Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Iva Bílková: dřív stála za bolestmi fyzická zátěž, dnes převažují technologie

Lidé nikdy v minulosti tolik neseděli (u počítačů, mobilů, v autech). Pohybový aparát trpí tím víc, čím častěji a déle s mobilním zařízením pracujeme.

Nemoci digitálního věku nejvíc ohrožují lidi v kancelářích, postihují ale už i školáky. Co si pod nimi představit?

Názvy nemocí vznikají postupně s moderními technologiemi, které je způsobují. Nicméně tyto nemoci se objevovaly již předtím, než se začaly běžně používat počítače a mobilní zařízení. Dříve bylo tělo unavené ze sportu nebo fyzické práce, dnes přetěžujeme ruce u počítačů. Tenisový loket vznikal z přemíry hry s raketou, nyní léčíme spíš loket mobilový.

Jaké digitální nemoci jsou nejčastější?

  • MYŠITIDA je výmluvný název pro zánět karpálního tunelu. Typické projevy jsou slabost a brnění ruky, mravenčení v prstech, ztráta citlivosti a oslabení jemné motoriky ruky. Bolest a napětí ruky se projevují v klidu a mohou budit i z nočního spánku.

Vhodná je podložka s podporou zápěstí, která snižuje trvalý tlak na oblast průběhu nervu, a pravidelné protahování ruky. Pokud je už ve šlachách či vazu přítomný zánět, velmi efektivní léčbu nabízí kombinace manuální fyzioterapie s aplikací fokusované rázové vlny.

  • MOBILOVÝ LOKET doprovází ostrá bolest v lokti, která může vystřelovat směrem k rameni či naopak k zápěstí, objevuje se zejména při křečovitém úchopu, například zvednutí hrnku. Ruka je studená, občas otéká.

Vzniká především dlouhodobou prací s počítačovou myší nebo na klávesnici, kdy používáme šlachy, které ohýbají a natahují prsty (flexory a extenzory). Při jejich setrvalém napětí dochází ke snížení prokrvení loketního kloubu, ve svalových vláknech zůstávají katabolity (kyselina mléčná) a sílí riziko ischemického zánětu. Opět je třeba protahovat.

  • TABLETOVÉ RAMENO se projevuje pocity napětí v oblasti ramene, limitující bolest v rameni při zvedání paže nad hlavu, například při česání. Dlouhodobě zkrácené prsní svaly se špatným držení ramen ve schoulené pozici.

Většina uživatelů je zvyklá sedět s tabletem či mobilem na klíně a mít ostře skloněnou hlavu, což není pro člověka přirozená poloha. Dochází v ní k utiskování nervu v hrudníku, který dráždí ramenní kloub. Důležitá je hlavně prevence – omezit používání tabletů, při sledování filmu si dělat krátké přestávky, případně tablet umístit na stojánek a sledovat jej se vzpřímenou hlavou. V případě obtíží se protáhnout.

  • SMSKOVÝ KRK už má snad většina pracovníků v kancelářích – značí ho vadné držení těla s předsunutou hlavou, bolest krční páteře, zad, napjatá šíje, která může vést až k blokádám krku a migrénám.

Protahovat by se měli nejenom dospěli, ale i děti. U školáků, kteří tráví vsedě hodiny denně, ochabuje zejména hluboké svalstvo trupu. K celkové svalové nerovnováze negativně přispívá i emoční napětí, které vyvolává hraní některých počítačových her. Děti povrchově dýchají, mají napjaté šíje, zejména trapézové svaly, a kulaté, zborcené držení zad.

Dnešní děti s technologiemi vyrůstají a jde o velmi diskutované téma, jak na něj pohlíží fyzioterapeut?

Jako máma tří dětí jsem jim mobilní telefony „dopřála“ až na druhém stupni ZŠ. A vždy je nutné vedle televize a mobilu dítěti zajistit také dostatek pohybu, ať už na zahradě, na hřišti nebo v zájmovém kroužku.  

Technologie ale přeci nemusí být jen nepřítel – vzdělávací a rozvojové hry, grafické programy, logické úlohy, to může být i smysluplně strávený čas.

Ze své praxe mám zkušenost především s nadanými dětmi a dětmi, kterým to tzv. „pálí“. Obvykle mají problémy v sociální komunikaci a technologie jsou pro ně vítaným společníkem i zdrojem žádaných informací. Pokud se dítě nadchne pro IT, programování nebo animaci, určitě bych mu nebránila v učení se novým věcem. Ale mělo by se alespoň jednou za půl hodiny od počítače zvednout a trochu se protáhnout (i třeba jen chůzí po bytě). Záleží samozřejmě také na věku. Zatímco pro prvňáčka je zcela dostačující půlhodina u počítače denně, u 16letého bude adekvátní 1 – 1,5 hodiny.

Máte tip na nějaké rychlé protažení, které zvládnou i děti, jako kompenzaci sezení u počítače?

Pokud již sedí dítě u počítače, měli bychom dohlížet v jakém postavení má dítě počítač, monitor v úrovni očí, kyčel dál než kolena, lehce prohnutá záda, napřímená hrudní páteř, ucho-rameno-kyčel v jedné ose a dělat si přestávky. Při bolesti beder doporučujeme denně cvičit takzvanou pozici kobry, kterou mohou mnozí znát z jógy. Dobré je také procvičovat páteř vsedě na míči, nebo čočce, kdy nám páteř reaguje na změny pozice pánve, kdy dynamicky zatěžujeme svaly páteře.

