Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 8:00-16:30
FYZIOklinika Volejte od 8:00-16:00

Skokanské koleno – patelární tendinitis

Máte bolesti kolen při doskoku? Po běhání Vás koleno bolí i v klidu? Cítíte bolest i v průběhu zátěže? V následujících řádcích se Vám pokusíme problematiku „skokanského kolene“ podrobně popsat a navrhnout možné varianty terapie.

Skokanské koleno

Místo, kde se šlacha čtyřhlavého stehenního svalu (extenzoru/natahovače kolena) upíná na holenní kost, je velmi náchylné k různým druhům postižení či poranění, jelikož je tu velký tlak a tah. Pokud je úpon čtyřhlavého stehenního svalu přetěžován, bolest se velmi často projevuje v místě úponu tohoto svalu k holenní kosti – přímo pod čéškou (patelou). Přetěžování v tomto místě omezuje průtok krve a lymfy, které mají za úkol nejen svaly a ostatní tkáně zásobovat kyslíkem a živinami, ale na cestě zpět s sebou brát i různé metabolity a škodlivé látky, které se v těle přirozeně tvoří. Krev a lymfa tak tělo čistí. Pokud je šlacha dlouhodobě přetěžovaná, úpon se zanáší škodlivými látkami, které se postupně hromadí a může dojít i k rozvoji zánětlivého procesu. „Skokanské koleno“ se pak projeví jako bolest v oblasti úponu šlachy čtyřhlavého svalu stehenního přímo pod čéškou. Pokud byl již dříve kolenní kloub poraněn, mohlo dojít i k malému úrazu šlachy čtyřhlavého stehenního svalu či jiných měkkých struktur kolene. Nepoměr tlaků a tahů měkkých struktur v této oblasti mohl zvětšit rozsah poranění a tím i obtíží.

Faktory ovlivňující vznik „skokanského kolene“:

  • dlouhodobé přetěžování dolní končetiny (běh – především do kopce, tvrdé doskoky, dlouhá chůze…),
  • svalové dysbalance převážně v oblasti nohou,
  • dřívější úrazy nohou, mikrotraumata patelární šlachy, poranění kolenních kloubů,
  • nevhodný stereotyp chůze a běhu.

Diagnostika

Prvním projevem je bolest v místě úponu, na dotek, při zátěži i v klidu. Pokud došlo k usazování vápníkových iontů a šlacha kostnatí, bude tato změna patrná na RTG (rentgenovém) snímku. Další volbou je vyšetření ultrazvukem, který dokáže přesně odhalit nejen místa, kde je šlacha postižená zánětlivým procesem, ale i drobná poranění či části šlachy přeměňující se na kost.

Konzervativní léčba

V lékárně jsou k léčbě bolestí kolene k dispozici masti, gely a léky, které dokáží na určitou dobu pomoci od bolesti, ale vedlejší účinky jejich účinných složek často tělu škodí, jako například v případě kortikoidů (hormonálních léků). Lékař Vám jistě nabídne aplikaci obstřiků nejrůznějšího složení, ale i ty v převážné většině obsahují kortikoidy, které šlachu ještě více naruší a ta se stane náchylnější k dalším poraněním. V akutní fázi je vhodné a účinné místo bolesti ledovat.

Dočasnou úlevu mohou přinést i standardní rehabilitační procedury jako např. magnetoterapie, laser, elektrické proudy či klasický strečink (protahování). Tyto fyzikální terapeutické procedury a jejich účinky však nepřinášejí řešení vzniku bolesti. Stejně tak stretching bude především v akutní fázi potíží spíše vyvolávat další bolest. Je proto vhodné ho zařadit především do preventivní léčby a regenerace.

Operace

Pokud se rozhodnete pro operativní léčbu, čeká Vás invazivní zákrok během kterého lékař rozřízne úpon a část šlachy pod čéškou, vrtákem s malým průměrem naruší úpon a tím stimuluje opravný proces. Po operaci budete mít koleno minimálně 4 týdny v pevné ortéze, postupně odložíte berle a do 6 týdnů se pomalu začnete dostávat do plné zátěže. Sport v normálním zatížení bude možný po dalších 3–4 měsících.

Doporučený postup léčby

V akutní fázi je vhodné omezit sportovní aktivity, přinejmenším jejich intenzitu, a více se zaměřit na pomalé protahování svalstva dolních končetin a především svalů přední části stehen. Doporučujeme konzultovat s odborníkem vhodnou sportovní i každodenní obuv. Pro měkčí odraz a dopad je lepší obuv s měkkou podrážkou či měkká stélka.

Zaměřte se na dostatečnou relaxační a regenerační fázi Vašeho tréninku. V akutní fázi místo po zátěži ledujte (teplo by ještě více podporovalo rozvoj zánětu) a poctivě protahujte. Relaxační masáž nebo koupele jsou také vhodnou alternativou. Sami doma si můžete svaly masírovat pomocí nejrůznějších masážních míčků, „ježků“ a přikládat obklady (v akutní fázi ne teplé).

