Pomůžeme ke zdraví
FYZIOklinika
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
FYZIOklinika Volejte od 7:00-19:00

Operativní metody u přetržení předního zkříženého vazu (LCA)

Doporučují Vám operaci předního zkříženého vazu? Nevíte, jak operace probíhá nebo kde odebírají štěp, který nahradí narušený přední zkřížený vaz? Následující článek Vám na tyto otázky odpoví. Nabízíme Vám základní popis operativních přístupů pro obnovení stability kolenního kloubu.

Mezi hlavní cíle rekonstrukce předního zkříženého vazu patří dosažení bezbolestného stavu, plného rozsahu pohybu v kolenním kloubu a plné stability kolene. Operativní řešení sice není 100% prevencí rozvoje poúrazové artrózy, nicméně je nutné uvést, že bez operativního řešení výrazné nestability kolene by se artrotické změny projevily dříve než u kolena stabilního.

Problematické hledání ideálního štěpu

Již od 80. let minulého století dochází v technice operačního výkonu k neustálému vývoji. Stále ještě nebyl nalezen ideální štěp pro náhradu vazu s optimálními vlastnostmi, mezi které patří:

  • maximální pevnost,
  • minimální zásah v místě odběru štěpu,
  • silné a spolehlivé ukotvení štěpu.

Nalezení ideálního štěpu v kombinaci s jeho stoprocentně úspěšným ukotvením komplikuje velmi specifická a složitá architektura předního zkříženého vazu. I přes tato úskalí je vhodně indikovaná operace u výrazně nestabilního kolene v kombinaci s předoperační i pooperační fyzioterapií ověřenou metodou vedoucí ke znovuzískání stability kolenního kloubu. A tím i k návratu do aktivní výkonnosti jako před zraněním.

Typy operativního řešení

Pro rekonstrukci předního zkříženého vazu se nejčastěji používá štěp z vazivového úponu čtyřhlavého stehenního svalu (ligamentum patellae), který se upíná pod čéškou.

Avšak i tato oblíbená metoda má svá zásadní úskalí, proto v posledních letech stále narůstá počet operací, při kterých se používají štěpy ze šlach hamstringů (svaly na zadní straně stehna). Tyto dvě metody jsou v dnešní době nejpoužívanější pro obnovení stability kolene. Rozhodli jsme se proto pro jejich podrobnější popis. Při výběru štěpu je zásadní osobní zkušenost operatéra, míra životní aktivity operovaného a vždy jeho souhlas se zvoleným způsobem léčby.

Štěp z ligamentum patellae (vazivového úponu čtyřhlavého stehenního svalu)

Tento štěp se obvykle používá u aktivních a profesionálních sportovců. Zejména proto, že použití tohoto štěpu vede k rychlejšímu návratu k náročnějším sportovním aktivitám.

Zásadní výhodou této metody je odběr štěpu s kostěnými bločky pocházejícími z čéšky a drsnatiny holenní kosti. Tyto kostěné bločky umožňují srůst štěpu kost ke kosti, což nejlépe odpovídá biologickým podmínkám a je tedy nejspolehlivější v pevnosti srůstu. Další výhodou je krátká doba vhojení kosti ke kosti, která trvá 6–8 týdnů. Ukotvení štěpu je provedeno upevněním kostěných bločků pomocí šroubů, které se používají jak pro ukotvení ve stehenní, tak v holenní kosti. Šrouby jsou pro pevné ukotvení zásadní a zajišťují anatomické připojení, což urychluje srůst. Tyto šrouby jsou jak u této metody operace, tak u štěpu z hamstringů zasazeny do kosti permanentně a není tedy nutné je později vyoperovat. Štěp z ligamentum patellae se nejčastěji odebírá z operované dolní končetiny, aby nedocházelo ke zbytečné traumatizaci zdravého kolenního kloubu. Narušený ligamentum patellae se zhojí mezi 12. a 18. měsícem od operace.

Mezi nejčastěji zmiňované nevýhody této metody patří problémy s místem odběru štěpu. I přes časté využití této metody se poměrně četně objevuje omezující bolestivost předního kolene v místě odběru štěpu. Objevují se bolesti při klečení, kosmetické defekty vzhledem k velikosti jizvy (cca 5–7 cm) a také se poměrně často setkáváme s bolestmi v oblasti odběrového místa v počátcích návratu ke sportu.

Štěp z hamstringů (svalů na zadní straně stehna)

Tento štěp je používán zejména u rekreačních sportovců a starších lidí. Při jeho použití je udávána větší subjektivní spokojenost operovaných.

U této metody se odebírá volný štěp ze šlachy hamstringů. Odebraná část šlachy se pro zvětšení pevnosti několikrát přeloží (nejčastěji se překládá do čtyř pruhů tvořící jeden štěp). Značným problémem se jeví tuhost a pevnost připojení štěpu. Je nutné si uvědomit, že zde nejde o spojení kost ke kosti jako u předchozí metody, ale připojuje se šlacha (štěp) ke kosti. Je velmi důležité, aby toto spojení bylo dostatečně pevné, dokud nedojde k plnému zhojení srůstu štěpu ke kosti. Štěp musí být pevně spojen jak se stehenní kostí, tak s kostí lýtkovou a to znovu pomocí permanentně vložených šroubů.

Jednou z nejvýznamnějších výhod použití tohoto štěpu je malé narušení v oblasti odběrového místa (jen kolem 3 cm). Dále nevznikají problémy v oblasti čéšky a drsnatiny holenní kosti a díky tomu nemají operovaní problémy s klečením. Vítaná bývá také menší pooperační bolest a menší bolestivost při návratu ke sportu. Určitou výhodou je také prakticky neomezená věková hranice, která je často u předchozí metody limitována vzniklou artrózou mezi čéškou a stehenní kostí, což je faktor vylučující operaci pomocí štěpu z ligamentum patellae.

