Nejvhodnější pohyb pro hubnutí
Otázka
Dobrý den,
lékařka mi doporučila redukci hmotnosti, ráda bych se zeptala, jaký druh pohybu je pro začátečníky na hubnutí nejúčinnější a čemu se vyvarovat?
Děkuji za odpověď.
Odpověď
Pokud s nějakým pravidelným pohybem začínáme, je důležité, začít postupně. Vhodné je samozřejmě začít s lehčím cvičením jako je posilování s vlastní vahou, lehké kardio - běh (venku, případně na páse), cyklistika, skupinové lekce jakéhokoliv charakteru. A postupně se zvyšující se kondicí a výkonnosti tréninky ztěžovat - například vyšší intenzitou tréninku, delší vzdáleností běhu či delším trváním. Ať už se jedná o jakýkoliv pohyb, je důležité aby byl proveden správně. Častou chybou je, že člověk, který nemá dostatečné pohybové zkušenosti, vyrazí na těžký trénink jako je například crossfit, power joga, kruhový trénink a podobně, kde jsou prováděny složitější cviky často doplněné i o nějaké závaží. V tomto případě je velká pravděpodobnost, že cviky nebudete provádět správně a hrozí tak riziko vzniku úrazu. Ideální je se přihlásit na variantu pro začátečníky, nebo si domluvit individuální lekci, kde vás naučí jak jednotlivé cviky provádět popřípadě i jak správně běhat, pokud jste úplný začátečník. Důležité je tedy hlavně provedení, ale ať už si vyberete jakoukoliv aktivitu, měla by vás hlavně bavit. Určitě vhodnou variantou i v rámci prevence vzniku bolestí je joga, pilates či jakékoliv zdravotní cvičení s vlastní vahou těla. Pokud je naším cílem zhubnout je třeba volit cvičení u kterého se spaluje více kalorií tudíž volit spíše aerobní aktivity jako je běh, plavání, cyklistika, kterou je vhodné doplnit také posilováním buď s vlastní vahou či v případě zachování kvality provedení můžeme posilovat se závažím. Při redukci váhy je nejdůležitější strava, ale pokud získáme větší množství svalové hmoty zvýší se tak náš klidový (bazální) metabolismus a umožní nám během dne spálit více kalorií.
S pozdravem
tým FYZIOkliniky
Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.