Co byste doporučila pracovníkům v kanceláři, kteří sedí u počítače celý den?

V první řadě, aby pak šli domů pěšky svižnou vzpřímenou chůzí 😊 Přímo při práci na počítači se snažte udržovat zápěstí v rovině, a nikoli ohnuté nahoru nebo dolů. Každou hodinu si protáhněte paže, zápěstí, ramena a krční svaly jednoduchými cviky. Pravidelně si masírujte a protahujte prsty, ohýbejte zápěstí nahoru a dolů a zavírejte a otevírejte ruce, abyste zabránili otokům.

A co bolesti zad? Dá se jim vůbec vyhnout, anebo od určitého věku čekají každého?

Občasné zatuhnutí nebo mírnou bolest svalů kolem páteře nejspíš za život pozná každý, ale důležité je, aby to člověk nenechal dojít do větších extrémů. Aby vnímal signály svého těla a reagoval na ně změnou statické pozice a protažením. Pokud ale bolest neodeznívá, je vhodné obrátit se na odborníka.

Jak častý bývá u lidí pracujících na počítači tzv. cervikokraniální syndrom?

Velmi častý, postihuje odhadem 40 procent lidí v kancelářích. Cervikokraniální syndrom se projevuje bolestmi krční páteře nebo hlavy, popř. bolestí uší, dásní či tlakovou bolestí za očima. Může vést ke vzniku tinnitu (pískání v uších) nebo rozostřenému vidění s omezením zorného pole. Je většinou následkem vadného držení celého těla, zejména krční páteře. Zdrojem bolesti mohou být klouby obratlů krční páteře, meziobratlové ploténky nebo svalové dysbalance. Při práci na počítači běžně dochází k předsunutému držení hlavy a tím k přetěžování krční páteře.

Můžete popsat i další typické problémy se zády pracovníků na počítači a jak je řešit?

  • BOLEST MEZI LOPATKAMI je nejčastěji způsobena blokádou hrudní páteře, žeber či přetížením mezilopatkových svalů. Při práci u počítače často dochází ke zhroucenému držení páteře, kdy je hrudní i bederní páteř držena v předklonu s oporou předloktí na stole. Statická zátěž je pro záda nevhodná, když je navíc v nesprávné poloze, dojde k přetížení rychleji.

TIP: Při práci na počítači držte hlavu vzpřímeně, ramena tlačte dolů k zemi a dozadu. Mezilopatkovou oblastí se opírejte o opěrku kancelářské židle a co nejméně se opírejte o předloktí položená na stole. Jednou za hodinu protahujte svaly krku a prsní svaly.

  • BOLESTI BEDERNÍ PÁTEŘE bývají způsobené dysfunkcí svalů hlubokého stabilizačního systému nebo strukturálním postižením páteře. Při práci na počítači často dochází ke statickému držení bederního úseku páteře, navíc v nevhodné pozici předklonu.

TIP: Pro co nejmenší zatížení meziobratlových plotének a kloubů by měla být záda v bederním úseku opřena o opěrku židle v poloze fyziologické lordózy (tzn. mírné prohnutí dopředu). Toho můžeme dosáhnout, když si mezi záda a židli v oblasti beder vložíme stočený ručník nebo měkký overball.

  • BOLEST KŘÍŽOVÉ OBLASTI a hýždí může být způsobena sedem s nevhodnou, nesymetrickou pozicí nohou (např. noha přes nohu, jedna noha na židli…), při které vzniká blokáda sakroiliakálního skloubení (SI kloub). Takováto poloha může být chvilkově úlevová, ale rozhodně byste v ní neměli strávit 8 hodin. Další příčinou může být kontakt sedacích hrbolů s příliš tvrdou židlí, který přiškrtí sedací nerv probíhající oblastí hýždí. Bolest potom začne vystřelovat i do zadní strany stehen.

TIP: Vaše poloha musí co nejméně zatěžovat klouby. Záda udržujte vzpřímená, plosky nohou položte na podlahu. Posaďte se na kancelářské židli co nejvíce dozadu, opřete si záda i ramena a hlavu dorovnejte do prodloužení krku a trupu. Přisuňte se i se židlí co nejvíce ke stolu, ať se vyvarujete předklonu páteře.

  • BOLESTI NOHOU mohou být spojené s blokádami v křížové oblasti nebo může být příčina cévního původu. Při sezení s nohama nad zemí může docházet k útlaku cév zadní strany stehna.

TIP: Dbejte na to, že sedíte s chodidly opřenými o zem, s pravým úhlem v kolenou a že vás do spodní strany stehen netlačí okraj židle. Několikrát za den rychle střídavě propínejte a přitahujte špičky nohou, pomůžete tím správnému cévnímu proudění a zabráníte městnání krve v dolních končetinách.

Autor: FYZIOklinika s.r.o.
Zdroj: Znalosti získané během studia a absolvování odborných kurzů, dlouholetá odborná praxe v oboru.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.