Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
Volejte od 7:00-19:00

Barefoot u 17m dítěte s nožkami do "O"

Otázka

Dobrý den,

na webu vitalia.cz jsem četla zajímavý rozhovor s Mgr. Ivou Bílkovou o barefoot botách. Chtěla bych barefoot boty pro svoji 17. měsíční dceru, ale má nohy do "O". Chci se tedy zeptat, jestli takové boty se dají doporučit i pro děti s touto "vadou" a jaká obuv je vhodná na nošení doma. Zda stačí kožené capáčky s vibram podrážkou.

Děkuji moc.
L. N.

Odpověď

Dobrý den,

nožku u malé bych tapovala Kinesiotapem na podporu klenby a korekci os kostí, aby neměla nožky do O. Ortoped Vám bude barefoot vymlouvat. Já bych je používala, ale jen v případě, že budete korigovat osy tím tapingem. Pokud si s korekcí nebudete jistá, pak bych volila na ven klasickou zdravotní dětskou obuv s pevnou patou. Na doma jsou ideální ponožky s protiskluzem. Naopak nožka by měla být volná, aby se co nejvíce stimulovaly receptory v chodidle.

Noha do O v tomto věku je hraniční, miminka je mají standardně do O, pak předškolní věk má kolínka do X a teprve až školní věk mívá osy rovně. Naopak, když vývoj neprobíhá O-X-II tak to může značit ortopedickou vadu. Nicméně v 17 měsících by se už měla přesouvat spíš do těch X nožek.

Poskytujte dcerce dostatek pohybu, např. cvičení maminek s dětmi, lezení do výšek (prolézačky), odrážedla, ... ať svaly dcerka posiluje. Bude možná patřit mezi děti s "ochablejším držením těla" a tak je pro ní pohyb velmi důležitý.

Srdečně zdravím, 
Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika fyzioterapie s.r.o.

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.