Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Shiatsu masáž

Shiatsu a thajská masáž jsou terapeutické techniky, které používají znalosti tradiční východní medicíny. Provádí se bez použití emulzí, přes pohodlné bavlněné oblečení, na podložce na zemi za doprovodu tiché relaxační hudby.

Historie

Základy shiatsu vznikly před 5 000 let ve staré Číně. Svoji definitivní podobu a jméno tato masážní technika získala až ve 20. letech 20. století v Japonsku. Shiatsu v sobě spojuje několik postupů dohromady. Jedná se o masáž s prvky fyzioterapie, akupunktury (jehly se zde ovšem nepoužívají – jsou stimulovány reflexní body a akupunkturní dráhy) a harmonizace toku energie přikládáním dlaní terapeuta na „postižené“ diagnostické zóny.

Na rozdíl od klasické masáže klient leží na speciální masážní podložce (žíněnce/futonu). Základním cílem masáže je navodit pocit celkové relaxace a pohody.

Jak masáž probíhá?

Mezi používané techniky patří tlak prstů, přikládání dlaní, tepání, válení předloktí, vibrování, dynamické a kompenzační streče, trakce, hlazení, roztírání apod.

Terapie nepracuje pouze se svaly jako u klasické masáže, ale ovlivňuje a harmonizuje energii „čchi“ v meridiánech (akupunkturních či energetické dráhy lidského těla, kterými proudí životní energie člověka), vyrovnává energetický potenciál jednotlivých orgánů a odstraňuje energetické bloky, které způsobují bolesti a následně nemoci.

Shiatsu má mnoho výhod, včetně uvolnění svalového napětí, zlepšení cirkulace a podpory imunitního systému. Tato individuální masážní terapie klade důraz na komunikaci mezi masérem a klientem, což umožňuje přizpůsobit sílu tlaku dle potřeb a reakcí klienta, zajišťující tak co nejlepší terapeutický přístup.

Během Shiatsu masáže zůstává klient oblečený a terapie je přizpůsobena individuálním potřebám každého jedince. Díky své celostní povaze je Shiatsu oblíbenou metodou pro podporu celkového zdraví a pohody.

Kdy je Shiatsu masáž vhodná

Shiatsu může v rámci prevence předejít nemocem, nebo může významně pomoci při rekonvalescenci. Používá se také tam, kde lékařské přístroje žádné konkrétní onemocnění nenalezly a příčina je spíše psychosomatická. Shiatsu má pozitivní vliv na bolesti hlavy, zad a kloubů. Masáž odstraní ztuhlost svalů.

Díky komplexnímu působení má pozitivní vliv na podbřišek a pomáhá tak odstranit tzv. ženské problémy, dokáže zmírnit premenstruační napětí a bolesti kříže při menstruaci, pomáhá při neplodnosti žen i mužů a při problémech s kojením. Podporou funkce lymfatického systému pomáhá při prevenci vzniku cyst, při otocích a zadržování vody ve tkáních. Pomáhá při četných problémech zažívacího traktu, při zvýšené kazivosti zubů a lámavosti kostí.

Významný je pozitivní vliv na psychiku – pomáhá při podrážděnosti, stavech úzkosti, depresi, únavě či nespavosti. V neposlední řadě zvyšuje obranyschopnost organismu, posiluje funkci vnitřních orgánů a pomáhá při alergiích včetně astmatu.

V jakých případech je masáž vhodná?

  • Únava, nespavost
  • Bolesti pohybového aparátu, bolesti hlavy, bolesti kloubů a svalů
  • Dýchací problémy, zažívací problémy
  • Stres a deprese
  • Fyzická i psychická zátěž
  • Gynekologické potíže (menstruační poruchy, funkční neplodnost)

Terapeutické účinky

  • Uvolňuje stresové napětí a psychickou zátěž – působí hluboce relaxačně
  • Uleví od bolestivých stavů, odstraňuje bolesti zad, šíje a hlavy
  • Stimuluje imunitní, hormonální a lymfatický systém
  • Zlepšuje detoxikaci organismu
  • Zvyšuje sebevědomí a soustředěnost
  • Urychluje rekonvalescenci po dlouhých nemocech a úrazech
  • Používá se tam, kde lékařské přístroje nemohou nalézt příčinu problémů a stav choroby je psychosomatický

Kdy masáž neprovádíme (kontraindikace)

  • Akutní horečkovitý stav, při akutních onemocněních, při infekčních chorobách
  • Nádorové onemocnění (při masáži dochází ke zvyšování toku lymfy a krve, vzniká zde riziko tvorby metastáz)
  • První trimestr těhotenství
  • Osteoporóza
  • Schizofrenie, při těžkých psychických poruchách
  • Epilepsie
  • Tři měsíce po operaci
  • Křečové žily
  • Akutní zhoršení chronických onemocnění (vysoký krevní tlak, diabetes)

V tuto chvíli nemáme na našem pracovišti terapeuta, který by touto metodou pracoval. Z tohoto důvodu není nyní možné se na terapii objednat. Vyzkoušejte některou jinou z nabízených masáží.  

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Akupresura

Akupresura je fyzioterapeutická metoda odvozena z čínské medicíny. Více se dozvíte v našem článku.

Reflexní terapie plosek nohou

Zajímá Vás historie a využití o reflexní terapii plosek nohou? Plno informací si můžete přečíst v našem článku.

O lymfatickém systému a lymfodrenáži obecně

Víte, co je lymfa a slyšeli jste už o lymfodrenáži? V našem článku Vám prozradíme vše potřebné.

Iva Bílková: občasná lymfodrenáž mezi 30. a 50. rokem znatelně zkvalitňuje život ve vyšším věku

Co je to lymfatická drenáž, lymfatický systém a k čemu slouží v těle lymfa? To vše se dozvíte v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Lymfodrenáž po endoprotéze kolene

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda je vhodná přístrojová lymfodrenáž po endoprotéze kolene.Děkuji za odpověď.

Fraktura hlezenního kloubu

Dobrý den,zlomila jsem si hlezenní kloub. Jedná se vlastně o vícefragmentovou frakturu. Provedli mi v celkové anestezii Os talu a dali mi tam dva šrouby. Po tří měsíčním nedošlapu jsem pak začala cvičit pomocí rehabilitace, a…

Bursitida Achillovy šlachy

Dobrý den,v říjnu 2011 mě začala trápit levá Achillova šlacha. Nejprve bych chtěl zmínit, že aktivně hraji florball a běhám každý třetí den 5-7 km. Můj problém začal malou bolestí v oblasti Achillovy šlachy. Nejdříve jsem na týden…