Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Hiporehabilitace

Hiporehabilitace je souhrnným názvem pro všechny aktivity, při kterých dochází ke kontaktu koně a člověka se zdravotním postižením nebo specifickými potřebami. Slovo hiporehabilitace je složenina ze slov hippos (řecky kůň) a rehabilitace (návrat porušené funkce).

Hiporehabilitaci dělíme na čtyři zvláštní disciplíny: 

  • Hipoterapie -  metoda využívaná ve fyzioterapii, kde dvojici kůň-klient doplní fyzioterapeut s příslušným vzděláním v hipoterapii a školený vodič.
  • Aktivity s využitím koní (AVK) - metoda speciální a sociální pedagogiky. Nevyužívá pouze samotného kontaktu se zvířetem, ale také zapojení klienta do prací kolem koní pod dohledem speciálně vyškoleného pedagoga nebo sociálního pracovníka. Cílem je výchova a vzdělávání lidí se zdravotním postižením nebo specifickými potřebami, jejich motivace a aktivizace.
  • Psychoterapie pomocí koní - odvětví psychoterapie využívající triádu terapeut-kůň-klient. Kůň díky své vrozené citlivosti velmi jemně reaguje na změny nálady a celkový stav klienta. Pro psychoterapii se vybírají koně s vhodným charakterem. Terapeut (psychoterapeut, psycholog, psychiatr) do jisté míry překládá signály vysílané koňským koterapeutem a využívá je v psychoterapeutickém procesu k ovlivnění duševního onemocnění.
  • Parajezdectví - sportovní disciplína klientů se zdravotním znevýhodněním. Klient koně plně ovládá a mohou se spolu účastnit i závodů. Zakladatelkou tohoto odvětví byla Lis Hartel se svou klisnou Jubilee, společně startovaly na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 a dokonce získaly stříbro, přičemž Lis Hartel v dětství prodělala obrnu a zůstala, ochrnutá zcela od kolen dolů, od pasu již měla známky oslabení.

Nejčastěji užívanou metodou je hipoterapie. První zmínky o terapeutickém účinku jízdy na koni se objevují již od starověkého Řecka, například v Hippokratových spisech.   

Výběr koně a první kontakt 

Kůň na hiporehabilitaci je pro klienta vybírán individuálně dle rytmu pohybu a velikosti. Svým rytmem chůze může kůň klienta buď uklidnit nebo nabudit. Výběr koně je výsledkem konzultace fyzioterapeuta a cvičitele koní. Samotná lekce hipoterapie začíná kontaktem klienta s koněm, kdy se pozdraví a seznámí. Úzkostnějším klientům je poskytnut prostor k opadnutí nejistoty z kontaktu s velkým zvířetem. Po přivítání je kůň přiveden ke speciální rampě a terapeut pomůže klientovi dostat se do správné polohy na hřbet koně.  Kůň je pak veden vodičem a na klienta je terapeuticky působeno pomocí pohybů koně, případně je terapeutem instruován k provádění různých cvičení. 

Účinky 

Při chůzi se koňský hřbet pohybuje ve 3 rovinách a představuje tak pro jezdce pohyblivou balanční plošinu, která vede ke správné aktivaci jezdcova hlubokého stabilizačního systému, nácviku rovnováhy a koordinace. Při jízdě na koni kopíruje pánev jezdce koňský hřbet a dochází tak k rytmickému a cyklickému pohybu, který je podobný jako kdyby lezl či chodil. Velmi podstatná je také výška koně, lidé na vozíku či děti, které tráví hodně času v kočárku, se tak dostanou do vyšší polohy, svět je pro ně z koňského hřbetu zajímavější a stimuluje k napřímení a narovnání v páteři. Jízda na koni je bezprostředně spojena také se silným emotivním prožitkem, přináší dobrou náladu, uspokojení z jízdy a u těžce handicapovaných osob může být  jediným prostředkem, jak se dostat do přírody. 