Naopak mezi nevýhody patří pomalejší hojení (až 12 týdnů) než u patelárního štěpu (6–8 týdnů). Dále díky odběru štěpu ztratí hamstringy okolo deseti procent své síly a to i po pooperační fyzioterapii. Tento fakt může být problematický pro sportovce, kteří tyto svaly využívají – například pro fotbalisty, kteří často běhají pozpátku.

Možné komplikace operace

Komplikací po rekonstrukci předního zkříženého vazu v posledních letech ubylo. Přesto se občas můžeme setkat s omezenou hybností operovaného kolene či selháním štěpu. Někteří pacienti jsou také reoperováni po následném poranění menisku. Mezi nejčastější pooperační komplikace patří:

  • Zánět synoviální (mezikloubní) tekutiny s výpotkem – časně po operaci může dojít ke vzniku aseptického výpotku (bez choroboplodných zárodků). Pokud se spontánně nevstřebá, je provedena punkce. Pooperační punkce je prováděna až u 40 % operovaných.
  • Pooperační infekce – vyskytuje se u 0,5 % operovaných. Pro pooperační infekci je typická zvětšující se bolest, otok a zarudnutí kolene v období 2 až 14 dnů od operace. V případě infekce je provedena punkce kolene a následné bakteriologické vyšetření punktátu. Při včasné agresivní terapii (opakované artroskopické výplachy a nasazení antibiotik) může být štěp zachráněn a hybnost kloubu zachována. I při včasné terapii však může dojít k poškození chrupavky.

Následky rekonstrukce předního zkříženého vazu

Přes výhody, které operace přináší, je rekonstrukce vazu poměrně závažný zásah do kolenního kloubu, který s sebou nese určité následky. Správně vedenou fyzioterapií se však tyto následky dají podstatně zmenšit či úplně odstranit.

Zásah do kloubních struktur, ať již úrazem či operačním výkonem, se v první řadě odrazí na svalovém systému. K nejvýraznější poruše dochází v oblasti čtyřhlavého stehenního svalu. Je také narušena souhra a komunikace mezi svalstvem předního a zadního stehna – tedy natahovači a ohýbači kolene. Dalším následkem je narušení citlivosti kolene, tedy nervového zásobení oblasti kolena a dolní končetiny.

Toto zhoršené nervové zásobení nemá za důsledek jen narušení povrchové citlivosti oblasti kolene, ale i dynamické stabilizace kolene. Je tedy možné pozorovat zhoršenou stabilitu při stoji na operované dolní končetině. Proto je nutná cílená fyzioterapie, která vede k obnově stability a svalové balance operované dolní končetiny.

Návody na cvičení:

Další články k tématu:

Autor: FYZIOklinika s.r.o., Praha

Zdroj: Dlouholetá odborná praxe v oboru fyzioterapie, vzdělávání v oblasti fyzioterapie.

Pozn.: Články prezentované na webu FYZIOklinika.cz nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření a mají informativní charakter, tak abyste snadněji porozuměli dané problematice například po Vaší návštěvě fyzioterapeuta, lékaře nebo jiného specialisty. Cílem naší databáze článků je nabídnout Vám na jednom místě aktuálně dostupné informace o jednotlivých potížích pohybového aparátu, se kterými se můžete setkat, a to snadno pochopitelným jazykem (některá složitější zdravotní témata v zájmu snadnějšího pochopení zjednodušujeme). V případě, že na základě podobnosti zde popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat Vaše potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.

Související cviky

Související videa

Pro zobrazení klikněte na

Aktivace vnitřní a přední strany stehenního svalu s overballem

Pro zobrazení klikněte na

Posturomed - chůze

Pro zobrazení klikněte na

Cvičení na balanční podložce BOSU - výpad

Pro zobrazení klikněte na

Aktivace vnitřní strany stehen s overballem

Články, které by vás mohly zajímat

Poranění menisku

V tomto článku se dozvíte veškeré potřebné informace o poranění menisku, léčbě u fyzioterapeuta včetně návodů na cvičení.

Skokanské koleno – patelární tendinitis

V tomto článku se Vám pokusíme přiblížit problematiku „skokanského kolene“ a možnosti jeho léčby.

Onemocnění způsobující bolesti kloubů

Bolí Vás klouby? V tomto článku jsou shrnuty nejrozšířenější kloubní onemocnění, které mohou obtíže způsobovat.

Pekařova cysta - příčiny a příznaky

Elastický, tekutinou naplněný výrůstek v oblasti podkolenní jamky. Jaké jsou příznaky a metody léčby Pekařovy cysty?

Z Vašich dotazů by Vás mohlo zajímat

Úraz po plastice předního zkříženého vazu

Dobrý den,jsem po plastice vazu asi 3 měsíce. Na poslední kontrole mi lékař řekl, že je vše v pořádku a ať začnu vyklusávat a normalně chodit do práce.Nyní jsem celý den pracoval a koleno mi opuchlo. Mám strach, zda se vaz nemůže…

Chůze s berlemi po TEP kolene

Dobrý den, prosím o radu v případě mé TEP kolene začátkem května letošního roku. V současné době koleno pobolívá, otéká po cvičení a chůzi. Lékař mi sdělil, že chůzi o berlích si můžu sama určit jak dlouho mám s berlemi chodi…

Lymfodrenáž po endoprotéze kolene

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda je vhodná přístrojová lymfodrenáž po endoprotéze kolene.Děkuji za odpověď.