Poškození kolene po úrazu na in-line bruslích – léčba
Příběh klientky: jak rychlá a efektivní může být léčba akutních poúrazových stavů s pomocí fokusované a radiální rázové vlny v kombinaci s přístrojovou lymfodrenáží.
Vznik úrazu kolene a ošetření na ortopedii
Žena ve věku 34 let upadla na in-line bruslích (2. 5. 2013) při snaze vyhnout se 2 maminkám s kočárky, které se procházely v dráze pro bruslaře.
Při pádu došlo k rotaci kolene, při níž klientka cítila bolest na vnitřní straně kolene a na pohmat i v okolí, pod čéškou a v oblasti pod čéškovým vazem uvnitř kolene. Klientka popisovala také pocit nestability v koleni, jakoby při chůzi chrupavky kolenního kloubu lehce po sobě klouzaly.
Na vyšetření u ortopeda nebyla vyloučena ruptura (roztržení) předního zkříženého vazu (LCA) ani poškození menisku, neboť funkční testy pro tato poškození byly pozitivní. Koleno nebylo výrazně bolestivé, přesto velmi otékalo. Klientka byla odeslána na RTG (rentgenové) vyšetření. Na MRI (magnetickou rezonanci), která by 100% potvrdila rupturu LCA nebo poškození menisků a postranních vazů, odeslána nebyla.
Lékař doporučil klid na lůžku, koleno ledovat a polohovat ve vyšší pozici.
První návštěva
K nám do FYZIOkliniky přišla klientka ještě tentýž den. Z vyšetření nám vyšly testy také pozitivní pro poškození LCA (předního zkříženého vazu) a vnitřního menisku. Bolestivost kolene již byla výraznější vzhledem ke stále rostoucí kolenní náplni (otoku). Bolestivost kloubu se zvyšovala i kvůli zvýšenému ochrannému napětí addukotrů (přitahovačů) stehna.
Na koleno jsme aplikovali funkční tape (elastickou bavlněnou pásku), lymfatickou technikou pro snížení otoku kolenního kloubu, a další ke zvýšení stability kolenního kloubu. Zároveň jsme použili tape ke snížení svalového napětí adduktorů (přitahovačů) a krejčovského svalu na stehně.
Druhá návštěva 3. 5.
Protože šlo o akutní úraz, pozvali jsme si klientku i následující den, abychom podchytili a stimulovali co nejrychlejší regeneraci tkání.
Klientka ten den popisovala jen lehký otok kolenního kloubu a výraznější bolest na vnitřní straně kolene. Stav hodnotila jako stabilizovaný a již se nezhoršující. Chůze byla možná o francouzských berlích v plném odlehčení bez zatížení dolní končetiny. V noci jí bolest budila, což ji nutilo během noci nohu různě polohovat.
Naměřili jsme omezení hybnosti do flexe (ohnutí kolene) 98° a extenze (natažení kolene) 5°. Test na mediální (vnitřní) meniskus byl pozitivní. Zapojili jsme tedy klientku do lymfodrenážních kalhot, aplikovali opět funkční tape pro lymfodrenáž, stabilizaci kolene i snížení svalového napětí. Tentokrát jsme aplikovali i fokusovanou rázovou vlnu na mediální (vnitřní), ventrální (přední) i laterální (zevní) stranu kolene.
4. 5. den však klientka musela pracovat (popocházení, sed i stoj + cca 300km jízda vozem), noha byla tedy lehce v zátěži. Klientka pociťovala lehkou bolestivost během dne, nicméně kloub byl pohyblivý v plném rozsahu. Večer po návratu bylo koleno lehce oteklé a bolestivé, ne však výrazně. Následující den byl stav setrvalý.
6. 5. však znovu cítila výraznější otok a bolestivost a odhadovala omezenou hybnost kolenního kloubu od 0 do 120°.
Třetí až šestá návštěva
7. 5. se bolestivost kolenního kloubu ještě zvýšila a hybnost kolene byla mezi 5° a 90°. Aplikovali jsme tedy znovu fokusovanou rázovou vlnu v rozsahu celého kolenního kloubu, přístrojovou lymfodrenáž na 2 hodiny a také lymfotape na stehno do tříselných uzlin a do podkoleních uzlin. Následující den byla opět použita fokusovaná rázová vlna a lymfodrenáž na 3 hodiny rozložené do 2 bloků ráno a večer. Lymfotape byl znovu aplikován od kolene po tříselné uzliny.