Aplikace rázových vln

V dnešní době je nejefektivnější léčbou skokanského kolene léčba rázovou vlnou. Jde o moderní neinvazivní metodu, tzv. ESWT – Extracorporeal Shock Wave Therapy. V terapii se využívají dvě různé metody.

  • Radiální rázová vlna – jde o velmi silné tlakové rázy, které se vytvářejí v přístroji a přes koncovku přiloženou na kůži se dostávají hlouběji. Tento druh rázové vlny má největší účinnost na kůži, podkoží a svaly; dále se vlny rozbíhají do stran a postupně slábnou.
  • Fokusovaná rázová vlnamá, na rozdíl od radiální, nejvyšší účinek až pod povrchem a působí tak velmi přesně v místě bolesti či zánětu.

Hlavním účinkem rázové vlny je stimulace proudění krve a lymfy v dané oblasti a aktivace imunitního systému, čímž napomáhá hojení. Krev a lymfa s sebou přivádí do místa aplikace nejen kyslík a enzymy, které léčí zánět, ale také vitaminy atd. A dále naopak odplavují metabolity, různé odpadní látky a ještě nezapouzdřené vápníkové ionty, které způsobují zvápenatění. Přirozený opravný proces tak probíhá přibližně 3× až 4× rychleji a je důvodem, proč bezprostředně po aplikaci cítíte úlevu od bolesti. V problematice „skokanského kolene“ je z důvodu umístění šlachy hluboko pod kůží doporučována aplikace fokusované rázové vlny v kombinaci s radiální rázovou vlnou.

Rozsáhlými klinickými studiemi je potvrzena 95% úspěšnost terapie rázovou vlnou. Podle zkušeností z naší klinické praxe je nutné aplikovat fokusovanou rázovou vlnu přibližně 3–4× v intervalech 7–10 dnů. Naproti tomu radiální rázová vlna si žádá častější aplikaci, 6–10×, v intervalech 3–5 dnů. Úspěšnost léčby však závisí i na technických parametrech přístroje (každý výrobce se trochu liší), na počtu rázů a tudíž energie aplikované do místa potíží, na vhodně zvolené koncovce a v neposlední řadě na zkušenostech a schopnosti terapeuta zahrnout do procesu léčby všechny okolní struktury, které mají funkční vztah s poškozením kolenního kloubu.

A jak vypadá terapie ve FYZIOklinice?

Při aplikaci fokusované rázové vlny je vždy ošetřena radiální rázovou vlnou i celá oblast měkkých struktur v oblasti kolenního kloubu. Pro intenzivní hloubkovou masáž, která podpoří relaxační účinek, používáme masážní hlavici V-actor. Následnou aplikacíkinesiotapu (elastické bavlněné pásky) odlehčíme vrchní vrstvy kůže, stimulujeme tím cirkulaci krve a podpoříme tak účinek rázové vlny i na několik dní po terapii.

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.

popisek obrázku, společny. 

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Protažení zevní strany stehna vleže na boku

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na závěsném posilovacím systému - posilování hýždí a zadní strany stehen

Pro zobrazení klikněte na

Nácvik chůze o 2 francouzských nebo podpažních berlích – chůze ze schodů

Pro zobrazení klikněte na

Posturomed - chůze

Články, které by vás mohly zajímat

Přetržení předního zkříženého vazu LCA

Přetržení předního zkříženého vazu LCA

Stal se Vám úraz a přetrhli jste si přední zkřížený vaz? V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace.

Poranění menisku

Poranění menisku

V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace o poranění menisku, léčbě u fyzioterapeuta včetně návodů na cvičení.

Přetržení předního zkříženého vazu – co dělat ihned po úrazu

Přetržení předního zkříženého vazu – co dělat ihned po úrazu

Přetrhli jste si přední zkřížený vaz? V tomto článku se dozvíte, jak Vám může pomoci léčba pomocí rázové vlny.

Iliotibiální syndrom (ITBS)

Iliotibiální syndrom (ITBS)

Trpíte bolestmi na vnější straně kolene? Na vině může být iliotibiální syndrom. Více v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Bolest kolene ve vyšším věku

Dobrý den,je mi 71 let a před třemi lety jsem měla úraz kolene. V současné době, kdy jsem si doslova vynutila mgn. rezonanci (prasklina menisku aj. nálezy), mi lékaři nedoporučili artroskopii, že prý je to normální stav v mém věku…

Skokanské koleno

Dobrý den,děkuji za váš článek o skokanském kolenu, ze kterého jsem se dozvěděl nové informace o mé potíži.Chtěl bych se zeptat, zda je vhodné před fyzickou zátěží – ať už jde o dlouhé procházky, sport, či náročnou práci – používa…

Plastika křížového vazu kolene

Dobrý den,21.7.2016 jsem prodělala plastiku křížového vazu kolene, ale bohužel se mě objevila trombóza v lýtku a tak jsem nemohla dva měsíce rehabilitovat. V měsíci říjnu jsem začala rehabilitovat koleno na míči a berle jsem koneč…

Napište nám
Doporučujeme