Indikace

Hipoterapie je využívána u dětí ve věku od 2 měsíců. U dospělých není přesně stanovená limitní horní hranice, záleží zejména na motivaci, schopnostech a hmotnosti pacienta. Indikací k hipoterapii je celá řada. Často je doporučována u předčasně narozených dětí s opožděným psychomotorickým vývojem, s dětskou mozkovou obrnou, genetickými vadami, ortopedickými či neurologickými vadami. U dospělých se často využívá po mozkových příhodách, úrazech hlavy, roztroušené skleróze nebo například u lidí trpící bolestmi zad.

Kontraindikace

Hipoterapie není vhodná, pokud má klient nepřekonatelný strach, jeho zdravotní stav není stabilizovaný, jeho onemocnění je v akutní fázi, či má otlaky a náchylnost k lomivosti kostí. Tyto kontraindikace se týkají všech hiporehabilitačních oborů.

Výcvik koně a terapeuta

K hipoterapii se využívají speciálně vycvičení koně, kteří musí složit Specializační zkoušku a získat tak licenci od České hiporehabilitační společnosti. Kůň musí mít pravidelné chody, zdravý hřbet, umět trpělivě stát u rampy, být zvyklý na doteky a zvuky a nebýt lekavý. Fyzioterapeut/ergoterapeut má také dlouhodobý speciální výcvik, ví jak klienta jistit, polohovat a jeho pozici správně korigovat. Dále musí znát chování koní, umět pohotově reagovat a předcházet rizikovým situacím. 

Polohy na koni

Klasický sed

Tento typ sedu lze využít v případě, že dítě dovrší věku, kdy je schopno samostatného sedu a kontroluje trup a hlavu. Aby přenos pohybu byl co nejkvalitnější, koňský hřbet pokryjeme měkkou podložkou a využijeme i madla, která slouží k lepší jistotě sedu.

Opačný sed

Pokud klientova koordinace a pohyblivost není ideální, terapeut má možnost využít polohu opačného sedu (obličej směřuje ke koňské zádi).

Asistovaný sed

Další z možností je asistovaný sed. Výhodou je, že v průběhu celé terapie je terapeut s klientem v bezprostředním kontaktu a může tak korigovat podmínky (např. aktivace zóny reflexní lokomoce). Avšak tento sed má i svoje negativa. Může při něm docházet k převládnutí bezprostředního kontaktu, kdy se klient opírá o terapeuta a tím dochází ke snížení přijímání pohybu koně klientem. Aby nedošlo k poškození klienta, je proto důležité, aby byli fyzioterapeuti zkušení a měli dostatečné jezdecké dovednosti. 

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Články, které by vás mohly zajímat

Bolest a fyzioterapie

Bolest a fyzioterapie

V tomto článku si povíme pár slov o bolesti a její dělení z pohledu doby trvání a dle lokalizace.

Hipoterapie

Hipoterapie

Metoda, která při léčbě ortopedických, kardiologických a psychiatrických diagnóz využívá kontakt s koněm.

Kompenzační aktivity a regenerace

Kompenzační aktivity a regenerace

Řadíte se mezi sportovce, nebo naopak trávíte většinu času u počítače? V obou případech je třeba kompenzovat časté aktivity.

Jak podpořit dětskou imunitu

Jak podpořit dětskou imunitu

Dětská imunita je oslabována zejména na podzim. Přečtěte si tipy na potraviny, které ji mohou pomoci zvýšit.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Je běh zdravý a jak začít s běháním?

Dobrý den,rozhodl jsem se, že bych rád začal běhat, ale někteří přátelé mě odrazují, že běhání po chodnících není zdravé. Je z vašeho pohledu běh vhodnou aktivitou pro začátečníka nebo raději zvolit jiný sport?Děkuji za odpověď.

Přetrénování

Dobrý den,jsem nadšený celoživotní trailový běžec. Běhám téměř denně, asi 15 km. Poslední dva týdny ovšem vůbec nemám k běhu a bohužel k žádné fyzické námaze chuť a cítím se neustále unavená. Pořád bych spala, do ničeho se mi moc…

Nejvhodnější pohyb pro hubnutí

Dobrý den, lékařka mi doporučila redukci hmotnosti, ráda bych se zeptala, jaký druh pohybu je pro začátečníky na hubnutí nejúčinnější a čemu se vyvarovat? Děkuji za odpověď.

Napište nám
Doporučujeme