Pomůžeme od bolesti
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-15:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-15:00

Plastika křížového vazu kolene

Otázka

Dobrý den,

21.7.2016 jsem prodělala plastiku křížového vazu kolene, ale bohužel se mě objevila trombóza v lýtku a tak jsem nemohla dva měsíce rehabilitovat. V měsíci říjnu jsem začala rehabilitovat koleno na míči a berle jsem konečně odhodila, ale stále kulhám na operovanou nohu. Budu dále pokračovat v rehabilitaci a nevím co mě čeká. Měla jsem od lékaře povoleno na balanční plošině a moje rehabilitační sestra mě sice na ní postavila, ale řekla že to nemohu přehánět. Já potřebuji nohu zpevnit. Léta se věnuji posilování a běhu a noha je strašně slabá. 
Tak prosím o dotaz jaké cviky na posílení bych měla vykonávat?
Děkuji.
 

Odpověď

Dobrý den,

podle data zákroku, by měl být již štěp vhojený a nejrizikovější období (6-8 týden) z hlediska rehabilitace máte za sebou - v tuto chvíli se často rehabilitace uspěchá a "přežene", při tom je štěp v tuto chvíli velmi zranitelný.
Ale vzhledem ke komplikacím, které u Vás bohužel nastaly a kvůli kterým se celý rehabilitační proces zpomalil, bych nespěchala a dbala spíše rad fyzioterapeuta. 
Pokud i Vy sama cítíte, že noha je slabá a ještě kulháte, nemá, myslím, cenu pouštět se do balančních podložek (prozatím). Cílem by mělo zatím být: plný rozsah pohybu, svalová síla a správný stereotyp chůze, balanční podložky jsou již velkou nástavbou. Ale zhodnocení situace je v kompetenci terapeuta, který Vás zná. Takto od stolu asi nemohu být konkrétnější.

Z posilovacích cviků bych doporučila např. tyto:
Mojžíšová - podsazení pánve (lze jednu i druhou končetinu zvedat pro větší efekt nebo zvednout obě horní končetiny vzhůru) - zde totiž zapojujete kromě hýždí i zadní stranu stehen (tyto svaly funkčně souvisí právě s předním zkříženým vazem)
Napřímení páteře a nitrobřišní tlak ve dřepu
Napřímení páteře a nitrobřišní tlak ve stoji, nebo např. jen dřep se zády opřenými u zdi (koleno nemáte pokrčené víc jak 90°).
Vhodná je i jízda na rotopedu a i tzv. izolovaná aktivace mm. vasti (postranní hlavy čtyřhlavého svalu stehenního) - kdy si dáte polovyfouklý míček (overball) pod koleno a jen koleno propínáte.
Určitě se věnujte i zbytku těla, zejména tzv."středu".

V případě jakýchkoli dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit.

S pozdravem a přáním hezkého dne,
tým FYZIOkliniky 

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.