9. 5. cítila klientka výraznou úlevu, koleno bylo volnější, nebolestivé, klek na něm sice bolel a nevydržela klečet dlouho, ale rozsah hybnosti kolene byl volnější ke 110° flexe (ohnutí).
V pátek 10. 5. klientka necítila bolest ani otok, aplikovali jsme „čerstvý“ lymfotape na koleno a stehno. Klientka zkusila lehce běhat i skákat, ale necítila žádnou nestabilitu kolene, bolest, ani napětí měkkých tkání. Pro jistotu jsme po víkendu aplikovali ještě jednou fokusovanou rázovou vlnu a přístrojovou lymfodrenáž.
Závěrečné zhodnocení efektivity terapie
Terapie po úrazu kolene proběhla velice rychle, přestože zpočátku vyšetření vypovídalo o poškození předního zkříženého vazu a poškození menisků. Po necelých dvou týdnech se však klientka cítila téměř plně zdráva. K běhu se vracela pozvolna a opatrně, aby se bolest neopakovala.
Tento případ dokazuje, že s pomocí fokusované a radiální rázové vlny v kombinaci s přístrojovou lymfodrenáží může být terapie akutních poúrazových stavů velice efektivní a rychlá v porovnání se standardně vedenou rehabilitací, magnetoterapií, ultrazvukem apod., i když pomineme fakt, že by předpis k rehabilitaci od lékaře dostala pravděpodobně až po několika týdnech klidového režimu.
Bohužel terapii pomocí rázové vlny nehradí žádná ze zdravotních pojišťoven a klient je tedy nucen hradit si ji sám. Nicméně efektivita a rychlost této léčby předejde finančním ztrátám způsobeným dlouhodobou pracovní neschopností. Postup této terapie hodnotíme jako velmi rychlé zhojení měkkých tkání v kolenním kloubu bez následků. Musíme ale upozornit, že terapie začala v den úrazu, probíhala de facto denně, a proto měla klientka největší šanci na rychlé uzdravení.
Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha
Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, praktické zkušenosti v diagnostice a terapii s využitím fokusované rázové vlny.
Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.
Související cviky
Související videa
Stabilizace pánve a posílení hýžďových a stehenních svalů s overballem
Nácvik chůze o 2 francouzských nebo podpažních berlích – chůze do schodů
Posturomed - stoj na jedné noze
Cvičení na balanční podložce BOSU - výpad
Články, které by vás mohly zajímat
Pooperační fyzioterapie u rekonstrukce předního zkříženého vazu
Kdy a jak začít s fyzioterapií po rekonstrukci LCA? Více se dozvíte v tomto článku.
Přetržení předního zkříženého vazu LCA
Stal se Vám úraz a přetrhli jste si přední zkřížený vaz? V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace.
Skokanské koleno – patelární tendinitis
V tomto článku se Vám pokusíme přiblížit problematiku „skokanského kolene“ a možnosti jeho léčby.
Přetržení předního zkříženého vazu – co dělat ihned po úrazu
Přetrhli jste si přední zkřížený vaz? V tomto článku se dozvíte, jak Vám může pomoci léčba pomocí rázové vlny.
Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat
Lymfodrenáž po endoprotéze kolene
Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda je vhodná přístrojová lymfodrenáž po endoprotéze kolene.Děkuji za odpověď.
Bolest od kolene po SI skloubení
Dobrý den,je mi 77 let, momentálně mě již dva měsíce bolí po pravé straně koleno. Rentgen je v pořádku, bolest se šíří až ke kyčli (19 let mám totální endoprotézu.), ale spíše k SIčku, v klidu to jde, ale při chůzi to bolí. Bolest…
Chůze s berlemi po TEP kolene
Dobrý den, prosím o radu v případě mé TEP kolene začátkem května letošního roku. V současné době koleno pobolívá, otéká po cvičení a chůzi. Lékař mi sdělil, že chůzi o berlích si můžu sama určit jak dlouho mám s berlemi chodi…