Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Příkrmy dětí - příběh ze života

Ráda bych se podělila o zkušenosti, které nemám jistě jen já se svou dcerkou. Zároveň bych chtěla utěšit maminky, které se také potýkají s odmítáním příkrmů u své ratolesti a mají obavy o zdravý vývoj svého dítěte.

Jako každá maminka jsem se i já v pravý okamžik od pediatra dozvěděla, že je již doba na zavádění příkrmů. Měla jsem i to štěstí, že mi dětská lékařka vysvětlila, co miminku dávat a kdy. Bohužel mi už nikdo neporadil, jak to udělat, aby mi ty s láskou připravené příkrmy dcerka snědla.

Mé dítě stále odmítá příkrmy

S příkrmy jsem chtěla začít u plně kojené dcery od konce 7. měsíce. Dcerka ale zásadně odmítala otevírat pusinku na jakýkoli obsah na lžičce, a to od první chvíle. Všichni, včetně pediatrů, mě uklidňovali: „Maminko, vyčkejte, však ono se to poddá.“ Já jsem sice trpělivě vyčkávala a stále se několikrát denně snažila dítěti nabídnout zdravou dětskou stravu, ale ono se to ne a ne poddat. Zpočátku jsem dcerce dávala pyré ze zeleniny, později jsem se uchýlila i ke sladšímu ovoci, a nakonec jsem podlehla i naléhání své maminky, ať dítěti kašičky osladím. Tak jsem koupila Glukopur (sladidlo-hroznový cukr) a nic, dítě jen vidělo lžičku a hned odvracelo hlavičku, jako by říkalo: „Tohle si, mami, nech, já chci nakojit.“

Kojit dítě dál?

Trpělivosti jsem měla dost, ale neměla jsem, pravda, moc to srdce na to, abych nechala dítě vyhladovět, takže pokud nic nepozřelo půl dne a už se uchylovalo k pláči z hladu, tak jsem ho zkrátka nakojila. Předpokládala jsem, že do brečícího dítěte stejně pod tlakem nic nedostanu. Navíc jsem nechtěla vytvářet u jídla stres. Tímto naším postupem byla má dcera opravdu plně kojená do 12 měsíců. Když už se zvládala krmit sama, zpočátku rukama sbírala kousíčky jídla a vkládala si je do pusinky (asi od 8 měsíce), později jedla i lžičkou. Naše kojení tak pomalu ustupovalo. Ale opravdu jen pomalu, neboť dcera, přestože bravurně zvládá zacházení se lžičkou i vidličkou, si do dneška spíš s jídlem hraje, než aby ho jedla. A tak se také nikdy dostatečně sama nezasytí.

Věřte svému dítěti

V současné době je dceři necelých 17 měsíců a odhaduji, že je kojena ze 70–80 %. Váží asi 9 kg a měří 83 cm. Nebývá nemocná (od narození měla pouze 2 nachlazení) a netrpí žádnou alergií. Psychomotoricky velmi dobře prospívá. Je to zkrátka zdravá, štíhlá holčička, která se řídí heslem „Jím, abych žila, nežiji, abych jedla.“

Nejsme s dcerou pravděpodobně učebnicový příklad krmení dítěte a zvládání příkrmů, ani faldíky, kterými by se mohla pochlubit, dcera nemá. Zato jsme jistě příkladem zdravého a dlouhého kojení.

Proto, maminky, pokud i Váš brouček odmítá to, co jiné děti „spucují“, nestrachujte se, věřte svému dítěti, ono ví nejlíp, co mu prospěje.

Autor: Mgr. Iva Bílková, FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Klinické zkušenosti ze soukromé praxe v oboru fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Články, které by vás mohly zajímat

Děti a chodítka

Děti a chodítka

Chůze je složitý proces. Příliš mnoho času dítěte v chodítku může navíc zbrzdit psychomotorický vývoj. Více v našem článku.

Psychomotorický vývoj dítěte – 11. až 12. měsíc

Psychomotorický vývoj dítěte – 11. až 12. měsíc

Jakým vývojem dítě prochází v 11. až 12. měsíci a co je typické pro toto období? Více se dozvíte v našem článku.

Hnízdečka pro miminka

Hnízdečka pro miminka

Prostor, který poskytuje miminku po porodu ve spánku pocit bezpečí a pohodlí a simuluje pocit, který mělo v děloze matky.

Psychomotorický vývoj dítěte – 9. až 10. měsíc

Psychomotorický vývoj dítěte – 9. až 10. měsíc

Jakým vývojem dítě prochází v 9. až 10. měsíci a co je typické pro toto období? Více se dozvíte v našem článku.

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Vysvětlení ultrazvukových nálezů

Dobrý den,mám 3,5 měsíčního syna a na třetí kontrole kyčlí nám bylo uvedeno ve zprávě toto: "sono Ia bil. jádro + dx".Podotýkám, že u dvou předešlých kontrol bylo označení stejné, akorát bez jader.Můžete mi to prosím přeložit??Děk…

Problémy s chůzí u dítěte

Dobrý den,před nedávnem jsem svému synovi (15 měsíců) koupila první botičky, tzn. bačkůrky na doma. Kupovala jsem je v lékárně, jsou ortopedického typu a mají vložku s vystouplou klenbou. Po cca měsíci nošení zjšťujeme, že chlapec…

Posílení svalů klenby nohy

Dobrý den,syn má tři a půl roku, má vnitřní část noh + klenbu spadlou do vnitřku. Dostal vložky do bot a to bylo vše. Nechceme s manželkou něco zanedbat. Hledáme nějaká cvičení a jsme rádi za každou radu. Děkujeme. 

Napište nám
Doporučujeme