, což mě nutí přestat a na nějakou dobu…