Pomůžeme od bolesti
Dnes je otevřeno 7:00-20:30
Volejte od 7:00-19:00

Lymfodrenáž po endoprotéze kolene

Otázka

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je vhodná přístrojová lymfodrenáž po endoprotéze kolene.

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

přístrojová i manuální lymfodrenáž po endoprotéze je jednoznačně vhodná. Operací došlo k poničení lymfatických cest a otokům kolene s pocitem tuhosti. Horka a bolesti po lymfodrenážích poměrně dobře odeznívají.
Doporučuji zahájit lymfodrenáž po vyjmutí stehů tj. cca 12. den od operace (je nutné zhojení měkkých tkání bez mokvání rány). Posunu implantátu se nemusíte obávat, cement tuhne velice rychle a jemné tlaky užívané při lymfodrenáži nemohou nijak poškodit, otočit či znehodnotit kovový implantát. Zpočátku doporučuji nižší tlak pro komory v oblasti kolene, případně lze i oblast kolene v programu přístroje vypnout (záleží na Vaší toleranci). Nicméně k tomuto bych se uchýlila jen při velice bolestivém koleni a to pouze na dobu než bolest odezní. Tedy v průběhu první lymfodrenáže, případně při dalším sezení lze komoru opět aktivovat, tak aby efekt byl co nejvyšší.
Optimálně by měla být lymfodrenáž zahájena i před operací, tak aby byl stav měkkých tkání v co možná nejlepší "kondici" a rekonvalescence po operaci byla co nejrychlejší a bez komplikací.
Doporučuji pracoviště, kde se zabývají lymfodrenážemi indikovanými ze zdravotních důvodů a mají patřičně vyškolený perzonál se zkušenostmi.

S přáním pěkného dne
Iva Bílková - FYZIOklinika

Pozn.: Odpovědi na zdravotní dotazy mají pro klienty informativní charakter a nenahrazují odborné lékařské/fyzioterapeutické vyšetření. V případě, že na základě podobnosti popsaných projevů usuzujete na konkrétní diagnózu, doporučujeme Vám konzultovat své potíže při osobní návštěvě lékaře nebo fyzioterapeuta. Informace zde prezentované nenaplňují znaky §2a zákona o regulaci reklamy č. 40/1995 Sb. Mohou být tedy prezentovány laické veřejnosti.